افت محسوس تعداد افتتاحیه‌ها تنها با برپایی ۱۹ نمایشگاه عکس و نقاشی

فرهنگ > تجسمی - گالری‌ها و نگارخانه‌های تهران در سومین جمعه مرداد با برپایی 19 نمایشگاه از گونه‌های هنری نقاشی و عکاسی به استقبال دنبال‌کنندگان و دوست‌داران هنرهای تجسمی می‌روند.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در تابستان، بازار هنرهای تجسمی و گالری‌ها هر هفته اوضاع نه چندان مساعدی را نسبت به هفته گذشته تجربه می‌کند و دیگر خبری از آن شور و انرژی همیشه نیست. در سومین جمعه از دومین ماه تابستان (12 مرداد) شاهد افت تعداد افتتاحیه‌ها نسبت به هفته‌های پایانی تیر هستیم. با وجود آنکه فعالیت گالری‌ها در تابستان هر سال به نسبت دیگر فصل‌ها کاهش پیدا می‌کند ولی در این تابستان افت تعداد افتتاحیه‌ها بسیار محسوس‌تر است.

گالری‌ها و نگارخانه‌های تهران در این هفته با برپایی 19 نمایشگاه از هنرمندان جوان و پیشکسوت به استقبال علاقه‌مندان هنرهای تجسمی می‌روند. نمایشگاه‌های این هفته از نظر تنوع نیز چنگی به دل نمی زنند و بیشتر شامل هنرهای نقاشی و عکاسی هستند؛از جمله می‌توان به نمایشگاهی عکاسی به نام لوئی ژاک مانده داگر، هنرمند و فیزیک‌دان فرانسوی اشاره کرد که روش داگروتایپ را برای عکسبرداری اختراع کرد.

در این هفته حضور پرتعداد نمایشگاه‌های گروهی کم‌رنگ‌تر از جمعه گذشته است. همچنین گالری‌گردی این هفته برخی نمایشگاه‌ها حال و هوایی عاشقانه دارند.

دوست‌داران و دنبال‌کنندگان رویدادهای هنری همچنین فرصت دارند از 31 نمایشگاهی که از هفته گذشته همچنان برپا هستند، دیدن کنند.

در ادامه نگاهی می‌اندازیم به جزییات نمایشگاه‌هایی که از امروز فعالیت خود را آغاز می‌کنند.

گالری Agنمایشگاه آثار غزاله رضایی با عنوان «نور علی نور»، 19 مرداد افتتاح و تا 16 شهریور میزبان علاقه‌مندان خواهد بود.

گالری آ: نمایشگاه «خانه یک نام است» پروژه همکاری بین هنرمندان اتریشی و ایرانی، با آثاری از مونا نجفیزاده، مریم هامان و متین صوفیپور 19 تا 22 مرداد برپاست. 

گالری آتشزاد: نمایشگاه گروهی نقاشی آبرنگ مرتضی اشتیاق و هنرجویانش 19 تا 24 مرداد برگزار می شود.

گالری آیریک: نمایشگاه نقاشی شیرین معیا با عنوان «انسان و فراموشی» 19 تا 25 مرداد برگزار می‌شود.

گالری احسان: نمایشگاه نقاشی «گنج سفر» با آثاری از شهین قیدر شاداتی 19 تا 24 مرداد برگزار می‌شود.

گالری موسسه اکو: نمایشگاه آثار نقاشی فائزه افجه‌نیا با عنوان «نگاهی از درون2» 19 تا 25 مرداد میزبان علاقه‌مندان است.

گالری ایده پارسی: نمایشگاه گروهی نقاشی با عنوان «غدقن» 19 تا 24 مرداد برگزار می‌شود.

گالری خط سفید: نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «لوئی ژاک مانده داگر» هنرمند و مخترع فرانسوی 19 تا 29 مرداد برپاست.

فرهنگسرای گلستان: نمایشگاه نقاشیخط معصومه حیدرپور با عنوان «شوق وصال» 20 تا 25 مرداد برپاست.

پوستر نمایشگاه های این هفته گالری‌ها

گالری محسن: نمایشگاه گروهی «نخته: کالبد» با گردآوری علی فی 19 تا 31 مرداد برپاست.

گالری نگر: نمایشگاه گروهی با عنوان «1397#2» با آثار طراحی، نقاشی، حجم و نقاشی خط 19 تا 29 مرداد برگزار می‌شود.

نگارخانه هنر ایران: نمایشگاه نقاشی مهدی لبافی با عنوان «جنون قدرت» 19 تا 25 مرداد برگزار می‌شود.

گالری دلگشا: نمایشگاه علیداد جلالی با عنوان «چطور از روی ترس تصمیم نگیریم» 19 تا 29 مرداد میزبان هنردوستان است.

گالری سایه: نمایشگاه گروهی «خود در ادراکی دیگر» با آثار نقاشی، مجسمه و چیدمان 22 هنرمند 19 تا 31 مرداد برگزار می‌شود.

گالری سلام: نمایشگاه آثار سعید نقاشیان با نام «مولانا و معلی» 19 مرداد تا 23 شهریور برگزار می‌شود.

گالری شروه: نمایشگاه گروهی نقاشی و مجسمه «بی‌جان‌های من» 19 تا 25 مرداد برگزار می‌شود.

گالری شمیده: نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «رنگ در عکاسی خیابانی» 19 تا 24 مرداد بر پا می‌شود.

گالری شیث: نمایشگاه «نخستین تجربه خلق» با آثاری از ملیکا یوسفی 19 تا 24 مرداد برگزار می‌شود.

گالری شیرین: نمایشگاه نقاشی آناهیتا غضنفری 19 تا 31 مرداد برپاست.

گالری سیحون: نمایشگاه گروهی تابستانی به همراه پرفورمنس و همچنین موسیقی محسن طاهرزاده از 19 تا 31 مرداد برگزار می‌شود.

خبر آنلاین

 میزان نوشت: فرزند ضیاءالدین دُری گفت: هم اکنون حال پدرم چندان خوب نیست. من، خانواده و در کنار ما پزشکان تمام تلاشمان را برای بهبود وضعیت پدر و بازگشت او به وضعیت عادی انجام می‌دهیم.

 

نوید دری فرزند ضیاءالدین دُری کارگردان نام آشنای سینما و تلویزیون ایران درباره آخرین وضعیت درمانی پدرش گفت: به واسطه وضعیت روحی و مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد من و خانواده ترجیح می‌دهیم این روزها چندان در قبال وضعیت پدر با کسی صحبت نکنیم.

او درباره وضعیت جسمانی این کارگردان سینما اضافه کرد: هم اکنون حال پدرم چندان خوب نیست. من، خانواده و در کنار ما پزشکان تمام تلاشمان را برای بهبود وضعیت پدر و بازگشت او به وضعیت عادی انجام می دهیم.

ضیاالدین دری

نوید دری درباره نیاز شدید پدرش به داروهای ذکر شده خاطرنشان کرد: در سن و سالی که پدر من دارد با توجه به عمل سنگینی که انجام داده هر لحظه ممکن است اتفاق بدی بیفتد. در این چهارده روز ما هم حال خوبش را دیده ایم و در این هفت روز هم حال بدش را دیده ایم زیرا وضعیت فعلی پدر بسیار ناپایدار و وابسته به داروهایی است که ما مجبوریم با قیمت های چند برابر از بازار آزاد تهیه کنیم.

خبر آنلاین

در هجدهمین دوره از جشن حافظ که دیشب در برج میلاد برگزار شد، فیلم «رگ خواب» بیشترین جوایز سینمایی را درو کرد و جوایز بخش سریال بین «پایتخت ۵» و «شهرزاد» به طور مساوی تقسیم شد.

 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، هجدهمین دوره از جشن حافظ با یادی از علی معلم و با حضور هنرمندان مطرح، شامگاه دوشنبه 22 مرداد در سالن همایش‌های بین‌المللی برج میلاد، برگزیدگان خود را شناخت.

در این مراسم که با اجرای احسان کرمی برگزار شد، آثار و هنرمندان برتر سینما، تلویزیون و نمایش خانگی معرفی شدند.

بخش سینمایی

در بخش آثار سینمایی، فیلم «رگ خواب» با گرفتن شش جایزه، از دیگر رقیبان خود پیشی گرفت. «خفه‌گی» و «لاتاری» با دو جایزه، دیگر فیلم‌های موفق هجدهمین جشن حافظ بودند.

فهرست آثار و هنرمندان برتر سینمایی جشن حافظ به شرح زیر است:

بهترین فیلم: «رگ خواب» (حمید نعمت‌الله)

بهترین کارگردان: فریدون جیرانی (خفه‌گی)

بهترین فیلمبرداری: مسعود سلامی (خفه‌گی)

بهترین بازیگران مرد: هادی حجازی‌فر (لاتاری)، کوروش تهامی (رگ خواب)

بهترین بازیگران زن: لیلا حاتمی (رگ خواب)، پریناز ایزدیار (ویلایی‌ها)

بهترین موسیقی متن: سهراب پورناظری (رگ خواب)

بهترین ترانه فیلم و سریال: همایون شجریان (رگ خواب)

بهترین تدوین:حسین جمشیدی گوهری و سجاد پهلوان زاده (لاتاری)

بهترین دستاورد فنی و هنری: «فیلشاه»

بهترین فیلمنامه سینمایی: معصومه بیات (رگ خواب)

بهترین مستند: «صفر تا سکو»

در این بخش، دو جایزه ویژه هیات داوران هم به محمدحسین مهدویان (لاتاری) و پرویز پورحسینی (قاتل اهلی) تعلق گرفت.

بخش تلویزیونی و نمایش خانگی

در بخش آثار تلویزیونی و نمایش خانگی،«شهرزاد» و «پایتخت ۵» رقابت تنگاتنگی داشتند که سرانجام مساوی به پایان رسید.

اهدای جوایز هجدهمین جشن حافظ

فهرست آثار و هنرمندان برتر بخش تلویزیونی و نمایش خانگی جشن حافط به شرح زیر است:

بهترین سریال: «پایتخت ۵» (سیروس مقدم)

بهترین کارگردان سریال‌های تلویزیونی: حسن فتحی (شهرزاد)

بهترین چهره تلویزیونی سال: مهران مدیری (دورهمی)

بهترین بازیگر مرد درام تلویزیونی: مهدی سلطانی (شهرزاد)

بهترین بازیگر زن درام تلویزیونی: رویا نونهالی (شهرزاد)

بهترین بازیگر مرد کمدی: بهرام افشاری (پایتخت۵)

بهترین بازیگر زن کمدی: رویا میرعلمی (لیسانسه‌ها۲)

جایزه بهترین فیلمنامه تلویزیونی: محسن تنابنده (پایتخت۵)

همچنین نشان ویژه کیارستمی به اصغر یوسفی‌نژاد، کارگردان فیلم «اِو» اهدا شد.

جایزه فعالیت پربار نوشتاری هم به هیوا مسیح (شاعر) تعلق گرفت.

در بخشی دیگر از این مراسم، علی رفیعی، کارگردان تئاتر و سینما به پاس یک عمر فعالیت هنری تجلیل شد.

علی رفیعی در هجدهمین جشن حافظ

منبع : خبر آنلاین

دور دوم اکران اینترنتی مستند «توران خانم» آغاز شد و رخشان بنی‌اعتماد در حاشیه یکی از این اکران‌ها از نگارش فیلمنامه زندگی این شخصیت فرهنگی با همکاری فرهاد توحیدی خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، «غم بزرگ را به کار بزرگ تبدیل کن» این جمله ای است که توران میرهادی از زبان مادرش بیان می کند. توصیه‌ای که اگر سرلوحه زندگی کسی قرار بگیرد شاید کمتر از توران خانم نشود. شخصیتی که هر مصیبتی که در زندگی داشته را به یک کار فوق‌العاده تبدیل کرده. مدرسه‌ای با متد جدید آموزشی تاسیس کرده، شورای کتاب کودک را راه‌اندازی کرده و بیش از 30 سال برای تدوین فرهنگنامه کودکان و نوجوانان فعالیت کرده است. فرهنگنامه بی‌نظیری که در زمان حیات توران میرهادی تا جلد شانزدهم آن تدوین و رونمایی شد و تیم همکاران او در حال آماده‌سازی جلدهای بعدی آن هستند. 

شاید برای همین است که حالا، بعد از مستند موفق «توران خانم» و پس از فقدان این شخصیت پرتلاش فرهنگی، رخشان بنی‌اعتماد تصمیم گرفته داستان زندگی او را به صورت فیلمنامه بنویسد و احتمالا فیلم آن را بسازد.

او این خبر را در یکی از نمایش‌های دور دوم اکران اینترنتی مستند «توران خانم» اعلام کرد. در این مراسم که نازنین برق‌نورد تدوینگر این مستند هم حضور داشت، پس از نمایش «توران خانم» رخشان بنی اعتماد و نازنین برق‌نورد به سوالات تماشاگران آن پاسخ دادند.

در ابتدا رخشان بنی‌اعتماد درباره دغدغه‌ای که باعث شد تا به سراغ زندگی توران میرهادی برای ساخت مستند برود گفت: ««توران خانم» اولین فیلمی بود که برای پروژه «کارستان» کلید خورد و آخرین فیلمی بود که آماده شد. یک دغدغه خیلی قدیمی از خیلی سال پیش داشتم که فکر می کردم جامعه ما به دلیل محدودیت‌هایی که در مهمترین رسانه این مملکت یعنی تلویزیون وجود دارد از شناخت شخصیت‌های اثرگذار در فرهنگ، صنعت و هنر جامعه محروم هستند و این شخصیت‌ها به دلیل فیلترهایی که رسانه عمومی ما با خودی و ناخودی کردن افراد دارد دیده نمی‌شوند. 

بنابراین پروژه «کارستان» یک نیاز بود به خصوص برای جوان‌ها که الگوهای الهام‌بخش که بتوانند با آنها هم‌ذات‌پنداری کنند ندارند. بنابراین انسان‌های مختلفی در این پروژه معرفی شدند ولی توران خانم میرهادی یک شخصیت استثنایی در تاریخ و فرهنگ ما است. کسی که به حق یکی از معماران نهاد کودکی است. ما اشاره‌های کوچکی در این مستند به شخصیت خانم میرهادی کردیم ولی واقعا این شخصیت چندصدوجهی هرکدام از ابعاد وجودی‌شان یک درس است. ما از سال 91 تا 95 همراه ایشان بودیم تا بخشی از زندگی ارزشمند این اسطوره تلاش و هدفمندی را بتوانیم نشان بدهیم.»


کارگردان «توران خانم» که این مستند را با همکاری مجتبی میرطهماسب ساخته است در ادامه در پاسخ به سوالی درباره جمله معروفی که در فیلم از زبان مادر توران میرهادی نقل می شود و تاثیر آن در زندگی او گفت: «چیزی که من از زندگی کردن با خانم میرهادی که ساعت‌های زیادی با هم بودیم،   فهمیدم این بود که شاید بشود گفت تمام جملاتی که در فیلم می‌گویند از جمله همین جمله کلیدی در ذات توران خانم جاری بود و اینطور نبود که اینها را به صورت موعظه بگویند یا شعار باشد. او در جزئی‌ترین موارد به این جمله معتقد بود. توصیه می‌کنم کتاب‌های توران میرهادی را بخوانید تا با جهان‌بینی او بیشتر آشنا شوید.»

مستند «توران خانم» حاصل 4سال همراهی تیم تولید با او بود. حضور در جلسات شورای کتاب، جلسات تدوین فرهنگنامه و حضور در لحظه لحظه زندگی توران میرهادی. رخشان بنی‌اعتماد در پاسخ به این سوال که آیا استراتژی از پیش مشخص شده‌ای برای روند داستانی مستند داشتید هم گفت: «سعی کردیم در این مقطع از زندگی ایشان روی مهمترین کاری که ایشان در حال انجام آن بودند یعنی تدوین فرهنگنامه کودک و نوجوان متمرکز شویم. می‌دانستیم که ایشان خیلی برای آینده این کار نگران بودند. می‌دانستیم می‌خواهیم چه کنیم و راش سرگردان نداشتیم و می‌دانستیم این کار چه از آب درمی‌آید. موقعیت‌های مختلف زندگی ایشان را سر فرصت گرفتیم و به دنبال فرصت‌هایی بودیم که توران خانم را در بین بچه‌ها بگیریم. استراتژی‌مان از نظر موضوع و روند فیلم مشخص بود ولی اینطور نبود که فیلمنامه داشته باشیم و می‌شود گفت همه اینها در طول کار پیش رفت.»

او در ادامه در پاسخ به سوال یکی از حاضران درباره اینکه از کجا با خانم میرهادی آشنایی داشته گفت: «خانم میرهادی برای من ناشناخته نبود و با او آشنایی داشتم. همیشه فکر می‌کردم من اگر شاگرد خانم میرهادی بودم حتما موفق‌تر بودم. در حقیقت برای نسل من خانم میرهادی شخصیت شناخته شده‌ای هستند من دلم می‌خواست جوانترها ایشان را بشناسند. اگر در صدتا کتاب درباره ایشان می‌خواندیم هیچوقت اثر شنیدن صدای عصای او روی پله‌ها و صدای نفس‌هایش را نداشت. برای من جالب بود که مجتبی میرطهماسب هم که از نسل فرزند من بودند هم این دغدغه را داشت و ما تصمیم گرفتیم با هم این مستند را بسازیم.»

کارگردان مستند «توران خانم» همچنین درباره اینکه آیا شخصیت‌های دیگری هستند که دوست داشته باشد درباره آنها مستند بسازد گفت: «حتما شخصیت‌ها کم نیستند من دیگر فرصت ندارم. امیدوارم بقیه این کار را بکنند. در طول شش، هفت سال گذشته «کارستان» ساخته شد. درباره خانم مه لقا ملاح مادر محیط زیست ایران و اسکندر فیروز که پدر محیط زیست ایران است ساخته شد. این سرزمین اصلا شخصیت‌های چه شناخته شده یا گمنام ولی باارزش کم ندارد ولی طبیعتا من هم عمر محدودی دارم  و نمی‌توانم از پس ساخت همه آنها بربیایم.»


شیرین برق‌نورد هم درباره ویژگی‌های تدوین مستند «توران خانم» با اشاره به این نکته که این مستند سنگین‌ترین کاری بوده که با رخشان بنی‌اعتماد  و مجتبی میرطهماسب انجام داده گفت: «4سال فیلمبرداری شده بود و تعداد راش‌ها خیلی زیاد بود، همچنین در مواجهه با چنین شخصیتی و اینکه می‌دانستم ساختاری که کارگردان‌ها در نظر داشتند ظریف و پنهان و فارغ از فرافکنی است. راش‌های چنین شخصیتی زیر دست من بود و 5ماه و نیم تدوین این فیلم زیر دست من بود. 127 ساعت راش داشتیم و می‌توانم بگویم من لحظات خیلی زیادی را با خانم میرهادی می گذراندم و به تمام لحظات و نفس‌ها و قدم‌های او همراه بودم و خیلی روی من تاثیر گذاشتند.»

منبع : خبر آنلاین

 ایسنا نوشت: شهرام ناظری پیشنهاد می‌دهد «استادیوم صد هزار نفری آزادی را در اختیار ما بگذارند تا با همراهی گروه‌های موسیقی دیگر، شب‌های متعددی به شکل رایگان برای مردم کنسرت برگزار کنیم.»

 

استاد آواز ایرانی درباره اجرای کنسرت خیابانی می‌گوید: اگر این موضوع برای سرپوش نهادن بر مشکلات دیگر نباشد و اگر به شکل جدی مجوز بدهند، با وجود اینکه دورنمای چندان درستی از اجرای کنسرت خیابانی ندارم، بدون شرط چنین کنسرتی را برگزار می‌کنم.

او با تاکید ادامه می‌دهد: البته امیدوار هستم برای این کار مدام ما را در رفت ‌و آمد قرار ندهند تا وارد ماه محرم شویم و دیگر نتوانیم اجرایی داشته باشیم.

شهرام ناظری

ناظری با بیان اینکه پیشنهاد دیگری نیز در این زمینه دارد، می‌گوید: استادیوم صدهزار نفری آزادی را در اختیار ما بگذارند تا با همراهی گروه‌های موسیقی دیگر، شب‌های متعددی به شکل رایگان برای مردم کنسرت برگزار کنیم.

همایون شجریان اولین خواننده‌ای بود که اعلام کرد در صورتی که مشکل مجوز وجود نداشته باشد بدون هیچ انتفاعی اقدام به برگزاری کنسرت خیابانی می‌کند. تصمیم شجریان با استقبال خانه موسیقی، شورای شهر و شهرداری تهران روبرو شد. دفتر موسیقی وزارت ارشاد نیز با انتشار متنی، تاکید کرد که برای صدور سریع مجوز کنسرت‌های رایگان در حمایت از مردم همکاری می‌کند. در ادامه چند خواننده دیگر نیز برای اجرای کنسرت رایگان خیابانی اعلام آمادگی کردند.

منبع : خبر آنلاین