• انتشار نشریه شماره 20

  • نشریه شماره 18

  • نشریه شماره 17

  • نشریه شماره 16

  • نشریه شماره 15

تبلیغات

مجموعه های برتر این هفته: RED ROSE ONLY/ گروه مهندسی ساو/ خوشاب/ deorsolacaffe
خوشاب
You must have the Adobe Flash Player installed to view this player.

عادت می‌کنیم نوشته زویا پیرزاد

رمان عادت می‌کنیم، رمان فوق العاده زیبایی از یک نویسنده نسل سوم زنان رمان نویس ایرانی است. این کتابپیرزاد همانند دیگر رمان‌های او، به فرانسه ترجمه و در پاریس نیز به چاپ رسیده است. زویا پیرزاد در دیگر رمان پرفروش خود، بعد از “چراغ‌ها را من خاموش می‌کنم“، داستان زنی به نام آرزو را روایت می‌کند که ۴۱ ساله، مطلقه و دارای یک فرزند دختر است. داستان از جایی آغاز می‌شود که آرزو تصمیم می‌گیرد برای گذران زندگی و اعلام استقلال خود، آژانس مسکن پدرش را اداره کند. در ایران، این شغل بصورت معمول توسط مردان اجرا می‌شود؛ همین مسئله نمادی از سنت شکنی آرزو و به نوعی شنا کردن او در جهت مخالف آب است؛ و در خارج از شرکت، آرزو خودش را برای راحتی مادر و دخترش قربانی می‌کند، در حالیکه شخصیت‌های ظاهربین رمان خود را تنها با سرگرمی و خرید مشغول می‌کنند.

اولین حامی او در این شغل، شیرین دوست و همکار او در آژانس مسکن است. هر دو زن مستقل هستند و در عین حال، مشکوک به مردان، اما آرزو بعد از مدتی و علی رغم مخالفت مادر، دختر و دوستش، شیرین، گرفتار عشق یکی از کارکنانش می‌شود. درواقع آرزو نمادی از یک زن میانسال ایرانی است که در کشمکش میان سنت و مدرنیته قرار دارد. او پیش داوری‌ها برعلیه یک زن که در شغلی مردانه فعالیت دارد را خنثی می‌کند. اما ضعف او زمانی آشکار می‌شود که به “زرجو” دل می‌بندد و در دوراهی زرجو و ازدواج با او و یا مراقبت از دختر و مادرش به تنهایی، گرفتار می‌شود.

از ویژگی‌های منحصر به فرد رمان‌های پیرزاد می‌توان به نقش پررنگ و محوریت زنان، اشاره نمود. در رمان‌های او، مکان‌ها و موقعیت‌هایی که تا پیش از این منحصر به مردان بود، در سلطه زنان قرار دارد و با این کارپیرزاد توانسته تا مناسبات سنتی و کلیشه‌ای را برهم زند. علاوه بر این، دیگر ویژگی آثار پیرزاد، وجود مابه ازای خارجی و واقعی شخصیت‌های داستانه‌ایش در جامعه و اطراف خود ماست، که شاید ما از کنارشان به سادگی و بدون هیچ تأملی عبور می‌کنیم. با خواندن رمان عادت می‌کنیم، می‌توانیم درک خود را از شخصیت‌ها و مسائل اجتماعی مرتبط با آنها، مخصوصاً زنان جامعه، توسعه دهیم، زیرا شخصیت‌ها و رفتار آنها با جزئیات در این رمان، روایت شده‌اند.

کتابیسم

Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید