نقش نور در پیدایش

« زيبايي که به چشم ميآيد از پرتو نور و روشنايي است و گرنه درتاريکي، زيبايي، مفهومي ندارد. نور و روشنايي چه ظاهري وچه عرفاني، باعث ميشود که حقيقت زيبايي که تنها با حس بينايي قابل درک است، به چشم ميآيد...».

درهنرمعماري نور يکي از عناصري است که درکنار عناصر بنيادين و ساختاري ديگر مطرح شده و نقش متفاوتي را به لحاظ کيفيتي و کميتي داراست. نور طبيعي ويژگي منحصر به فردي را داراست و آن، توالي و دگرگوني اش درطول روز مي باشد که باعث حرکت و تغيير حالت درساعات مختلف شبانه روز مي شود.

دراغلب اديان الهي، نورنماد عقل الهي و منشا تمام پاکي ها و نيکي هاست و خارج شدن انسان از تاريکي و جهل و تابيده شدن نور معرفت در وجودش همواره هدف غايي از خلقت انسان مي باشد. در اثر تابيده شدن نور الهي به درون کالبد مادي، يعني جايگاه نفس آدمي، انسان به رشد و تکامل معنوي مي رسد. براي نمايش اين تمثيل، درمعماري بناهاي مذهبي، نور نقش استثنايي و بي نظيري رابه عهده مي گيرد. به گونه اي که اين وظيفه، مستقل ازعناصر و مفاهيم ديگر لحاظ مي شود.
در معماري مساجد اسلامي که با عنصر نور مزين شده اند، انتقال حس روحاني و معنوي به کالبد وجودي انسان قابل درک است. اين موضوع درمعماري کليساهاي قرون وسطي تا سده هاي اخير نيز مورد توجه بوده است تابدان جا که کليسايي ساخته مي شود که حدوسط روشني و تاريکي است، کليسايي نامرئي، آن چنان که نور تماميت شکل گيري ايده ي معنوي و ساختاري اين بناست. انسان در مقابل اين بنا، به کامل کردن تصوير حجمي بنا در ذهن خود مي پردازد و بدين ترتيب به نوعي خلسه فرو مي رود که نتيجه ي آن حس نزديکي به منبع وجود و هستي در درونش است.
اين کليسا توسط گروهي از معماران بلژيکي در فضايي باز در روستايي در بلژيک ساخته شده است.
ديوارها، سقف وگنبد مخروطي اين کليسا ازلايه هاي فلزي با فاصله بين هر لايه طراحي شده است كه تا حدودي شبيه به كركره افقي باز به نظر مي رسد. درساخت اين بنا از100 لايه فولاد كه روي هم به صورت افقي قرارمي گيرند، استفاده مي شود به گونه اي که شعاع هاي تابيده شده ي خورشيد ازداخل کاملا به چشم بيننده مي رسد. مزين شدن اين بنا با نور طبيعي چشم انداز خيره کننده اي را رقم مي زند. اين بنا از زاويه اي کاملا بسته و از زاويه ديگر نيمه شفاف و تقريبا نامرئي است که اين زوايا بسته به مکان قرارگيري انسان نسبت به جهت فولادهاي لايه لايه دراين بنا دارد.
اين طراحي عجيب نقش بسيار موثري در فوت و فن بصري بيننده داشته و به زاويه ي ديد، ارتفاع و موقعيت بيننده بستگي دارد. اين کليسا خواندن از بين خطوط - بينش از طريق کليسا و همچنين كليساي نامرئي ناميده مي شود...
نور عنصر هنري الهام بخش،  از آنچه به غيبت در ذات طبيعت وجود دارد و سرچشمه ي الهام معنوي درساخت اين بنا مي شود. خواندن هويت مذهبي و  نقش آن در  رفتار مخاطبين ازبين خطوط از ديگر مواردي است که درفضاي معنوي به واسطه ي نور، قابل درك است.
مشخصات بنا :
مكان : روستاي بورگلون- ليمبورگ - بلژيك
ارتفاع : 10 متر
تعداد لايه هاي افقي :100 عدد
تعداد ستون ها : 2000 عدد
جنس مصالح:  فولاد
درخاتمه ...


فرهنگ غني و پر بار اسلامي در طرل تاريخ بي وقفه در همه زمانها منبع الهام خاص و ناب اقوام و ملل ديگر بوده و اين گنجينه گرانبها در دستان توانمند مردمان همين مرز و بوم به تعالي رسيده است. اميد بر اين باشد كه در ساخت بناهايي كه نور مي تواند جايگاه بسزايي با توجه به عملكرد بنا برعهده گيرد، همچون نياكانمان پيشرو باشيم و انعكاس مفاهيم و اصول معماري اسلامي را درخلق آثار مان هرچه بيشتر نمايان سازيم.
Admin

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don't look even slightly believable

Website: joomlaux.com Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید