سه شنبه, 08 تیر 1395 09:58

کارآفرینی ۱۰توصیه از تجربیات کارآفرینان

درباره کارآفرینی و نکات مربوط به آن مطالب زیادی شنیده‌اید. شاید علاقه درونی شما ایجاد کسب‌و‌کار شخصی برای خودتان است و دوست ندارید همیشه کارمند باقی بمانید. اگر این میل نهفته در شما وجود دارد که کسب‌وکار خود را آجر به آجر با دستان خود بسازید و موفق شوید، این مطلب را از دست ندهید.

این مطلب نوشته DevTandon مؤسس و مدیر The Kini Group است که تجربیات ۱۵ساله کارآفرینی خود را در قالب ۱۰درس بزرگ بیان کرده است.

  1. شکست، جزئی از مسیر کارآفرینی است.

Tandon می‌گوید: اصلا لازم است یک کارآفرین در مسیرش شکست هم بخورد. شکست‌ها درس‌هایی می‌دهند که برای هر کارآفرینی لازم است. یک تصمیم اشتباه در یک لحظه ممکن است یک ماه تلاش بخواهد تا جبران شود، اما باید آن‌قدر از این تصمیم‌گیری‌های اشتباه رخ دهد تا هنر تصمیم‌گیری بموقع و درست و واکنش نشان‌دادن به تغییرات آموخته شود. درواقع آنچه درباره شکست‌ها به کارآفرین کمک می‌کند، واکنشی است که در مقابل این شکست‌ها انجام می‌شود و درسی است که از هر کدام از این شکست‌ها فرا می‌گیرد.
باید گفت:
No pain…No gain
درواقع بدون رنج و زحمت، موفقیتی در این راه به‌دست نخواهد آمد.

  1. به‌دنبال موفقیت باشید

کارآفرین خوش‌بین است و موفقیت را در دسترس می‌بیند. البته می‌داند که در این راه باید به سختی کار کند. این‌طور نیست که دست روی دست بگذارد تا بخت و اقبال به وی روی آورد و کسب‌و‌کارش توسعه یابد و به سمت موفقیت پیش رود. تنها فرمول برای سپری‌کردن این مسیر تلاش و کار زیاد به همراه تیزهوشی و تصمیم‌گیری بموقع است. در این صورت است که کارآفرین همواره به انتظار بهترین‌هاست و موفقیت را بسیار نزدیک می‌بیند.

  1. درست مانند زندگی شخصی خود، کسب‌و‌کارش را هم اداره می‌کند.

مرز بین زندگی شخصی و کاری برای بسیاری از افراد تیره و تار است. به‌ویژه برای کارآفرینان!
اما باید گفت در بسیاری از تجربه‌های موفق استارتاپ‌ها و کارآفرینان، مؤسسان آن‌ها نگرش و دید مثبتی هم به زندگی کاری و هم زندگی شخصی داشته‌اند. درواقع تعادل بین این دو، مسیر موفقیت را هموارتر می‌سازد.

  1. شرایط آن‌قدرها هم که فکر می‌کنید بد نیست!

کارآفرین باید بداند که نگرش مثبت بسیار پراهمیت‌تر از کارهای روزانه‌ای است که انجام می‌دهد. وقتی در بدترین شرایط است و به فکر دست‌کشیدن از کار می‌افتد، تنها چیزی که ممکن است وی را نجات دهد و بعدها بزینس وی را به کسب‌و‌کار موفقی تبدیل کند، خوش‌بین‌بودن به آینده است. درواقع همان نقطه‌ای که فکر می‌کند پایان کار است، می‌تواند نقطه‌ای برای رشد باشد. درست مانند وقتی که در شنزاری هستید و پاهایتان به سختی بین ماسه‌ها جابه‌جا می‌شوند، اما ایستادن فایده‌ای ندارد. تنها راه سالم‌گذشتن از شنزار حرکت‌کردن است!
البته باید به این نکته نیز اشاره کرد که این خوش‌بینی و واقع‌بینی باید در تعادل باشد. باید واقع‌بین بود، اما مشکلات و چالش‌ها را آن‌قدرها هم سخت و حل‌نشدنی ندانست. مشکلات، کلید پیشرفت کسب‌و‌کار هستند.

  1. با افراد جدید آشنا شوید.

شاید ملاقات افراد جدید و هر روز شرکت در کنفرانسی جدید، تلف‌کردن وقت به نظر بیاید، اما کارآفرینان باید برای گسترش کسب‌و‌کار خود با افراد جدید آشنا شوند و با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. درس‌گرفتن از تجربیات آن‌ها و چالش‌هایی که در سپری‌کردن مسیرشان با آن روبه‌رو شده‌اند، بسیار سودمند هستند. ممکن است یکی از اشتباهاتی که آن‌ها در تصمیم‌گیری‌شان در‌طول مسیر کارآفرینی داشته‌اند، شما را از چالشی بزرگ نجات دهد که ممکن است بسیار پر‌هزینه هم باشد، بنابراین باید آینده‌نگر بود، شاید امروز ملاقات و آشنایی با فردی سودمند به نظر نرسد، اما در آینده باعث شود بخشی از مسیر کارآفرینی شما هموارتر شود، بنابراین خود را در یک جزیره محبوس نکنید. تجربیاتتان را به اشتراک بگذارید و از تجربیات دیگران هم استفاده کنید.

  1. در همه حالات خوش‌اخلاق باشید.

تواضع، خوش‌رویی، احترام‌گذاشتن به دیگران از نکات مهم طی‌کردن مسیر کارآفرینی است. فرقی ندارد با چه کسی برخورد دارید، نباید هیچ‌گاه خوش‌رویی را فراموش کنید، این امر کمک می‌کند تا در ارتباط با دیگران موفق‌تر باشید.

  1. در مسیری گام بگذارید که هیچ‌کسی تا‌به‌حال ار آن عبور نکرده است.

شجاع باشید! از انجام‌دادن کاری که شاید به عقیده دیگران مسخره به نظر برسد، ابایی نداشته باشید. کارآفرین باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشد. اگر پا جای پای دیگران بگذارید، درنهایت به مقصد آن‌ها می‌رسید؛ یعنی جایی که قبلا افرادی آن را فتح کرده‌اند. درست است که تجربیات دیگران بسیار مفید هستند، اما باید توجه داشت که برای موفق‌شدن در مسیر و رسیدن به قله باید ماجراجو بود و مسیرهای جدید را امتحان کرد.

  1. به‌شدت وفادار باشید.

اعتماد‌کردن به دیگران زمان زیادی می‌خواهد و لازمه ساخت رابطه‌های بلندمدت است. درواقع کلید وفاداری، اثبات‌کردن همین معتمدبودن است. بنابراین با شرکای تجاری خود، کارمندان و زیردستانتان، دوستان و سایر افراد طوری برخورد کنید که از شما به‌عنوان شخصی معتمد و وفادار یاد کنند. این جاده دوطرفه است؛ اگر به دیگران وفادار باشید، دیگران هم به شما وفادار خواهند بود و به‌راحتی شما را ترک نمی‌کنند.

  1. جسور باشید.

اگر درباره کاری اطمینان دارید یا اصلا  به‌طور غریزی حس خوبی به آن دارید، انجامش دهید.حتی دانشمندان می‌گویند: در ۹۰درصد اوقات غریزه‌تان اشتباه نمی‌کند! البته که باید تحقیق کنید و اتفاقات مختلف را به‌طور دقیق بررسی کنید، اما به نداهای درونی‌تان هم توجه کنید!

  1. به‌دنبال بازخورد‌ها و نصیحت‌های سازنده باشید.

با هر فردی که از شما انتقاد کرد، با تواضع و فروتنی رفتار کنید. مشتریان، همکاران، کارمندان یا حتی هر فرد غریبه‌ای، فرقی ندارد. ممکن است بازخوردی بگیرید که سرعت رشد کسب‌و‌کارتان را بیفزاید. باید بدانید برای هر استارتاپی، انتقادهای سازنده شرط موفقیت هستند. به هر حرفی که درباره محصول، خدمت یا برند شما زده می‌شود، توجه کنید، گاه این همان ابزاری است که باعث قوی‌تر‌شدن کسب‌و‌کارتان می‌شود.
البته نباید بگذارید این انتقادها از سرعت حرکت شما بکاهد یا اصلا مسیرتان را منحرف ‌کند.