تبلیغات

Ertebat Bartar

Ertebat Bartar

اسيد فوليك يكي از انواع ويتامين B است كه به نام فولات نيز شهرت دارد. فولات به طور طبيعي در خوراكي‌ها وجود دارد اما اسيد فوليك، شكل مصنوعي اين ويتامين است. بدن ما قادر به ساختن اسيد فوليك نيست و براي همين بايد از طريق غذا يا مكمل‌ها دريافتش كنيم.

اخبار علمي روز دنيا - اسيد فوليك چيست و چه كمكي به سلامتي مي‌كند؟ورزشکاران و افراد بزرگسال فعال، فشار بیشتری به بدن‌شان وارد می‌کنند. هرچند تمرینات منظم و سخت برای سلامتی و تناسب اندام مفید است اما ممکن است ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را هم بالا ببرد.

مطالعات زیادی نشان داده‌اند تمرینات شدید می‌تواند به بدن فشار و استرس وارد کند، همچنین ثابت شده که فعالیت بدنی سخت و نیروگیر، می‌تواند میزان اسید فولیک خون را کاهش داده و به مرور زمان بر سلامت قلب اثر منفی بگذارد. چک کردن وضعیت اسید فولیک می‌تواند ریسک مشکلات قلبی را در افراد فعال کاهش دهد.

آیا تمرین شدید مضر است؟
ورزش به طور کلی مفید بوده و اهمیت زیادی در حفظ سلامت دارد، همه این را به خوبی می‌دانیم. اما فشارهای بیش از حدی که در ورزش‌هایی چون بدنسازی، فوتبال و حتی مسابقات هندبال بر بدن وارد می‌شود، داستان متفاوتی دارد. بدن در چنین شرایطی با التهاب، تخریب عضلانی و افزایش چرخش رادیکال‌های آزاد ناشی از تمرین روبرو می‌شود.

حین تمرینات شدیدی چون وزنه‌برداری، بافت عضله آسیب می‌بیند و وقتی که کوفتگی عضلانی بعد از ورزش (DOMS) را تجربه می‌کنیم، عوارض جانبی آن را احساس می‌کنیم. سایر نشانه‌ها هم می‌توانند، خستگی، کاهش عملکرد عضلانی، ترشح مولکول‌های التهابی و هوموسیستین باشند.

هوموسیستین (Homocysteine) چیست؟
هوموسیستین، اسید آمینه‌ای است که محصول فرعی سوخت و ساز پروتئین در بدن است. افزایش میزان هوموسیستین نشان دهنده‌ی افزایش خطر حمله‌ی قلبی و سکته‌ی مغزی است. همچنین بالا رفتن هوموسیستین می‌تواند موجب ایجاد پلاک خونی آسیب‌رسان به دیواره‌ی سرخرگ بشود.

تمرینات شدید ورزشی، با کاهش سطح اسید فولیک، چرخش هوموسیستین را افزایش می‌دهند. میزان هوموسیستین همراه با میزان اسید فولیک، فاکتورهایی جهت تعیین سلامت قلب هستند. بنابراین دانشمندان توصیه می‌کنند وضعیت اسید فولیک در ورزشکاران کنترل و بررسی شود تا از کمبود فولات پیشگیری به عمل آید.

اسید فولیک چیست و چه کمکی به سلامتی می‌کند؟
اسید فولیک یکی از انواع ویتامین B است که به نام فولات نیز شهرت دارد. فولات به طور طبیعی در خوراکی‌ها وجود دارد اما اسید فولیک، شکل مصنوعی این ویتامین است. بدن ما قادر به ساختن اسید فولیک نیست و برای همین باید از طریق غذا یا مکمل‌ها دریافتش کنیم.

از اسید فولیک برای پیشگیری و درمان کم فولات بودن خون استفاده می‌شود. اسید فولیک برای عملکرد مناسب بدن و رشد آن ضرورت دارد. برای زنان باردار معمولاً اسید فولیک تجویز می‌شود تا هم از مشکلات حین زایمان پیشگیری شده و هم جنین رشد سالم و خوبی داشته باشد. ممکن است اسید فولیک برای درمان بیماری‌هایی که ناشی از کمبود فولات در بدن است هم تجویز شود، مانند:

        آنمی یا کم‌خونی

        نقص در جذب مواد مغذی

        عوارض ناشی از کولیت روده

        بیماری کبد

        بیماری کلیوی

        اعتیاد به الکل

        برخی انواع سرطان مانند سرطان کولون و سرطان رحم

        بیماری قلبی

        سکته‌ی مغزی

        بیماری‌های مربوط به سالخوردگی

        جهت کاهش هوموسیستین خون


اسید فولیک، ریزمغذی مهمی است که به حفظ سلامت عمومی کمک می‌کند. ورزشکاران و افراد فعال ممکن است در معرض کمبود اسید فولیک باشند. چک کردن میزان این ریزمغذی و حفظ سطح نرمال هوموسیستین برای کسانی که فعالیت‌های شدید دارند اهمیت و ضرورت دارد.
 
پژوهش‌ها و سایر اطلاعات
طبق مطالعه‌ای که نتایج آن در نشریه‌ی انجمن ملی تغذیه‌ی ورزشی منتشر شد، مصرف مکمل اسید فولیک باعث بهبود وضعیت هوموسیستین در بازیکنان هندبال شده بود. در این تحقیق، ۱۴ بازیکن شرکت داشتند و به مدت ۱۶ هفته تحت کنترل بودند. قبل و بعد از دوره‌ی آزمایشی، میزان هوموسیستین و سایر اطلاعات بالینی ثبت شد و این افراد، بدون مصرف و با مصرف ۲۰۰ میکروگرم مکمل اسید فولیک، تست شدند.

وقتی این بازیکنان اسید فولیک مصرف کرده بودند، کاهش قابل توجهی در میزان هوموسیستین خون‌شان مشاهده شد. این تحقیقات همچنین نشان داد ورزش هوازی، تأثیری روی میزان هوموسیستین نداشته است. این یافته‌ها نشان دهنده‌ی ارتباط مستقیم بین فعالیت شدید بدنی و افزایش گردش هوموسیستین هستند و معلوم شد اسید فولیک توانسته بود این شرایط را تا حدودی بهبود ببخشد. یافته‌ها دلالت بر این دارند که اسید فولیک می تواند به کاهش ریسک بیماری قلبی ناشی از ورزش شدید کمک کند.

مطالعه‌ی دیگری نیز چگونگی تأثیر اسید فولیک بر عملکرد رگی عروقی را در رقاصان حرفه‌ای که اختلال عملکرد اندوتلیال (لایه‌ی درونی رگ‌های خونی) داشتند، مورد آزمایش قرار داد.

معلوم شد این افراد در معرض ریسک بالای اختلال هورمونی، اختلال پُرخوری و آمنوره (عدم وقوع قاعدگی) بودند. همچنین معلوم شد کاهش استروژن و نقص تغذیه می‌تواند اثر منفی بر عملکرد عروق بگذارد. این رقاصان حرفه‌ای باله، روزانه یک مکمل ۱۰ میلی‌گرمی اسید فولیک مصرف کردند و بعد از ۴ هفته مشاهده شد عملکرد رگی و عروقی‌شان بهبود قابل توجهی داشته است.

منابع غذایی فولات
از جمله منابع غذایی فولات می‌توان به سبزیجات برگدار، اسفناج، بروکلی، لوبیای چشم بلبلی، مارچوبه، بامیه، کاهو، بنشن، نخود سبز، قارچ، موز، لیمو شیرین، طالبی جگر و قلوه گوسفند اشاره کرد.

چرا ورزشکاران و افراد فعال به اسید فولیک بیشتری نیاز دارند؟آیا من باید مکمل اسید فولیک مصرف کنم؟

تحقیقات نشان می‌دهد بسیاری از افراد در ایالات متحده‌ امریکا، به اندازه‌ی کافی اسید فولیک دریافت نمی‌کنند. دلیل اصلی‌اش هم رژیم‌های غذایی است که کمبود مواد مغذی چون فولات دارند. اگر شما یک ورزشکار هستید یا فعالیت‌های شدید دارید، ممکن است لازم باشد این مکمل را مصرف کنید اما لازم است به پزشک مراجعه کرده و از او بخواهید وضعیت‌تان را از این نظر با آزمایش بررسی کند.

مصرف طیف متنوعی از غذاهایی که فولات دارند، بهترین راه برای تأمین میزان توصیه‌ شده‌ی فولات برای شماست. غذاهایی چون نان و غلات هم سرشار از فولات هستند. کسانی که کمبودی از نظر فولات ندارند، با مصرف مکمل اسید فولیک، هیچ سود بیشتری نصیب‌شان نخواهد شد، بلکه ممکن است تأثیر منفی روی سلامت‌شان بگذارد چون آزمایش‌ها نشان داده، اسید فولیک بیش از میزان لازم مضر بوده و می‌تواند منجر به افزایش ریسک انواعی از سرطان‌ها شده و یا در درمان سرطان، مداخلات و اختلال‌هایی ایجاد کند.

پس اگر باردار نیستید یا فعالیت شدید ورزشی یا فیزیکی ندارید، می‌توانید با تغذیه‌ی درست، اسید فولیک لازم را در اختیار بدن‌تان قرار دهید. میزان لازم اسید فولیک بستگی به سن، جنسیت و سبک زندگی دارد. طبق موسسه‌‌ی ملی سلامت، میزان توصیه شده و مجاز اسید فولیک به این شرح است:

اخبار علمي روز دنيا - اسيد فوليك چيست و چه كمكي به سلامتي مي‌كند؟

 
 

با جمعیت حدود ۷٫۴ میلیارد نفری انسان بر روی کره ی زمین، تقریباً با اطمینان می توان گفت که اگر مکان مناسبی برای زندگی کردن در زمین پیدا شود، به طور قطع کسی در آن زندگی می کند.

  یک روانپزشک گفت: تاثیرات مواد مخدر صنعتی، هم در مصرف حاد و هم در مصرف مزمن بر روی مغز، اثرات متفاوتی می گذارند و دیده شده برخی از این مواد با اختلالات سایکوتیک و جنون ارتباط دارد.   به گزارش سایک نیوز و به نقل از ایسنا، دکتر آرش محققی گفت: اعتیاد همیشه وجود داشته اما فرقی که اعتیاد امروز با سالهای گذشته دارد ظهور مواد جدید و عوض شدن شکل موادمخدر است که عموما به این مخدرهای جدید، مواد صنعتی گفته می‌شود. وی افزود: در مقابل مواد مخدر سنتی مثل تریاک و حشیش دو دسته مواد جدید وجود دارد که یکی مواد شبه تریاکی هستند و دیگری محرک‌ها مثل شیشه و مت‌آمفتامین ها که با نام های مختلف، تولید و عرضه می‌شوند. رئیس بیمارستان رازی تبریز ادامه داد: تفاوت‌های کارکردی و رفتاری که بین معتادان وجود دارد به نوعی تحت تاثیر تغییر و عوض شدن مواد مخدر مصرفی است، در قدیم عموماً مصرف تریاک متداول بود و اکثرا در کنار مصرف تریاک، تا حدودی زندگی عادی خود را هم داشتند اما الگوی رفتاری که در اعتیاد به مواد صنعتی و مخدرهای جدید می‌بینیم عموما انسانهایی هستند که هیچ وقت از عوارض مصرف مواد خلاصی ندارند ، در طول روز این شخص یا دائم نیازمند مصرف است یا دنبال به دست آوردن پول مواد . و به دلیل ت تاثیر از ماده مخدر مصرفی، رفتارهای نامناسب از خود نشان می دهد و عملکرد خوبی هم ندارد. محققی افزود: مخدرهای جدید همچنان که زودتر از بدن دفع می شوند اما قدرت زیادی دارند و داروهای قوی تری هم هستند همچنین تاثیر شدیدتری روی سلولهای مغزی دارند بنابراین ممکن است یا علایم مسمومیت خیلی شدید خود را نشان دهند یا علایم خماری بیشتری را از خود نشان می دهند و این منجر به آشفتگی زیادی در زندگی فرد معتاد می شود. امروزه نیز در خیلی از معتادین می‌بینیم که وابستگی شدیدی به اعتیاد دارند و انگار به جز اون ماده مصرفی هیچ چیز دیگری در زندگی این افراد وجود ندارد. این استادیار دانشگاه بیان داشت: تاثیرات مواد صنعتی، هم به لحاظ مصرف حاد و هم در مصرف مزمن در مغز، اثرات متفاوتی می گذارد هرچند مطالعات در این زمینه کافی نیست اما دیده شده برخی از این مواد با اختلالات سایکوتیک و جنون ارتباط دارد. به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر ،‌ محققی تاکید کرد: از طرفی دیگر ترکیباتی که در برخی مواد از جمله ترکیبات “ماری جوانا” و “گل” دیده شده نشان داده که مصرف این مواد در افراد جوان و نوجوان با بروز اختلالات شدید روانپزشکی مثل اسکیزوفرنی در مرحله بزرگسالی همراه است. وی در انتها به عوارض شدید و مشکلات پس از مصرف مواد صنعتی اشاره کرد و گفت: افراد وابسته به مواد مخدر صنعتی به درجات بالایی از آشفتگی های اجتماعی، خانوادگی، اخلاقی می رسند در اینصورت شرایط ترک کردن مواد و بازگشت این افراد به اجتماع بسیار سخت و دشوار خواهد بود و دربرخی موارد بی بازگشت است. 

 

ژل گیاه آلوئه ورا یک ماده تسکین دهنده و زیباکننده پوست است که به شما کمک می کند پوستتان سالم و شاداب بماند و آسیب های آن ترمیم شود. وقتی برگ گیاه آلوئه ورا را از وسط تکه می کنیم، ماده لزج و ژلاتینی شکلی از آن خارج می شود که این ماده همان، ژل یا شیره آلوئه ورا می باشد.


 

ژل گیاه آلوئه ورا

 

یک نکته خوب در مورد ژل آلوئه ورا این است که هر فردی با هر نوع پوستی می تواند از آن استفاده کند، مانند افراد دارای پوست چرب، پوست خشک، پوست حساس و یا پوست طبیعی.


همچنین می توان از فرواده های مختلف تهیه شده از این گیاه استفاده کرد، مانند ژل کارخانه ای، روغن، شربت، خود گیاه، کرم، صابون و قرص.

 

فواید زیبایی آلوئه ورا
- خواص ضدالتهابی آلوئه ورا برای درمان لکه های پوستی، جوش و سایر مشکلات پوستی مفید است.


بریدگی یا زخم کوچک پوستی، سوختگی پوست و دانه های پوستی با استفاده از آلوئه ورا به خوبی درمان می شوند.


- ژل گیاه آلوئه ورا از برگ های آن استخراج می شوند و وقتی به طور منظم روی پوست مالیده شوند، سلول های مرده پوست را نرم کرده و آنها را از بین می برند. لذا پوست را صاف و نرم می کند.


- آلوئه ورا بروز علائم پیری پوست مانند چین و چروک را عقب می اندازد.


- استفاده از آلوئه ورا و فراورده های آرایشی و بهداشتی تولیدشده از آن در هر فصلی از سال مفید است.


خواص خنک کننده آن با آبرسانی به پوست باعث خلاصی از شر آفتاب سوختگی در تابستان می شود. در فصل زمستان نیز با افزودن رطوبت به پوست، از خشکی پوست جلوگیری می کند.

 

حال طرز استفاده از ژل گیاه الوئه ورا را برای انواع پوست ها بیان می کنیم. همانطور که قبلا گفتیم، منظور از ژل همان ماده ژلاتینی شکل و لزجی است که با بریدن برگ این گیاه از آن خارج می شود.

اگر هم می خواهید از شر لک های پوست خود خلاص شوید، گلاب را با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید و 10 دقیقه روی پوست لک دار خود قرار دهید. سپس با آب سرد بشویید

برای پوست های نرمال و طبیعی
افرادی که پوست طبیعی و نرمالی دارند، می توانند بدون هیچ نگرانی از ژل گیاه آلوئه ورا استفاده کنند.


برای اینکه پوستتان سالم بماند، هر روز ترکیب زیر را به پوستتان بمالید. این ترکیب، پوست را صاف و نرم نگه می دارد.


- یک قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا با یک قاشق غذاخوری آرد نخود، یک قاشق مرباخوری پودر پوست پرتقال و مقداری ماست مخلوط کنید.


- سپس این مخلوط را به پوست صورت و گردن خود بمالید. فقط مراقب باشید آن را دور چشم هایتان نمالید.


- بعد از 30 دقیقه صورت و گردن تان را با آب بشویید و با حوله ای تمیز به آرامی خشک کنید.

 

برای پوست های چرب
پوست های چرب مستعد زدن جوش هستند و استفاده منظم از ترکیب زیر برای این نوع پوست مفید است.


یک بار در هفته از ترکیب زیر برای پاک کردن پوست چرب خود استفاده کنید.


- برگ گیاه آلوئه ورا در آب بجوشانید تا نرم شود. سپس آن را بکوبید تا به شکل خمیری نرم درآید.


- چند قطره عسل به این خمیر اضافه کنید و مخلوط نمایید. سپس آن را به پوست صورتتان بمالید.


- بعد از 15 دقیقه صورت خود را با آب سرد بشویید.

 

 

خواص گیاه آلوئه ورا و کاشت آن

 

برای پوست های خشک
پوست های خشک اغلب رطوبت کمی دارند و عوارض خشکی پوست به آسانی قابل مشاهده است.


برای مقابله با خشکی پوست، هر شب ترکیب زیر را به صورتتان بمالید.


- ژل گیاه آلوئه ورا را با روغن زیتون مخلوط کنید و کمی کره shea (درخت روغن قلم) به آن اضافه کنید. همچینین می توانید به جای این کره، از کرم آماده آن استفاده نمایید.


- مواد بالا را به خوبی با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر سفتی درآید. سپس آن را روی صورت و گردن خود بمالید.


- حداقل 20 دقیقه این خمیر را روی صورتتان نگه دارید. سپس صورتتان را با آب سرد بشویید تا رطوبت در پوستتان حبس شود.

 

برای پوست های حساس
ترکیب زیر خیلی ملایم است و پوست های حساس را تحریک نمی کند. اما باید قبل از استفاده از آن، کثیفی و آلودگی پوستتان را کاملا پاک کنید.


متخصصان پوست می گویند می توان از گیاه آلوئه ورا برای این نوع پوست ها استفاده کرد.


- آب خیار و ماست و ژل آلوئه ورا را به خوبی با هم مخلوط کنید تا شکل خمیر شود.


- سه قطره گلاب نیز به خمیر بالا اضافه کنید.


- مدت 15 دقیقه این خمیر را روی پوست صورت و گردن خود قرار دهید. سپس با آب بشویید.

 

فواید آلوئه ورا برای پوست های لک دار و برنزه
اگر می خواهید رنگ برنزه پوستتان به حالت اول برگردد، ژل آلوئه ورا با آب لیمو ترش مخلوط کنید و 10 دقیقه روی پوست برنزه خود قرار دهید. سپس با آب سرد بشویید.


اگر هم می خواهید از شر لک های پوست خود خلاص شوید، گلاب را با ژل آلوئه ورا مخلوط کنید و 10 دقیقه روی پوست لک دار خود قرار دهید. سپس با آب سرد بشویید.

 

حرف آخر
در حالی که امروزه انواع فراورده های آرایشی آلوئه ورا در بازار موجود است، ولی شما خودتان نیز می توانید در منزل این گیاه را در گلدان پرورش دهید.


ولی اگر امکان پرورش آن را در منزل ندارید، می توانید ژل آماده و کارخانه ای آن را از داروخانه بخرید و استفاده کنید.


انواع کرم و لوسیون کارخانه ای گیاه آلوئه ورا در داروخانه ها موجود است.


آلوئه ورا یک درمان طبیعی برای انواع مشکلات پوستی است. لذا از فواید آن برای زیبایی پوست تان به درستی بهره ببرید. 

آیلار آرزوگران
بخش سلامت تبیان

خراسان رضوی به واسطه جاذبه های گردشگری متنوع، قطب اصلی گردشگری در ایران محسوب میشود و علاوه بر حرم علی بن موسی الرضا (ع), مراکز تفریحی و تجاری نیز به ترتیب از اولویت های سفر مسافران به این استان است.

 

در اطرف مشهد مناطقی به زیبایی شمال ایران وجود دارد که مسافران این شهر را با توجه به دارا بودن هوای گرم و خشک حیرت زده می کند.

روستای ایدلیک

از خروجی شمال مشهد که راهی جاده شوید، پس از طی کردن مسیری کوهستانی به شهر زیبای زاوین و سپس به مناطق بکری مانند آبشارهای زیبا قره سو و ارتکند که به بهشت گمشده معروف هستند، می رسید. سپس به شهر کلات نادر که به دلیل داشتن کوه هایی کنگره شکل، به این شهر لقب قلعه طبیعی داده  شده خواهید رسید.جالب است بدانید تنها راه  ورودی کلات، تونلی در دل کوهستان است و به همین دلیل نادرشاه، پادشاه مقتدر سلسله افشاریه، دستور ساخت کاخی را در این منطقه داد که هم‌اکنون به عمارت خورشید یا کاخ خورشید مشهور است. او ظاهراً از این کاخ به عنوان محلی برای حفاظت از گنجینه های خود استفاده می‌کرده است. این کاخ تا پایان عمر نادر نیز نیمه کاره ماند، اما با همین شرایط در مدت زمان حکومت نادر مورد استفاده قرار می‌گرفت.

روستای ایدلیک

از جمله مناطق دیدنی و بکر محدوده کلات نادر، علاوه بر آبشارهای قره سو و طبیعت ارتکند، میتوان روستای ایده لیک را نام برد. اسم روستا در گذشته آبدلیک بوده، به معنی مکانی که آب فراوان دارد. این مکان در گذشته محلی مناسب برای شکار بوده است .

روستای ییلاقی ایدلیک در ۲۷ کیلومتری کلات نادری بین دوراهی کلات به درگز قرار دارد که پس از گذشتن از دو روستای قاباخ و سلطان آباد، به آخرین روستا در این مسیر یعنی ایدلیک خواهید رسید.

روستای ایدلیک

روستای ایدلیک در دامنه کوه های هزار مسجد ( کپه داغ ) قرار دارد و رودخانه ای که در میان روستا وجود دارد نیز از همین کوه ها سرچشمه گرفته است. روستای ایدلیک بسیار طبیعت بکر و زیبایی دارد. تا جایی که می توان بخشی از سر سبزی جنگل سیستان، واقع در کوه های هزار مسجد را در این روستا دید. با رفتن به این روستا هم از طبیعت بکر جنگلی و هم از دره ایدلیک و رودخانه آن لذت خواهید برد و هم با یک پیاده روی مختصر، به چشمه های آب گرم با منشا آهک یا گچ بر می خورید.

روستای ایدلیک

آب و هوای روستای ایدلیک معتدل کوهستانی است. رودخانه میان این روستا از مرز ایران گذشته و به ترکمنستان سرازیر میشود. همچنین دو طرف رودخانه دو دامنه کوه وجود دارد که دره زیبا ایدلیک را بوجود آورده اند. مردم روستای ایدلیک از طریق دامداری، کشاورزی، شالیکاری و پرورش ماهی امرار معاش می کنند. زبان اکثر مردم این روستا ترکی است.

روستای ایدلیک

طبیعت این روستا به دلیل ناشناخته بودن، بسیار بکر و روح نواز است، به طوری که اگر از مسیر رودخانه به سمت مناطق کوهستانی حرکت کنید پیش روی خود تابلوهای نقاشی شده به دست آفریدگار را خواهید دید و هر لحظه از دیدن این همه زیبایی و شکوه به وجد می آیید.

روستای ایدلیک

در این منطقه هنوز مردم آداب و رسوم کهن خود را حفظ کرده اند. در این میان میتوان به مراسم ازدواج اشاره کرد و لباس های محلی که اکثر خانواده های این روستا تنها در مراسم ازدواج از آنها استفاده میکنند. در مراسم عروسی، عروس و داماد سوار بر اسب در میدان اصلی روستا حاضر میشوند و داماد طبق رسوم و آیین پیشینیان، سیب و انار را از روی سر عروس به سمت مردم می اندازد و و اکثرا جوان ها اقدام به گرفتن آن میوه میکنند با این ذهنیت که بخت گشایی صورت بگیرد.

روستای ایدلیک

در مراسم عروسی برنامه هایی مانند کشتی و استحمام عروس و داماد توسط نزدیکان صورت میگیرد. توصیه ما این هست که علاوه بر بهار و تابستان حتما در مهر و آبان بعد از کشت شالیزارها برای شرکت در مراسم زیبای ازدواج به این روستا بروید.

روستای ایدلیک

زمانی که  قدم به جاده ایدلیک میگذارید سرمست از بوی شالیزارها و هوای پاک می شوید.لحظاتی چشمان خود را بسته و به صدای دلنواز پرندگان گوش کنید و آرام آرام با غرق در آرامش وصف نشدنی این محیط، روح خود را با صدای آب روان روخانه صیقل دهید. در این منطقه آنقدر غرق در آرامش، مسیر را طی می کنید که انگار زمان ایستاده و شما تهی از هر دغدغه ای، روح خود را به پرواز در می آورید.

منبع : وبلاگ اقامت ۲۴

واژة‌ «مينياتور» كه‌ مخفف‌ شدة‌ كلمة‌ فرانسوي‌ « ميني‌ موم‌ ناتورال‌» و به‌ معني‌ طبيعت‌ كوچك‌ و ظريف‌ است‌ و در نيمة‌ اول‌ قرن‌ اخير و حدوداً از دورة‌ قاجاريان‌ وارد زبان‌ فارسي‌ شده‌، اصولاً به‌ هر نوع‌ پديدة‌ هنري‌ ظريف‌ (به‌ هر شيوه‌اي‌ كه‌ ساخته‌ شده‌ باشد) اطلاق‌ مي‌شود و در ايران‌، براي‌ شناسايي‌ نوعي‌ نقاشي‌ كه‌ داراي‌ سابقه‌ و قدمتي‌ بسيار طولاني‌ است‌ به‌ كار مي‌رود . 
اين‌ هنر كه‌ به‌ اعتقاد اكثر محققان‌ در ايران‌ تولد يافته‌ ، بعد به‌ چين‌ راه‌ برده‌ و از دورة‌ مغول‌ها به‌ صورتي‌ تقريباً كامل‌تر به‌ ايران‌ برگشته‌ و هنرمندانِ ايراني‌ ،تلاش‌ بي‌ شائبه‌اي‌ را صرف‌ تكميل‌ و توسعة‌ آن‌ كرده‌اند ،از جمله‌ هنرهايي‌ است‌ كه‌ قابليت‌ به‌ تصوير در آوردن‌ تمامي‌ طبيعت‌ را در قالبي‌ كوچك‌ دارد ؛ اما نبايد چنين‌ پنداشت‌ كه‌ چون‌ مقياس‌ تصاوير در مينياتور سازي‌ بسيار كوچك‌ است‌، بنابراين‌ تنها بخش‌ كوچكي‌ از طبيعت‌ را مي‌توان‌ در اين‌ نوع‌ تابلوها تصوير نمود و يا چون‌ الهام‌ بخش‌ مينياتوريست‌، طبيعت‌ است‌ ،وي‌ ناچار مي‌باشد فقط‌ مناظري‌ از طبيعت‌ را ترسيم‌ كند ؛ هرگز چنين‌ نيست‌ ؛ بلكه‌ كوشش‌ در ايجاد و القاي‌ هر چه‌ بيشتر زيبايي‌ و تفهيم‌ آن‌ صفت‌ ويژه‌اي‌ است‌ كه‌ مينياتور سازي‌ را از ساير انواع‌ نگارگري‌ ايران‌ جدا مي‌كند و مينياتوريست‌، هنرمندي‌ است‌ كه‌ آن‌چه‌ را خود مي‌انديشد ،يا مي‌پندارد كه‌ بيننده‌ علاقه‌مند به‌ ديدن‌ آن‌ است‌، تجسم‌ مي‌بخشد و به‌ هيچ‌ وجه‌ تابع‌ مقررات‌ و قوانين‌ حاكم‌ بر فضاي‌ نقاشي‌ نيست‌ . 
مكاتب‌ مينياتورهاي‌ ايراني‌، از قرون‌ بعد از اسلام‌ آغاز شده‌ و در قرون‌ اولية‌ بعد از ظهور اسلام‌، هنر ايران‌ با ابتكاراتي‌ در خطوط‌ عربي‌ تداوم‌ يافته‌ و بهترين‌ نسخه‌هاي‌ قرآن‌ كريم‌ را هنرمندان‌ مبتكر ايراني‌ نوشته‌ و به‌ تزئين‌ و تذهيب‌ مصحف‌ شريف‌ پرداخته‌اند. طلاكاري‌ حواشي‌ و سرلوحة‌ قرآن‌ و طرحهاي‌ اسليمي‌ و ختايي‌ و گردش‌هاي‌ تركيب‌ بندي‌ آنها را به‌ شيوة‌ مخصوصي‌ كه‌ امروزه‌ آن‌ را «استيليزه‌» مي‌ناميم‌ ،ايرانيان‌ ابداع‌ كردند و در ادامة‌ اين‌ ابداع‌ و ابتكار بود كه‌ نقاشي‌ براساس‌ متن‌ كتب‌ و نوشته‌ها نيز رواج‌ يافت‌ كه‌ مينياتورهاي‌ مكتب‌ بغداد ، سرآغاز آن‌ است‌ . 
مكتب‌ بغداد، از آن‌ جهت‌ كه‌ نوعي‌ نقاشي‌ بدوي‌ است‌ ،تا حدودي‌ نشان‌ از فقدان‌ مهارت‌ و قدرت‌ هنري‌ سازندگانش‌ دارد و بيشتر در بردارندة‌ قصه‌ها و روايات‌ مذهبي‌ است‌. هنرمندان‌ مكتب‌ بغداد ،اكثراً ايراني‌ بوده‌اند و معمولاً نيز به‌ سفارش‌ و دستور رؤساي‌ قبايلِ عرب‌ ،كتب‌ خطي‌ را با ذوق‌ خود تزئين‌ مي‌كردند و روش‌ كار آنها به‌ اكثر نقاط‌ دورو نزديك‌ ايران‌ راه‌ يافته‌ بود و تا دوران‌ سلجوقيان‌ كه‌ نقاشي‌ ايران‌ ترقّيِ محسوسي‌ كرد، ادامه‌ يافت‌. 
با حملة‌ چنگيز به‌ ايران‌ و از رونق‌ افتادن‌ بغداد ،نخستين‌ فرمانروايان‌ مغول‌ در شمال‌ غربي‌ ايران‌ و در تبريز و مراغه‌ مستقر شدند و خواه‌ نا خواه‌ هنرمندان‌ نيز در آن‌ منطقه‌ گرد آمدند و به‌ دليل‌ علاقه‌ و تمايل‌ مغولان‌ به‌ هنر چيني‌، جذب‌ ذوق‌ آزمايي‌ در اين‌ زمينه‌ شدند . 
نا گفته‌ نبايد گذشت‌ كه‌ نقاشي‌ به‌ شيوة‌ چيني‌ها، با هجوم‌ مغولان‌ به‌ ايران‌ نيامد، بلكه‌ نقاشي‌ ايران‌ سالها قبل‌ از تهاجم‌ چنگيز با اسلوب‌ و روش‌هاي‌ هنر چين‌ در سراسر خاورميانه‌ شهرت‌ و اعتبار داشت‌ و در شاهنامة‌ فردوسي‌ نيز به‌ اين‌ مطلب‌ اشاره‌ شده‌ است‌ .و احتمال‌ مي‌رود كه‌ تركان‌ سلجوقي‌ ،مروج‌ اين‌ شيوه‌ در ايران‌ بوده‌ باشند. منتهي‌ ايرانيان‌ شيوة‌ نقاشي‌ چيني‌ را با ديد خاص‌ هنري‌ خود تلفيق‌ كردند و كاشي‌هايي‌ كه‌ امروزه‌ نمونه‌هايي‌ از آن‌ در دست‌ است‌، نشان‌ مي‌دهد كه‌ سالها پيش‌ از حملة‌ مغول‌ به‌ ايران‌، همان‌ سبك‌ و شيوه‌ و رنگ‌ آميزي‌ و طراحي‌ كه‌ بعدها به‌ صورت‌ نقاشيِ كتب‌ ،مورد استفاده‌ قرار گرفت‌، در ايران‌ اعمال‌ شده‌ است‌ و اگر دست‌ حوادث‌ ،كتابخانه‌هاي‌ بزرگ‌ ايران‌ را معدوم‌ نكرده‌ بود ،امروز به‌ راحتي‌ مي‌توانستيم‌ نسخي‌ را كه‌ متعلق‌ به‌ دوران‌ پيش‌ از مغول‌ بوده‌ و همان‌ ويژگي‌ مينياتورهاي‌ مكتب‌ هرات‌ يا مراغه‌ و مكاتب‌ ديگرِ بعد از مغول‌ را داشته‌ است‌، ببينيم‌ . 
در ابتداي‌ حمله‌ مغولان‌ به‌ ايران‌، هنر نقاشي‌ به‌ واسطة‌ قتل‌ عام‌ هنرمندان‌ ،رونق‌ خود را از دست‌ داد ؛ ولي‌ بعد از گذشتِ چند سال‌، سران‌ مغول‌ به‌ فكر ترويج‌ هنر افتادند و براي‌ عملي‌ ساختن‌ اين‌ منظور ،عده‌اي‌ نقاش‌ چيني‌ را از راه‌ مغولستان‌ به‌ ايران‌ آوردند و كوشيدند تا نقاشي‌ چيني‌ را در ايران‌ رايج‌ سازند و هنرمندان‌ ايراني‌، اگرچه‌ تحت‌ تأثير اين‌ مسأله‌ قرار گرفتند، اما بر خلاف‌ نقاشان‌ چيني‌ ،هرگز طبيعت‌ را به‌ عنوان‌ نهايتي‌ از احساسات‌ و عواطف‌ و به‌ گونه‌اي‌ مجرد و انتراعي‌ ،مورد توجه‌ قرار نداند و بيشتر به‌ انسان‌ و تفكراتي‌ در حالات‌ انساني‌ پرداختند و به‌ همين‌ جهت‌ است‌ كه‌ كمتر مينياتور ايراني‌ را بدونِ صورت‌ و هيأت‌ انساني‌ مي‌توان‌ يافت‌. 
از سوي‌ ديگر مينياتور سازان‌ ايراني‌، هرگز پيوندهاي‌ خود را با شعر، فرهنگ‌ و شيوه‌هاي‌ تفكر بومي‌ نبريده‌ و افسانه‌ها، اساطير، قهرمانان‌ ملي‌، سنن‌ و شيوه‌هاي‌ زندگي‌ ايراني‌، همواره‌ نمودي‌ آشكار در آثار آنان‌ داشته‌ و اين‌ وابستگي‌ به‌ زندگي‌ و اعتقادات‌ ملي‌ به‌ حدي‌ نيرومند و قوي‌ است‌ كه‌ به‌ مينياتور ايراني‌، عليرغم‌ پيوندها و نقاط‌ مشترك‌ فراوانش‌ با ساير مكاتب‌ آسيايي‌ (از جمله‌ شيوه‌هاي‌ نقاشي‌ هندي‌ ،چيني‌ و ژاپني‌) وجهة‌ خاصي‌ مي‌دهد و باعث‌ تمايزش‌ از هنر ساير ملت‌ها و ممالك‌ مي‌شود . 
اين‌ وضعيت‌ تا دوران‌ ايلخانيان‌ و تيموريان‌ ادامه‌ داشت‌ و به‌ قدري‌ مورد توجه‌ بود كه‌ يكي‌ از شاهزادگان‌ تيموري‌ به‌ نام‌ «بايسنغرميرزا» كه‌ خطاطي‌ هنرمند بود، سرپرستي‌ امور هنري‌ را در شهر هرات‌ به‌ عهده‌ گرفت‌ . 
در آن‌ زمان‌ ،شهر هرات‌ مركز تجمع‌ هنرمندان‌ شده‌ بود و معروف‌ است‌ كه‌ فقط‌ در يك‌ آموزشكدة‌ نقاشي‌، شصت‌ استاد به‌ تعليم‌ هنرجويان‌ و انجام‌ سفارشات‌ محوله‌ اشتغال‌ داشتند. معروفترين‌ استادكاران‌ مكتب‌ هرات‌ «كمال‌ الدين‌ بهزاد» است‌ كه‌ كتاب‌ مصور و معروفي‌ به‌ نام‌ ظفرنامة‌ تيموري‌ دارد و به‌ جرأت‌ مي‌توان‌ آثار وي‌ را از لحاظ‌ حالت‌ چهره‌ها، حركت‌ قلم‌، انتخاب‌ موضوع‌ و نمايش‌ دادن‌ وقايع‌، سرآمد تمام‌ مينياتورهايي‌ دانست‌ كه‌ قبل‌ يا بعد از او در ايران‌ ساخته‌ شده‌ است‌ . 
روي‌ هم‌ رفته‌ آثار مينياتور ايران‌ در مكتب‌ هرات‌، به‌ علت‌ سابقة‌ ممتد و آزادي‌ عمل‌ قابل‌ توجهي‌ كه‌ بعد از مكتب‌ بغداد براي‌ هنرمندان‌ به‌ وجود آمد، به‌ حدي‌ پيشرفت‌ نمود كه‌ آثار دوره‌ هنر نقاشي‌ و مينياتور سازي‌ ايران‌، بعد از دورة‌ هرات‌ با همان‌ شرايط‌ تكميل‌ يافتة‌ خود ،به‌ عصر صفويان‌ منتقل‌ شد و بعد از آنكه‌ تبريز به‌ عنوان‌ پايتخت‌ انتخاب‌ گرديد، استاد كمال‌ الدين‌ بهزاد به‌ آنجا دعوت‌ و عهده‌ دار سمت‌ رياست‌ كتابخانة‌ سلطنتي‌ شد و همراه‌ با استادكاران‌ بزرگ‌ اين‌ دوره‌ نظير، آقا ميرك‌، سلطان‌ محمد، حسين‌ پاكوب‌ و عده‌اي‌ ديگر كوشيد تا اين‌ هنر را تعالي‌ و تكامل‌ بخشد . 
سبك‌ و مكتب‌ نقاشي‌ دوره‌ صفويه‌ 
سبك‌ و مكتب‌ نقاشي‌ دوره‌ صفويه‌ را در يك‌ تقسيم‌بندي‌ كلي‌ مي‌توان‌ در دو بخش‌ كاملاً جدا از هم‌ مورد بررسي‌ قرار داد: 
اول‌ ـ مكتب‌ تبريز ،كه‌ تا وقتي‌ پايتخت‌ به‌ قزوين‌ منتقل‌ شد به‌ همان‌ شيوه‌اي‌ كه‌ ذكر آن‌ گذشت‌ ،تداوم‌ داشت‌. مينياتورهاي‌ اين‌ دوره‌ ،همه‌ در يك‌ نوع‌ و از لحاظ‌ ظرافت‌ كاري‌ و حركت‌ قلم‌ و طرح‌ و رنگ‌ ،دنبالة‌ مكتب‌ هرات‌ است‌ و فقط‌ مختصري‌ با آن‌ تفاوت‌ دارد . 
دوم‌ ـ مكتب‌ اصفهان‌ ،كه‌ بعد از انتقال‌ پايتخت‌ به‌ اصفهان‌ شكل‌ گرفت‌ و طي‌ آن‌ سبك‌ و شيوة‌ كار، دچار دگرگوني‌هايي‌ كاملاً چشمگير شد كه‌ نمونة‌ بارز و مشخص‌ آن‌ ،نقوش‌ تزئيني‌ مساجد اصفهان‌، كاخ‌ چهل‌ ستون‌ و عمارت‌ عالي‌ قاپو، است‌ . 
معروفترين‌ نقاش‌ اين‌ دوره‌، رضا عباسي‌ است‌ كه‌ در زمان‌ شاه‌ عباس‌ دوم‌ صفوي‌ در اصفهان‌ مي‌زيست‌. 
شاه‌ عباس‌ نيز چون‌ خود نقاش‌ بود.(هم‌ اينك‌ نمونه‌هايي‌ از آثار هنري‌ او در موزة‌ گلستانِ تهران‌ موجود است‌)، توجه‌ خاصي‌ به‌ گسترش‌ هنر نقاشي‌ داشت‌ و به‌ دليل‌ تشويقي‌ كه‌ از هنرمندان‌ به‌ عمل‌ مي‌آورد ،مينياتور سازي‌ در دورة‌ او از جهت‌ توسعه‌ ،قدرت‌، مهارت‌ و سرعت‌ كار نقاشان‌ ،ترقي‌ فوق‌ العاده‌اي‌ كرد و هنرمندان‌ توانستند در حدي‌ وسيع‌تر از مكتب‌هاي‌ هرات‌ ،تبريز و قزوين‌ با هنر چيني‌ فاصله‌ بگيرند و با ساده‌ كردن‌ نقوش‌ و سرعت‌ عمل‌ بيشتر، نقاشي‌ را از روي‌ صفحة‌ كاغذ به‌ صورتي‌ ديواري‌ درآورند . 
در آثار اين‌ دوره‌ ،نقوش‌ تزئيني‌ و گردش‌هاي‌ اسليمي‌ و ختايي‌ و انواع‌ ساقه‌ها و گلبرگ‌ها بسيار متنوع‌ شده‌ و اشكال‌ آن‌ كه‌ قبلاً از چند نوع‌ گل‌ و برگ‌ و اسليمي‌ ريز تجاوز نمي‌كرد، به‌ بيش‌ از پنجاه‌ نوع‌ اسليمي‌ و گل‌ ابتكاري‌ بالغ‌ گرديده‌ است‌ . 
موضوعي‌ كه‌ از اواخر دورة‌ صفويه‌ و بعد از آن‌ در سبك‌ نقاشي‌ ايران‌ خودنمايي‌ كرد، نفوذ سايه‌ روشن‌ است‌ كه‌ البته‌ از روش‌ نقاشي‌ اروپايي‌ اقتباس‌ شده‌ و در دورة‌ زنديه‌ ادامه‌ يافته‌ و باعث‌ به‌ وجود آمدن‌ سبك‌ شيراز شده‌ است‌ . 
سبك‌ و شيوة‌ آثار هنري‌ دورة‌ زنديه‌ ،به‌ استثناي‌ نقوش‌ شاخه‌ها و گل‌ و برگ‌ كه‌ اختصاص‌ به‌ آن‌ دوره‌ دارد، در قسمت‌ صورت‌ سازي‌ و سايه‌ روشن‌ها و طراحي‌ تصاوير و مناظر ،تفاوت‌ چنداني‌ با شيوه‌هاي‌ ديگر رايج‌ در ايران‌ ندارد. البته‌ از اواخر دورة‌ صفويه‌ ،نقاشي‌هايي‌ در دست‌ است‌ كه‌ نشان‌ مي‌دهد شيوة‌ نقاشي‌ به‌ طريقة‌ سايه‌ روشن‌ دار، در اواخر اين‌ دوره‌ ،شروع‌ به‌ خودنمايي‌ كرده‌ است‌ . 
مكتب‌ نقاشي‌ قاجار 
مكتب‌ نقاشي‌ قاجار ،كه‌ از زمان‌ فتحعلي‌ شاه‌ رونق‌ و رواج‌ يافته‌ ،تا حدودي‌ متأثّر از سبك‌ شيراز و داراي‌ پرسپكتيو است‌ و به‌ طور مساوي‌ از نقاشي‌هاي‌ ايراني‌ و اروپايي‌ مايه‌ گرفته‌ است‌ و در اواخر دوره‌، به‌ تدريج‌ نفوذ سبك‌ اروپايي‌ در نقاشي‌ ايران‌ زياد شده‌ است‌ . 
آثار معروفِ محمود خان‌ ملك‌ الشعراي‌ صبا نيز مربوط‌ به‌ همين‌ زمان‌ است‌ و اين‌ استاد ،پيشرفت‌ هنر اروپا را در نظر داشته‌ است‌ . 
كمال‌ الملك‌ نيز هنگامي‌ كه‌ جهت‌ مطالعه‌ به‌ ايتاليا و فرانسه‌ سفر كرده‌ بود، به‌ دليل‌ اينكه‌ نمي‌توانست‌ يا نمي‌خواست‌ پذيراي‌ سبك‌ نقاشي‌ امپرسيونيسم‌ باشد ،به‌ كپيه‌ برداري‌ از آثار استادكاران‌ عصر رنسانس‌ پرداخت‌ و به‌ همين‌ جهت‌ در بازگشت‌ به‌ ايران‌ و تأسيس‌ مدرسة‌ صنايع‌ مستظرفه‌ (كمال‌ الملك‌) در آخرين‌ سالهاي‌ حكومت‌ قاجاريه‌ ،به‌ تعليم‌ شيوه‌هاي‌ نقاشي‌ عصر رنسانس‌ پرداخت‌ و به‌ اين‌ ترتيب‌ ،بعد از گذشت‌ چند سال‌، شيوه‌هاي‌ نقاشان‌ عصر قاجاريه‌ از بين‌ رفت‌ هنرمندان‌ آزاد به‌ كپيه‌ برداري‌، گراورو استفاده‌ از باسمه‌هاي‌ چاپ‌ شده‌ اروپا پرداختند و با تهية‌ آثاري‌ از شاهنامة‌ فردوسي‌ و شمايل‌هاي‌ مذهبي‌ به‌ كار خود ادامه‌ دادند . 
بعد از سقوط‌ قاجاريه‌، نقاشي‌ ايران‌ دو شكل‌ كاملاً جدا از هم‌ ،پيدا كرد و هنرمندان‌ در دو دسته‌ مستقل‌ به‌ ادامة‌ كار هنري‌ خود پرداختند : 
گروه‌ اول‌ شاگردان‌ كمال‌ الملك‌ بودند. نظير: حسنعلي‌ وزيري‌، ابوالحسن‌ صديقي‌ ،محمد علي‌ حيدريان‌، حسن‌ شيخ‌ و... كه‌ همگي‌ به‌ شيوة‌ خودِ استاد و اقتباس‌ از طبيعت‌ كار مي‌كردند و دستة‌ دوم‌ را افرادي‌ نظير محمد ابراهيم‌ نقاش‌ باشي‌، آقا امامي‌، هادي‌ تجويدي‌، علي‌ درودي‌، حسين‌ بهزاد، حاج‌ مصور الملكي‌ ،محمد علي‌ تذهيب‌ ،ميرزا احمد نقاش‌، محمد مدبر و... تشكيل‌ مي‌دادند كه‌ با استفاده‌ از تكنيك‌هاي‌ مختلف‌ و به‌ وسيلة‌ استفاده‌ از رنگ‌ روغن‌ يا آبرنگ‌ ،مينياتورهاي‌ ريز يا تابلوهاي‌ بزرگ‌ نقاشي‌ مي‌كردند و موضوعات‌ تابلوهاي‌ آنان‌ را نيز ،بيشتر مسايل‌ و موضوعات‌ ملي‌ تشكيل‌ مي‌داد . 
در همين‌ سال‌ها، علاوه‌ بر مدرسة‌ صنايع‌ مستظرفة‌ سابق‌، هنرستان‌ هنرهاي‌ ملي‌ نيز تأسيس‌ شد و عده‌اي‌ از هنرمندان‌ قديمي‌ به‌ تهران‌ آمدند و موسسة‌ صنايع‌ قديمه‌ را تأسيس‌ كردند .تا اينكه‌ در سال‌ 1339 ش‌ كلية‌ مؤسسات‌ هنري‌ كه‌ زير نظر ادارات‌ مختلف‌ به‌ كار اشتغال‌ داشتند در سازمان‌ واحدي‌ متشكل‌ شدند و به‌ اين‌ ترتيب‌ ادارة‌ كل‌ هنرهاي‌ زيباي‌ كشور تأسيس‌ شد و چند سال‌ بعد به‌ صورت‌ وزارت‌ فرهنگ‌ و هنر درآمد. 
از ميان‌ استادان‌ حاضر ، افرادي‌ نظير علي‌ كريمي‌ ، محمود فرشچيان‌ ، محمد تجويدي‌ ، علي‌ مطيع‌ ،محمد علي‌ زاويه‌ ، نصرت‌ الله‌ يوسفي‌ ، عبد الله‌ باقري‌ و... كه‌ اكثراً نيز جز و آموزش‌ ديدگان‌ مدرسة‌ صنايع‌ قديمه‌ هستند و نزد كمال‌ الملك‌، هادي‌ تجويدي‌، احمد امامي‌ يا علي‌ درودي‌ آموزش‌ ديده‌اند، هنوز تلاشي‌ صميمانه‌ در جهت‌ حفظ‌ و نگهداشت‌ اين‌ هنر ارزنده‌ دارند و هر يك‌ شاگردان‌ متعددي‌ تربيت‌ كرده‌اند كه‌ در حد خود در حكم‌ حيثيتي‌ و الا براي‌ مينياتور سازي‌ ايران‌ هستند . 
هم‌ اينك‌ نبض‌ مينياتورسازي‌ ايران‌ در اصفهان‌ مي‌تپد و هنرمندان‌ برجستة‌ اين‌ رشته‌، مهارت‌ و كارآيي‌ خود را در رابطه‌ با ارزش‌هاي‌ منبعث‌ از انقلاب‌ اسلامي‌ ،صرف‌ تجسم‌ بخشيدن‌ به‌ نمادهايي‌ روشن‌ و صريح‌ از اسلام‌، انقلاب‌ ،زندگي‌ مردم‌، سنت‌هاي‌ سالم‌ و ادبيات‌ انساني‌ اين‌ مرز و بوم‌ مي‌كنند و ظرافت‌ ،وسعت‌ طرح‌، گوناگوني‌ نقش‌ و تنوع‌ رنگي‌ كه‌ در كارهاي‌ آنان‌ به‌ چشم‌ مي‌خورد ،بيشتر از آنجا ناشي‌ مي‌شود كه‌ هر كدامشان‌ به‌ سهم‌ خود ،پيوسته‌ در فكر اعتلاي‌ هنر ارزشمندشان‌ هستند . 
زيربناي‌ مينياتور ،طراحي‌ است‌ و قدرت‌ قلم‌ طراح‌ در انتقال‌ مفاهيم‌ ذهني‌ بر روي‌ كاغذ مي‌تواند نقش‌ مؤثري‌ در بافت‌ اثر و ارزش‌هاي‌ آن‌ داشته‌ باشد . 
طرح‌هاي‌ مينياتور ايران‌، با بهره‌ گرفتن‌ از واقعيات‌ و به‌ مدد انديشة‌ هنرمندان‌، پيوسته‌ در جهت‌ تكامل‌، گسترش‌ يافته‌ و غناي‌ اين‌ هنر بيشتر از هر چيز ،حاصل‌ جستجو و تلاش‌ هنرمندان‌ در زمينة‌ دستيابي‌ به‌ فضاي‌ تازه‌تر است‌ . 
سياه‌ قلم‌ ،يكي‌ از انواع‌ مينياتور است‌. ويژگي‌ اين‌ نوع‌ مينياتور ،در مقايسه‌ با ديگر انواع‌ نگاره‌ها كه‌ تنوع‌ بيشتري‌ دارند، سادگي‌ و استفاده‌ از رنگ‌ كمتر است‌ و اين‌ خصوصيت‌ در مينياتور سفيد قلم‌ نيز به‌ چشم‌ مي‌خورد . 
در گونة‌ ديگري‌ از مينياتورهاي‌ ساده‌ كه‌ به‌ سياه‌ قلم‌ رنگي‌ موسوم‌ است‌، قسمت‌هايي‌ از طرح‌ با رنگ‌هاي‌ متنوع‌ آراسته‌ مي‌شود. 
رنگ‌هاي‌ روحي‌ كه‌ معمولاً نقوش‌ ظريف‌ و نازك‌ كاري‌هاي‌ مينياتور با آن‌ ساخته‌ و پرداخته‌ مي‌شود، بازگوكنندة‌ احساسات‌ رقيق‌ و انساني‌ هنرمند بوده‌ و از آن‌ بيشتر براي‌ تجسم‌ بخشيدن‌ به‌ حالات‌ دروني‌ و بيان‌ احساس‌هايي‌ كه‌ ريشه‌ در پاكي‌ سرشت‌ انسان‌ دارد ،استفاده‌ مي‌شود . 
گونة‌ ديگر از رنگ‌هايي‌ كه‌ در ساخت‌ مينياتور مورد استفاده‌ قرار مي‌گيرد ،رنگ‌هاي‌ جسمي‌ است‌. اين‌ نوع‌ رنگ‌ كه‌ از غلظت‌ و ثبات‌ بيشتري‌ برخوردار است‌ براي‌ ساخت‌ تابلوهاي‌ پركار مصرف‌ مي‌شود و بازگو كنندة‌ آن‌ دسته‌ از خصوصيات‌ و حالاتي‌ است‌ كه‌ در تضاد با احساسات‌ لطيف‌ و انساني‌ مي‌باشد . 
نقوش‌ تمثيلي‌ پرندگان‌ و حيوانات‌ گوناگون‌ به‌ همراه‌ طرح‌هاي‌ شاخه‌ و گل‌ و برگ‌ و خطوط‌ اسليمي‌ و ختايي‌، بخش‌ مهمي‌ از مينياتور را تشكيل‌ مي‌دهد كه‌ تذهيب‌ تشعير نام‌ دارد و معمولاً اطراف‌ و كنارة‌ نگاره‌ها با آن‌ تزئين‌ مي‌شود . 
در بسياري‌ موارد تشعير و تذهيب‌ ،مراحل‌ نهايي‌ در ساخت‌ يك‌ اثر مينياتوري‌ هستند و با انجام‌ آنها، كار تهية‌ نگاره‌ نيز به‌ پايان‌ مي‌رسد .

 


منابع‌ و مآخذ مورد استناد :
1ـ فيلم‌ « مينياتور» كارگردان‌ حميد سهيلي‌ ؛ نويسنده‌: م‌ حسن‌ بيگي‌ ؛ تهيه‌ شده‌ در سيماي‌ جمهوري‌ اسلامي‌ ايران‌ . 
2ـ هنر نقاشي‌ ايران‌ ـ نوشته‌ م‌ كيانمهر مجله‌ تلاش‌ ، شماره‌ 61 ،شهريور ماه‌ 1355 ش‌ . 
3ـ تذهيب‌، هنري‌ كه‌ با اسلام‌ رشد كرد ؛نوشتة‌ رزمي‌ پور ، مجله‌ دستاورد، شمارة‌ هفتم‌ ، خرداد ماه‌ 1357 ش‌ . 
4ـ استاد علي‌ كريمي‌ ، نابغه‌اي‌ از دودمان‌ خط‌ و نقش‌ ، گفتگو با استاد كريمي‌ ، مجله‌ دستاورد ، شمارة‌ سوم‌ بهمن‌ ماه‌ 1356 ش‌ . 
http://www.e-resaneh.com

 

 

 

 

ScienceDaily- محققین NIH موفق به کشف نوع جدیدی از گیرندۀ حسی شده‌اند که با کشیده شدن تنها یک تار مو تحریک می‌شود.

محققین موسسۀ تحقیقات ملی (NIH) یک دستۀ جدید از گیرنده‌های حسی شده‌اند با دقتی به اندازۀ کشیده شدن تنها یک تار مو، تحریک شده و تولید پیام می‌کند. تحقیقات تکمیلی در ارتباط با این سلول‌ها کمک شایانی به طراحی درمان‌های درد (Pain Therapy) خواهد کرد.

می‌دانیم که گیرنده‌های گوناگون، نسبت به محرک‌های خاص خود –گرما، سرما، فشار، لرزش و درد- واکنش نشان می‌دهند. اما مطالعات کنونی بیشتر بر گیرنده‌های لمس و دما تمرکز داشته و توجه کمتری به گیرنده‌های درد مکانیکی می‌شود.

در این پژوهش، الکساندر چسلر ،نویسندۀ مسئول مقاله، و همکارانش استراتژی جدیدی را به کار گرفتند. آن‌ها با ترکیب تصویربرداری عملکردی (که فعالیت نورونی را اندازه می‌گیرد)، ثبت فعالیت الکتریکی درون مغز و ژنتیک در پی راهی جدید برای مشاهدۀ پاسخ‌دهی نورون‌ها به محرک‌های گوناگون بودند. دسته‌ی خاصی از گیرنده‌های حسی که ژن Calca را بیان می‌کردند (که سابقه‌ای طولانی در مطالعات درد دارند) مورد توجه این پژوهشگران بود.

پژوهشگران محرک‌های گوناگونی را بر پوست مودار ِ گونۀ موش وارد می‌کردند؛ شامل: محرک‌های مکانیکی ملایم (فوت کردن، برس کردن و نوازش کردن) / محرک‌های مکانیکی شدیدتر (کشیدن مو و نیشگون گرفتن) / تحریکات دمایی
آن‌ها دریافتند که نورون‌های هدف –بیان‌کننده‌ی کالکا- نسبت به تحریک‌های ملایم پاسخی نداده و به دو دسته‌ی گسترده تقسیم می‌شوند؛ نخستین دسته، گیرنده‌ی درد چندمنظوره (Polymodal Nociceptor) است که به محرک‌های شدید -هرچند از انواع متفاوت- پاسخ می‌دهد.
دومین دسته، گونه‌ای خاص هستند که تا پیش از این شناخته نشده بودند و نسبت به کشیده شدن یک تار مو حساسیت نشان می‌دهند. این دسته که پیشتر تعریف یا توصیفی برایشان وجود نداشت را circ-HTMRs
(HRMR: گیرنده‌های مکانیکی با آستانه تحریک بالا و cric به دلیل ویژگی آناتومیکی آن‌ها که در اطراف فولیکول تار مو حلقه زده‌اند.)

این تیم پژوهشی برای یافتن ابعاد بیشتری از این نورون‌های نویافته دست به آزمایشات بیشتری زدند؛ آن‌ها با استفاده از تکنیک اوپتوژنتیک دریافتند که تحریک مستقیم آن‌ها برای آغاز واکنش‌های محافظتی کافی می‌باشد.

یکی از خصوصیات شگفت‌انگیز این نورون‌ها آن است که با وجود منطقۀ گیرنده (receptor field) وسیع، می‌توانند تنها با کشیده شدن یک تار مو تحریک شده و پیامی را به سیستم عصبی مرکزی ارسال کنند. ویژگی‌های خاص این نورون‌ها نسبت به گیرنده‌های درد معمولی آن‌ها را قادر می‌سازد تا پیام را سریعتر انتقال داده و مادامی که محرک وجود دارد، به تحریک شدن ادامه دهند.

روستاي مهمانك

30 ارديبهشت, 1397

موقعيت طبيعي : روستاي مهمانك در 55 كيلومتري شهر بجنورد و در يكي از دهستانهاي مانه و سملقان از توابع آشخانه واقع شده است كه از شمال به جاده اصلي و زا جنوب به كوههاي سرسبز و از سمت شرق به روستاي اسلام آباد و از غرب به روستاي كشانك محدود است .

منابع طبيعي : كوههاي سرسبز كه بلندترين آنها كوه دو چنگ به ارتفاع 650 متر است ، وجود چشمه سارهاي گوناگون ( كفتر خانه ،چشمه زو ، چشمه كافي قلعه ، چشمةگرمك )

شايان ذكر است كه چشمه گرمك كه در جنوب روستا واقع شده داراي آب معدني و حاوي گوگرد است و براي درمان بيماريهاي پوستي مورد استفاده قرار مي‌گيرد . وجود دره هاي گوناگون در (روستاي زو ، نالةكور، كبوتر ، نيري و…) ، وجود غارها.

آب وهوا : بدليل موقعيت جلگه اي كوهستاني ، روستا داراي آب وهواي معتدل و مرطوب است . وزش بادهاي موسوم به قشقه كه از سمت شرق در فصل زمستان جريان دارد وباد آئيش كه در تابستان و از سمت شرق به غرب مي وزد وباد كوه باد .

زندگي جانوري : خوك ، خرگوش ، بز كوهي ،خرس ،گرگ، شغال، روباه، كبك، پلنگ.

حدود 2500 نفر و روستا داراي 16 شهيد و 1مفقود الاثر و1 آزاده و1 جانباز است .

زبان ولهجه: كردي لهجه اصلي اهالي است كه ساير زبانها از جمله تركي و فارسي نيز در روستا ديده مي شود .

آموزش وپرورش : وجود مكتب خانه ها در قبل از انقلاب ، اكنون هم روستا داراي مدرسه ابتدايي ، راهنمايي ،دبيرستان دخترانه وپسرانه مي باشد و نهضت سواد آموزي هم در روستا به طور فعالانه كار مي كند همچنين روستا داراي مهد كودك نيز مي باشد ..

وضع بهداشتي : روستا داراي خانه بهداشت همچنين مركز بهداشت كه پزشك ودندانپزشك و پرستار و… جزءكاركنان آن مي باشند.

وضعيت كشاورزي : از كل مساحت روستا كه حدود 1500 هكتار مي باشد ، زمينهاي آبي كشاورزي با1000 هكتار و زمينهاي ديمي بلا استفاده 200 هكتار و باغهاي روستا شامل 300 هكتار است كه اكثراً باغ انگوري مي باشد . مهمترين محصولات كشاورزي مهمانك گندم ، جو، پنبه، آفتابگردان مي باشد .

وضعيتع دامداري : در روستا بيش از 200 رأس گاو و بيش از 3000 رأس گوسفند نگهداري مي شود . همچنين روستا داراي دو دستگاه مرغداري مي باشد .

ساير امكانات : مغازه هاي آرايشگري ، ميوه فروشي ، پوشاك ، در روستا فعال هستند كه نانواي 2واحد ومغازه قصابي 2 مغازه و بانك ، پمپ بنزين ، استخر شنا ، آسياب و شركت تعاوني و 2رستوران ، حمام ، برق ، آب ، تلفن ، شعبه نفت ، مسجد ، كميته امداد از ساير امكانات روستا به شمار مي رود .

پيشينه تاريخي : اين روستا در ابتدا به عنوان قلعه بالا بوده كه اين محل اكنون در فاصله چند كيلومتري مكان جديد روستا واقع شده است و با توجه به آثار به جاي مانده و سخنان بزرگان روستا ، ساكنان قبل را يهودياني موسوم به گبرنشين ها (يو) تشكيل مي دادند كه خانه هايشان داراي 7 اتاق بوده كه در سه يا چهار متري زير زمين ساخته مي شده كه در حال حاضر اين خانه ها زير خاك مدفون شده اند .

گردشگاهها :

كفتر خانه : اين محل داراي حفره هاي عظيم و صافي است كه به علت وجود چشمة خنكي كه در آن جريان دارد باغها و زمينهاي زراعي تشكيل ميدهد و رودخانه اي در آن جريان دارد .

گرمك: داراي آب معدني مي باشد كه مورد استفاده اهالي روستا و ساير مردم براي قرار مي گيرد كه در مسير رفتن به گرمك باغهاي ميوه و درختان جنگلي منظرة زيبايي را تشكيل مي دهد و گرمك محصور در ميان كوهها مي باشد .

چيلاق : در قسمت غربي روستا واقع شده كه تفريحگاه قديمي و اصلي اهالي به شمار مي رود .

پوشاك : پيراهن يقه كج از جنس كرباس سفيد ، كلاه نمدي ، عرق چين ، جوراب پشمي ، پاتابه ، گيوه، چارق ، شلوار از جنس كرباس ، پوشاك زنان ، روسري ==== بزرگ همراه كلاه چنگه ، كفش چرمي (==) ، بازو بند پيشاني بند كه نقره هايي از آن آويزان بود تشكيل مي داد كه اكنون با گسترش شهرنشيني و رابطه با مركز آشخانه اين لباسهاي محلي استفاده بسيار كمي دارند .

مراسو سوگواري مذهبي : وجود شبيه خواني در روزهاي تاسوعا و عاشورا در روستا ، و وجود در آمد از زمينهاي وقفي براي انجام كارهاي مذهبي .

 

یک کارشناس شیمی معتقد است:در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود

 

میرزاعلی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: به طور کلی پلاستیک‌ها پلیمرهایی هستند که از سنتز مواد اولیه‌ای به نام مونومر تهیه می‌شوند. مونومرها موادی سمی و برای سلامت انسان مضر هستند، در حالی که پلیمرها خنثی هستند و مشکلی ندارند اما اشکال کار اینجاست که معمولا در فرآیند تهیه پلیمرها مقداری مونومر باقی می‌ماند، برای همین در استفاده از پلاستیک‌ها به عنوان ظروف غذا باید بسیار محتاط بود.

 

وی افزود: استفاده نابه‌جا از ظروف پلاستیکی نامرغوب موجب آزاد شدن مواد آلی و ترکیبات شیمیایی موجود در دیواره ظروف و ورود آنها به داخل مواد غذایی می‌شود که مصرف آنها برای سلامتی مضر است و ممکن است مشکلات گوارشی را به دنبال داشته باشد. استفاده روز افزون از ظروف یکبار مصرف در جامعه یک تهدید بزرگ برای تخریب محیط زیست و از بین بردن سلامت جامعه است چرا که این ظروف علاوه بر انتقال بیماری به افراد مصرف کننده در روند تجزیه نیز مدت طولانی لازم دارد. حداقل زمان تجزیه ظروف یکبار مصرف در زمین بیش از 340 سال است.

 

وی ادامه داد: هنگام استفاده از ظروف یکبار مصرف باید مراقب بود که این ظروف از مواد پلاستیکی بازیافتی تهیه نشده باشند. معمولا ظروف یکبار مصرف بازیافتی کدر و تیره هستند و شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت ندارند. همچنین استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف برای مواد غذایی خشک زیان چندانی ندارد اما برای مواد غذایی مرطوب که در استان سیستان و بلوچستان و اکثر استانها اکثرا شامل خورشت قیمه با برنج می‌شود، امکان انتقال منومر آزاد به داخل مواد غذایی و سپس بدن وجود دارد.

 

میرزاعلی بیان کرد: با استفاده از قابلیت‌های فناوری نانو امید می‌رود، محققان بتوانند سیستم‌های فعلی فرآوری مواد غذایی را تغییر داده و محصولاتی مطابق با فرهنگ تغذیه سالم به بازار عرضه کنند. محققان همچنین امیدوارند بتوانند با استفاده از مواد افزودنی، کیفیت مواد غذایی و هضم و جذب غذا را در بدن افزایش دهند. اگر چه بعضی از این اهداف دور از انتظار به نظر می‌رسد، اما امروزه صنایع بسته بندی از فناوری نانو در محصولات خود کمک می‌گیرند.

 

وی بیان کرد: در ساخت ظروف یک‌بار مصرف به منظور جلوگیری از شکنندگی ظروف از مواد پلاستیکی لایزر استفاده می‌شود، بنابراین اگر در درون این ظروف آب جوش نه آب آشامیدنی سرد یا غذای داغ مانند آش ریخته شود٬ این مواد حل شده و وارد بدن می‌شود و به دلیل داشتن ترکیبات خاص منجر به بروز سرطان‌های مختلف می شود، این خاصیت به خصوص در مورد ظروف یک‌بار مصرف شفاف که درصد بالاتری از مواد سرطان زا را دارا هستند و در جامعه کاربرد بیشتری هم دارند بسیار حائز اهمیت است.

ویرایش: اسماعیل درمان

افسردگی در مراحل اولیه دارای نشانه‌ها و علایم مخفی و پنهان است که می‌توانید با دقت در برخی تغییرات رفتاری افراد وقوع این احساس ناخوشایند را در آنان شناسایی کرده و کمک کنید تا حتی‌الامکان به حالت عادی بازگردند.

تصور اشتباه ِ عموم این است که فرد افسرده به طور مداوم گریه می‌کند و رفتارهایی نابهنجار از خود نشان می‌دهد؛ در صورتی که علایم افسردگی حاد که در برخی مواد حتی انگیزه‌ی خودکشی را در فرد فراهم می‌کند لزوما چنین نیستند و به اشکال دیگری ظاهر می‌شوند. مثلا:

انزوا و تمایل به سکوت و تنهایی

از جمله‌ی مواردی که نشان‌دهنده‌ی بروز افسردگی در یکی از زوجین است می‌توان زیاد شدن زمان خواب و تماشای بیش از حد تلویزیون و بی‌علاقگی برای شرکت در فعالیت‌های اجتماعی و بودن با اعضای خانواده را نام برد.  بی‌حوصلگی برای سهم گرفتن در کارهای روزانه، شرکت در تعاملات اجتماعی و بودن در کنار فرزندان از جمله‌ی نشانه‌های هشداردهنده‌ی ابتلا به افسرگی است.

 خستگی

خستگی علامت دیگر افسردگی می تواند باشد، به ویژه در مواردی که حتی با خواب و استراحت کافی نیز برطرف نمی‌شود. با آن که خستگی جسمی یکی از نشانه‌های عمده‌ی افسردگی است، لیکن این علامت تنها به خستگی جسمی محدود نمانده و خستگی ذهنی را نیز شامل می‌شود. جالب این است که این نوع خستگی لزوما با تغذیه‌ی مناسب برطرف نمی‌شود و اگر همسرتان به شدت دچار خستگی است و توانایی درست ِ رسیدگی به کار یا مطالعه را ندارد به احتمال قوی دچار افسردگی شده است.

بی‌توجهی به ظاهر و شلختگی ناگهانی

یکی از نشانه‌های بالقوۀ افسردگی بی‌توجهی به وضع ظاهری، بهداشت بدن، پوشیدن البسه‌ی چروک، اصلاح نکردن صورت بویژه در آقایان، پوشیدن لباس‌های نامناسب در فصول سال به طور مثال پوشیدن لباس‌های نازک در زمستان، عدم رسیدگی به موهای سر و شانه نکردن آنها در خانم‌ها و پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های تیره و سیاه است.

سردی عاطفی و جسمی

افسردگی با تغییر در هورمون‌های بدن باعث می‌شود تا فرد دچار احساس سردمزاجی و بی‌احساسی شود. این امر بویژه در زندگی عاطفی زن و شوهر به سرعت خود را نشان می‌دهد و می‌تواند باعث سردی در رابطه، کاهش صمیمیت روانی، جسمی، و جنسی، و به تدریج بروز مواردی چون خیانت یا میل به طلاق شود.

عادت‌های عجیب و غریب در انتخاب غذا

و در نهایت تغییر در عادت غذا خوردن نیز یکی دیگر از موارد ابتلای همسر به افسردگی است. این اختلال روانی در برخی افراد باعث بی‌اشتهایی یا برعکس پراشتهایی در افراد می‌شود، که معمولا سبب کاهش یا افزایش وزن نیز می‌شود. افراد مبتلا به افسردگی معمولا به خوردن خوراکی‌های شیرین، چرب و ناسالم علاقه دارند و از خوردن مواد غذایی سالم پرهیز می‌کنند.

در صورتی که همسر شما یک یا چند علامت بالا را تجربه می‌کند با او صحبت کرده تا به کمک همدیگر به این مشکل رسیدگی کنید. طبیعتا توصیه می‌شود تا از مشورت یک فرد مسلکی نیز بهره‌مند شوید.

منبع: میگنا

عکس‌ها برگرفته از http://www.prevention.com

 

 

عامل اصلی چین‌وچروک پوست و ایجاد کک‌ومک برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است.

 

 

هیچ‌وقت فکر کرده‌اید که چرا بعضی‌ها با اینکه سنشان بالاست، ولی روی صورتشان چین‌وچروک زیادی دیده نمی‌شود و اصطلا‌حا جوان مانده‌اند؟ بازیگران هالیوود را نگاه کنید. بعضی از آنها ۶۰ ساله هستند ولی نقش یک خانم ۳۰ ساله را بازی می‌کنند و اگر کسی نداند واقعا فکر می‌کند که حالا اگر ۳۰ ساله نباشند، حداکثر ۳۵ سالشان‌است. اما چرا؟!

 

 

شاید بگویید که آنها هزار جور گریم و آرایش و عمل جراحی می‌کنند، ولی فقط این نیست. شاید هم بگویید که جنس پوستشان خوب است و جوان ماندن ارثی است. این هم قبول. ولی در کنار همه اینها یک وزنه بسیار سنگین هم برای جوان ماندن و شادابی پوست وجود دارد و آن نحوه مراقبت از آن است.

 

 

عامل اصلی چین‌وچروک پوست و ایجاد کک‌ومک برروی آن نور آفتاب و به ویژه اشعه ماوراءبنفش است. هر فردی با هر نوع پوستی و با هر نوع ژنتیکی اگر بلد باشد که در برابر آفتاب چطور از پوستش مراقبت کند، پوست سالم‌تر و شفاف‌تری خواهد داشت و مسلما آثار پیری هم دیرتر روی پوستش ظاهر خواهد شد. با وجود تاثیر ثابت شده آفتاب در ایجاد سرطان پوست، حتی اگر به فکر جوان ماندن هم نیستیم. باید مراقب پوستمان باشیم.

 

 

 

 

خطرخورشید

 

 

نور آفتاب از طول موج‌های متفاوتی تشکیل شده است که براساس آن نامگذاری می‌شوند. اشعه ماوراءبنفش طول موج خاصی از نور خورشید است که خود به دو قسمت A وB تقسیم می‌شود که هر دو آنها برای پوست مضر هستند. اشعه ماوراءبنفش نوع B، در صورت تماس با پوست بر روی لایه خارجی پوست که اپیدرم نامیده می‌شود، تاثیر می‌گذارد و باعث ایجاد آفتاب سوختگی می‌شود. این نوع از اشعه آفتاب نمی‌تواند از شیشه عبور کند و در نتیجه وقتی پنجره‌ها بسته باشند توسط شیشه جذب شده و وارد اتاق نمی‌شود.

 
 

 

 

نوع دیگر اشعه ماوراءبنفش یعنی A ، به نواحی عمقی‌تر پوست نفوذ می‌کند و می‌تواند باعث آسیب‌های شدیدتری در پوست شود، علاوه براینکه از شیشه هم عبور می‌کند و در یک اتاق با پنجره‌های بسته هم از دست آن در امان نیستیم. هم نوع A و هم نوع B با شکستن کلاژن پوست، ساخت رادیکال‌های آزاد و مهار مکانیسم‌های ترمیم پوست، می‌توانند باعث ایجاد کک‌ومک، چروک و از همه مهم‌تر سرطان پوست شوند. به اینجا که می‌رسیم، در ذهن همه این سوال پیش می‌آید که چطور از پوستمان در برابر اشعه آفتاب مراقبت کنیم؟ یکی از این راهها استفاده از ضد آفتاب است. ولی علا‌وه بر آن باید سعی کرد تا حد امکان در ساعات خیلی گرم روز یعنی حدود ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر فقط در صورت اجبار در آفتاب قرار گرفت و از لباس‌هایی استفاده کرد که تا حد ممکن پوشیده باشند و بیشترین قسمت پوست را بپوشانند. کلاه‌های لبه‌دار هم انتخابی مناسب در برابر اشعه آفتاب هستند.برای محافظت از لب‌ها می‌توان از لوازم آرایشی که نقش ضد آفتاب هم دارند، استفاده کرد.

 

 

محافظت از چشم‌ها هم نباید فراموش شود و باید دقت کرد تا عینک‌هایی انتخاب شوند که حتما استاندارد بوده و بتوانند اشعه ماوراءبنفش را به خوبی جذب کنند چون در غیر این‌صورت این عینک‌ها به علت رنگ تیره‌شان باعث می‌شوند نور کمتری به چشم برسد، مردمک‌ها گشادتر شده و اشعه ماوراءبنفش بیشتری به قسمت‌های عمقی‌تر چشم برسد.

 

 

 

 

‌ضدآفتاب وارد می‌شود

 

ضدآفتاب‌ها به ۲ شکل عمل می‌کنند. یک نوع آنها مسدودکننده هستند، یعنی لایه نازکی روی پوست تشکیل می‌دهند که مانع رسیدن اشعه آفتاب به پوست می‌شود. این نوع از ضدآفتاب‌ها اثر بسیار خوبی برای محافظت در برابر اشعه ماوراءبنفش A و B دارند ولی ممکن است به علت تغییر رنگ ظاهری که روی پوست ایجاد می‌کنند، از نظر زیبایی، برای افراد قابل قبول نباشند. اکسیددوزنگ یک نمونه بارز از ضدآفتاب‌هایی است که به این ترتیب عمل می‌کنند.

 

مکانیسم دیگر عملکرد ضدآفتاب‌ها،‌ مکانیسم جذبی است. در این روش ضدآفتاب، باجذب اشعه‌های مضر مانع رسیدن آنها به پوست می‌شود. در اغلب موارد ضدآفتاب‌های موجود در بازار حاوی ترکیبی از مواد هستند و با استفاده از هر دو مکانیسم فوق از پوست شما در برابر آفتاب محافظت می‌کنند.

 

 

ضدآفتاب

 

این‌SPF یعنی چیست؟

 

 

SPF به معنی عامل محافظت‌کننده در برابر آفتاب مخفف کلمه Sun Protection factor است. ضدآفتاب‌ها بر حسب میزان SPFشان تقسیم‌بندی می‌شوند. از SPF، ۲ داریم تا ۶۰ SPF و بالاتر. ولی وقتی می‌گوییم SPF یک ضدآفتابی ۱۵ است یعنی‌ چه؟

 

اگر فردی که ضدآفتاب‌ نزده در برابر آفتاب قرار گیرد، تقریبا بعداز ۲۰ دقیقه دچار آفتاب سوختگی در ناحیه‌ای می‌شود که آفتاب به آن تابیده. حال اگر همین فرد ضدآفتابی با ۱۵ SPF بزند، ۱۵*۲۰دقیقه طول خواهد کشید، تا دچار همان میزان آفتاب سوختگی شود. به عبارت دیگر ضدآفتابی با ۱۵ SPF، مانع رسیدن ۹۲ درصد از اشعه‌های مضر به پوست می‌شود.

 

 

 

 

انتخاب کنید!

 

 

اغلب متخصصان پوست، ضدآفتاب‌های با ۱۵ SPF و بالاتر را توصیه می‌کنند ولی مهم‌تر از اینکه SPF ضدآفتابی که استفاده می‌شود ۱۵ باشد یا ۶۰، این است که ضدآفتاب به درستی و به طور مرتب استفاده شود. یک ضدآفتاب با ۱۵ SPF به شرطی که مرتب استفاده شود و در روز در فواصل مناسب مجددا تکرار شود، بسیار موثر‌تر از ضدآفتاب با ۶۰ SPF است که مثلا یک روز در میان یا یک بار در روز استفاده می‌شود.

 

 

 

 

ضد آفتاب را زود و زیاد بزن 

 

 

اغلب افراد وقتی ضدآفتاب می‌زنند،‌ مقدار کافی از آن را به پوست نمی‌مالند و میزان مصرف آنها تنها ۲۵ تا ۵۰ درصد مقدار لازم است. ضدآفتاب باید به قدری استفاده شود که یک لایه نازک بر روی پوست تشکیل دهد و بتواند اثر محافظتی خود را به طور کامل اعمال کند.

 

علاوه بر این، در حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از اینکه از خانه خارج شوید. باید ضدآفتاب را روی پوست خود بزنید چون در حدود نیم ساعت طول می‌کشد تا ضدآفتاب جذب پوست شده و اثرش آغاز شود.

 

نکته دیگر اینکه همیشه ضدآفتاب باید بعداز همه آرایش‌ها استفاده شود،‌ چون در غیر این صورت مواد آرایشی که بر پایه آب یا چربی باشند می‌توانند باعث بی‌اثر شدن ضدآفتاب شوند. هنگام استفاده از ضدآفتاب باید به بینی‌،‌گوش و اطراف آن توجه خاصی داشت.

 

 

 

 

وقتی هوا ابری است...

 

 

در هوای ابری هم حتما باید ضدآفتاب زد چون ابرها نمی‌توانند اشعه مضر ماوراء بنفش را جذب کنند و تقریبا در هوای ابری ۸۰ درصد این اشعه به پوست می‌رسد.

 

علا‌وه بر این چون در هوای ابری گرما و نور شدید آفتاب که می‌تواند باعث شود افراد به محیط‌های سربسته و سایه بروند وجود ندارد، در نتیجه احتمال این که اشعه ماوراءبنفش بیشتری به آنها برسد افزایش می‌یابد. چون این اشعه قابل رویت نیست. پس مثل روزهای آفتابی حتی دقیق‌تر از آن باید در روزهای ابری هم ضدآفتاب زد.

 

 

 

 

هرچند ساعت یکبار؟

 

 

در صورت شستن صورت،‌ تعریق زیاد،‌ شنا کردن و... باید ضدآفتاب دوباره استفاده شود. علاوه بر این، توصیه می‌شود در صورتی که در مقابل آفتاب هستید حداقل هر ۲-۴ ساعت دوباره ضدآفتاب بزنید.

 

ضدآفتاب‌هایی که به اصطلاح ضدآب هستند، نسبت به بقیه انواع در برابر عرق کردن،‌ بیشتر دوام می‌آورند و اثر بهتری دارند. از آنجا که اغلب افراد اولین باری که ضد آفتاب می‌زنند مقدار کافی از آن به پوست نمی‌مالند، برخی متخصصان توصیه می‌کنند که در برابر آفتاب شدید حتی هر یک ساعت یک بار ضد آفتاب تجدید شود.

 

 

 

 

وقتی شنا می‌کنید...

 

 

در صورت شنا در استخرهای سر باز یا در محل‌هایی که در مقابل اشعه آفتاب هستید باید از ضدآفتاب به ویژه انواع مقاوم به آب آن استفاده کنید و اگر زمان شنای شما طولا‌نی شد، به‌طور مرتب ضدآفتاب را تجدید کنید.

 

 

 

 

بهترین ضدآفتاب

 

 

تقریبا نوع ضدآفتابی که هر کس می‌تواند انتخاب کند و از نظرش بهترین باشد، امری سلیقه‌ای است. در حال حاضر انواع مختلفی از ضدآفتاب‌های خارجی و ایرانی به شکل لوسیون، کرم، ژل و... در دسترس است که هرکس می‌تواند با توجه به نوع پوستش، و با کمک پزشک،‌ ضدآفتاب مناسب را انتخاب کند ولی هیچ‌وقت نباید فکر کنید که اگر گران‌ترین ضدآفتاب با بالاترین SPF را خریدید حتما پوستتان را در برابر آفتاب بیمه کرده‌اید. مهم‌تر از نوع ضدآفتاب و میزان SPF آن، استفاده مرتب و صحیح از آن است.‌

سینماپرس: مراسم اختتامیه هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن برگزار شد و فیلم «دله دزدها» ساخته هیروکازو کوره-ادا از ژاپن، جایزه نخل طلای کن ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.

به گزارش سینماپرس به نقل از هالیوود ریپورتر، فستیوال فیلم کن، مراسم اختتامیه خود را شروع و کیت بلانشت رییس هیات داوران جوایز بخش‌های اصلی رقابت را به برندگان اهدا کرد.

مراسم در ساعت ۷:۱۵ به وقت محلی (۹:۴۵ به وقت تهران) آغاز شد و ادوارد بائر به عنوان مجری روی صحنه رفت.

جایزه دوربین طلایی بهترین فیلم بلند اول به فیلم «دختر» ساخته لوکاس دونت رسید. ویکتور پولستر ستاره ۱۶ ساله فیلم دونت جمعه شب در بخش جانبی نوعی نگاه موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر شده بود.

جایزه دوربین طلایی توسط هیات داورانی اهدا شد که از اعضای آن می‌توان به اورسولا مایر کارگردان سوئدی، ماری آماچوکلی کارگردان فرانسوی، آیریس بری کارگردان فرانسوی-آمریکایی، سیلوین فیگ رییس کمپانی سینه‌فیز، جین لاپوایری فیلمبردار و آرنو و ژان-ماری لاریو نویسنده اشاره کرد.

جایزه نخل طلای بهترین فیلم کوتاه به خاطر فیلم «تمام این مخلوقات» به چارلز ویلیامز رسید. هیات داوران این بخش توسط برترند بونلو کارگردان فرانسوی هدایت شد و از دیگر اعضای آن می‌توان از خلیل جوریگ کارگردان لبنانی، والسکا گریسباخ کارگردان آلمانی، آلانته کاوایت کارگردان اهل لیتوانی و آریان لابد بازیگر اهل فرانسه نام برد.

در کنار آلیس رورواچر برای فیلم «شاد مثل لازارو»، نادر ساعی‌ور برای فیلم «سه رخ» موفق به کسب جایزه بهترین فیلمنامه کن ۲۰۱۸ شد.

سامال یِسلیامووا برای نقش‌آفرینی در فیلم «آکیا» جایزه بهترین بازیگر زن را از آن خود کرد.

جایزه بهترین کارگردان به پاول پاولیکفسکی رسید. او با فیلم «جنگ سرد» پس از سه سال به فستیوال کن بازگشته بود.

مارسلو فونته برای فیلم «داگ‌من» جایزه بهترین بازیگر مرد را به خود اختصاص داد. این فیلم توسط ماتیو گارونه کارگردانی شده است.

فیلم «کفرناحوم» به کارگردانی نادین لَبَکی موفق به کسب جایزه هیات داوران شد.

فیلم «کتاب تصاویر» جدیدترین اثر ژان-لوک گدار جایزه «نخل طلای ویژه» را از آن خود کرد.

کیت بلانشت در سخنرانی خود از جعفر پناهی و کیریل سربرنیکوف نویسنده و کارگردان روس تجلیل کرد که هیچ کدام در مراسم حضور نداشتند.

اسپایک لی آمریکایی با فیلم «مرد سیاه کو کلاکس کلن» برنده جایزه بزرگ کن شد.

اسپایک لی هنگام دریافت جایزه خود اول از نخستین سفر خود به فستیوال کن در سال ۱۹۸۶ سخن گفت و بعد به وضعیت فعلی دنیا اشاره کرد. او گفت: مردم فکر می‌کنند من می‌دانم در آمریکا چه خبر است اما نمی‌دانم. نظر شما درباره اتفاق‌هایی که در دنیای امروز می‌افتد چیست؟ من به این فیلم به عنوان سالی در خطر زندگی کردن اشاره می‌کنم.

کیت بلانشت در توضیح اهدای جایزه «نخل طلای ویژه» که برای نخستین بار در تاریخ فستیوال فیلم کن اهدا می‌شود، گفت: ما به عنوان هیات داوران خواستار اهدای یک جایزه ویژه به کارگردانی شدیم که فرم هنری فیلم را به چالش می‌کشد و به سمت جلو هدایت می‌کند.

فیلم «دله دزدها» یا «Shoplifters» ساخته هیروکازو کوره-ادا از ژاپن که یک درام خانوادگی است_  با وجود اینکه تحسین همه را برانگیخته بود ولی به عنوان فیلمی با شانسی نه چندان زیاد برای کسب جایزه اصلی به حساب می‌آمد_ جایزه نخل طلای کن ۲۰۱۸ را به خود اختصاص داد.

یکی از نقاط اوج اختتامیه امشب زمانی از راه رسید که آسیا آرجنتو که برای اهدای جایزه بهترین بازیگر زن به سامال یسلیامووا روی صحنه رفته بود، به تهیه‌کننده رسواشده هالیوود اشاره کرد و گفت: هاروی واینستین برای من مزاحمت ایجاد کرد. این فستیوال زمین شکار او بود. حتی همین امشب هم افرادی اینجا حضور دارند که باید به خاطر رفتارشان مسئول شناخته شوند. خودتان می‌دانید چه کسانی هستید، اما مهم‌تر از همه ما می‌دانیم شما چه کسانی هستید و دیگر به شما اجازه نمی‌دهیم قسر در بروید.

اگر پزشکان وسایل بسیار ریزی داشتند که با آنها می‌توانستند در بدن به‌دنبال تومورهای سرطانی بگردند و آنها را با همان وسایل نابود کنند، چه می‌شد؟

 

یکی از انحرافاتی که موجب شکایت والدین از فرزندان خود می‌باشد، درغگویی است. اکثر والدین از این شکایت دارند که فرزندانشان ، با وجود اینکه از هیچگونه رسیدگی در تربیت وی قصوری به عمل نمی‌آید، درغگو بار آمده یا مغلطه و اغراق می‌کنند. آنان از این بابت ناراحتند که آدمهای متدینی هستند، پرهیزگارند، دروغ نمی‌گویند. لقمه حرام نمی‌خورند و برای تربیت صحیح کودکان حتی‌المقدور از تمام امکانات تربیتی استفاده می‌کنند، او را از بچه‌های درغگو و کم تربیت دور نگه می‌دارند، برای راستگویی تشویق می‌کنند، ولی با این وصف چرا باید درغگو از آب درآید. 

چرا بعضی از کودکان دروغ می‌گویند؟

دروغگویی نیز مثل سایر انحرافات اخلاقی و عاطفی ، خالی از علت نیست. عامل و انگیزه‌ها هستند که کودکان را در مسیر انحرافات قرار می‌دهند و یا برای سال‌های بعد و انحرافات عارضی در آنان ، زمینه‌سازی می‌کنند. بعضی از والدین با امتناع یکی دو تا از غرایز خیال می‌کنند که کار تمام شده و از سایر مسائل غریزی کودکان غافل می‌مانند.

در صورتی که اگر بخواهیم کودکان خود را با شخصیتی مثبت و عالی به بار آوریم، باید همه استعدادهای مثبت آنان را پرورش داده و ضمن ایجاد هماهنگی بین استعدادهای مثبت ، استعدادهای منفی را تضعیف و به سرحد انهدام بکشانیم و این کار با امتناع غرایز مثبت آنان از راه صحیح و انهدام یا هدایت غرایز منفی امکان پذیر می‌باشد. با غرایز چهارگونه رفتار می‌توانیم داشته باشیم. اقناع غریزه در حد امکان و به صورت معمولی ، سرکوب غریزه ، تعریف غریزه و تصعید غریزه. حال ببینیم که با کودکان خود چه کرده‌ایم؟ آیا به راستی صالح و قادر بوده‌ایم که غرایز آنان را اقناع یا غرایز سرکوب و تعریف شده‌شان را هدایت و تصعید نماییم؟

آیا به راستی استعدادهای مثبت آنان را پرورش داده‌ایم؟ آیا در مورد انهدام یا اصلاح استعدادهای منفی آنان را پرورش داده‌ایم؟ آیا در مورد انهدام یا اصلاح استعدادهای منفی آنان قدم مثبتی برداشته‌ایم؟ آیا اصولا شناخت صحیح و مهارت لازم را درباره مسائل تربیتی دارا بوده‌ایم یا همه‌اش حرافی بوده و بس؟ آیا پرهیزگار بودن و لقمه حرام نخوردن کافی است؟ همانطوری که در این زمینه چراها زیاد است، آیاها هم نسبتا زیاد می‌باشد. 

ناتوانی یکی از علل دروغگویی

دروغگویی مثل سایر انحرافات اخلاقی و عاطفی علل و انگیزه‌هایی دارد که یکی از آنها ناتوانی می‌باشد. وقتی که شما کودک را ترس مسایل موهوم ، در منزل در حال اسارت و به صورت زندانی نگه داشته اید و آزادیهای او را ندانسته از دستش می‌گیرید و همراه خشونتهایی که از خود بروز می‌دهید او را در احساس عجز و ناتوانی غوطه‌ور می‌سازید ناچار است که از دست شما و ستمکاریهایی که مسبت به وی روا می‌دارید بگریزد و امیال و غرایز خود را به نوعی و به هر نحو ممکن ارضا نماید و برای این کار ناگزیر است که در مقابل شما به دروغ متوسل شود.

مادر می‌گوید با "الف" بازی نکن زیرا "الف" کودک بی‌تربیتی است. اما کودک وقتی از منزل خارج می‌شود و در کوچه "الف" می‌بیند. بنابه نیازهای غریزی و عاطفی ، یا با او صحبت می‌کند. به بازی مشغول می‌شود و بعد که زمان برگشتن به منزل فرا رسید به محض ورود به خانه ، مادر می‌پرسد: در کوچه با چه کسی بازی می‌کردی؟ جواب می دهد با "ج" زیرا اولا دلش می‌خواهد مادر را راضی نگهدارد و خود را حرف شنو نشان دهد. ثانیا دلش نمی‌خواهد که مادر با علم و اطلاع از اصل قضیه به ممانعت خشونت آمیزی دست بزند لذا به حربه‌ای که در نظر او راحت‌ترین و کارآترین حربه‌هاست یعنی به دروغ متوسل می‌شود. 

ترس از والدین به عنوان یکی از علل دروغگویی

بعضی از والدین رفتار خشونت بارتری با فرزندان خود دارند. به کوچکترین بهانه آنها را کتک می‌زنند در مقابل دیگران پرخاش و تحقیرشان می‌کنند به خیال اینکه با خشونت و پرخاش و تنبیه و نیش زبان خواهند توانست جلو انحرافات روانی کودک را بگیرند. اینگونه خانواده‌ها علاوه بر اینکه نمی‌توانند کار مثبتی به عنوان کامل بازدارنده از انحرافات در تربیت کودک خود انجام دهند بلکه یا باعث می‌شوند که ترس کودک به تدریج ریخته و کارهای خلاف خود را با جرات و جسارت بیشتری انجام دهد.

یا اینکه والدین را مثل دژخیم چاق به دست بالاتر خود احساس کرده و از ترس آنان بنابه مختصات زمانی و مکانی متوسل به دروغ گردد و کودکی که از ترس و اجبار فرامین والدین را می‌پذیرد و در این فرمان‌پذیری هیچگونه علایق عاطفی از خود بروز نمی‌دهد پایه‌های اخلاقی سست و نااستواری خواهد داشت و در غیاب والدین ، چون دیگر حضور ندارند برخلاف آنچه را که میل آنها بوده انجام خواهد داد و رفته رفته به طرف فساد اخلاقی که دروغ نیز یکی از آنهاست کشیده شده و به درجات پایین‌تر انسانی نزول پیدا خواهد کرد. بنابراین بهتر است والدین برای انجام کاری که از فرزندشان می‌خواهند قبل از آن که متوسل به جبر و خشونت شوند میل انجام کار را در دل کودک برانگیزانند تا در چنین صورتی لزوم خشونت نیز از بین رود.

کودک به خاطر ترس از کتک خوردن و خشونتهای والدین ، کم‌کم از آنان فاصله گرفته و خود را جدا احساس می‌کند و گاه گاه در بعضی از موارد توسل به دروغ می‌گردد زیرا احساس می‌کند که اگر راست بگوید والدین در اثر عصبانیت کتکش خواهند زد چوب اجبار و خشونت را کنار نهید و بگذارید کودکتان با داشتن کمی آزادی عمل و احساس استقلال خود را فرد محترمی در اجتماع خانوادگی به حساب آورد. دیگر در این صورت لزومی ندارد که او با دروغ گفتن به خانواده خود خیانت کرده باشد. 

خودنمایی یکی از علل دروغگویی

بعضی از کودکان به خاطر خودنمایی متوسل به دروغ می‌شوند اینان کودکانی هستند که مورد توجه والدین و اطرافیان قرار نمی‌گیرند، هر کاری می‌کنند کسی ، نیست که مشوقشان باشد و به حسابشان بیاورد و یا لااقل بفهمد که آنان چه کاری می‌کنند و چه می‌گویند و چه می‌خواهند. پدر یا مادر به علت گرفتاری‌های شغلی یا مشکلات خانوادگی کاری به کار آنان ندارند و گوششان به حزف آنان بدهکار نیست و اطرافیان نیز به خاطر اینکه در کار دیگران مداخله‌ای نکرده باشند و یه به خاطر سایر ملاحظات و محصولات ، کاری کودکان دیگر نداشند.

بالاخره خیال می‌کند که حرفها یا کارهایش مورد پسند والدین یا اطرافیان نیست و به ناچار برای خودنمایی هرچه بیشتر متوسل به دروغ و مغلطه و اغراق شود. گاه دروغگوهای چنان شاخداری می‌گویند که موجب تحریکات منفی عصبی والدین می‌شود و گاه ، کارهایی را به دروغ به خود نسبت می‌دهد که از خود قهرمانی بسازد تا بدین وسیله بتواند توجه اطرافیان را به خود جلب نماید و گاه واقعا دست به کارهای خطرناکی می‌زند که با جثه و سن و سالش جور درنمی‌آید.

آنچه که مسلم است اینها همه به خاطر خودنمایی و جلب توجه والدین و اطرافیانی است که اعتنایی به کودک ندارند بنابراین بهتر است کودکان را محترم بدانیم، به حرفهای آنها هرچند که بیجا و بی‌موقع هم باشد گوش فرا دهیم کارهایی را که هر چند به ظاهر کوچک انجام می‌دهند به دیده تحسین و تکریم بنگریم. مشوقشان باشیم تا بعدها کارهای بزرگتر و بهتری انجام دهند، هر از چندگاه و به مناسبتهای مختلف در پیش دیگران تعریف و تمجید تشویق آمیزی از آنها نیابیم. 

 اخیراً گروهی از زمین شناسان روس از دانشگاه فدرال یورال در سفری کاوشگرانه به کویر لوت واقع در شرق ایران موفق به کشف ۱۳ کیلوگرم ماده‌ی شبیه به شهاب سنگ شدند.

 

کشف شهاب سنگ در کویر لوت,تصویری از کویر لوت در ایستگاه فضایی

تصویری از کویر لوت که از ایستگاه فضایی ثبت شده است

 

ویکتور گروکافسکی عضوی از کمیته‌ مرتبط با شهاب سنگ ها در آکادمی علوم گفت: «ما برنامه‌ای سفری به سمت کویر لوت ایران ریختیم چرا که انتظار پیدا کردن مواد خارج از زمین، یا همان شهاب سنگ‌ها را در این منطقه داشتیم.» گروهی چهار نفره متشکل از افراد آزمایشگاه کنسرسیوم اکسترا ترا سفری آزمایشی به ایران ترتیب دادند. این کاوش با موفقیت نیز همراه بود. «تیم تحقیقاتی ما با همکاری محققان ایرانی دانشگاه کرمان موفق به جمع آوری تعداد مناسبی از اجرام آسمانی شدند.»

 

کارشناسان بر این باورند که ۸۰ درصد موادی که از کویر استخراج شده‌اند، اصالتشان به بیرون از محیط زمین برمی گردد. دانشمندان روس، بخشی از نمونه‌های کشف شده شان را به همکارانشان در دانشگاه کرمان دادند. همچنین در ارتباط با اکتشافات تیم تحقیقاتی، گروکافسکی در مصاحبه با اسپوتنیک فارسی گفت: «در طی فعالیت‌های میدانی بالغ بر ۱۳ کیلوگرم نمونه، که گمان برده می شود شهاب‌ سنگ باشند، یافت شد. نیمی از این قطعات کنار همکارانمان در ایران باقی ماندند. نیمی دیگر به آزمایشگاه ما رسید. تا به اینجای کار این نمونه‌ها مورد سنجش قرار گرفتند و فهرست بندی شده‌اند.»

 

کشف شهاب سنگ بزرگ,شهاب سنگ بزرگ در کویر لوت

شهاب سنگ بزرگ در کویر لوت

 

او در ادامه گفت که ظاهراً تعداد زیادی از این قطعات مربوط به یک بارش شهابی است. حدود ۷۰ قطعه جمع آوری شده که ده تا دوازده‌ عدد از آنها از یک شهاب سنگ هستند. به نقل از خود او، سنجش و آزمایش نمونه‌ها به زودی آغاز خواهد شد و این پروسه زمان‌بر خواهد بود. در انجام این امر دانشجویانی که در رشته‌های مرتبط با مطالعه‌ی اجرام آسمانی تحصیل می‌کنند، به پروفسور کمک خواهند کرد. قدم بعدی ِ گروه تحقیقاتی کشف سن واقعی این اجرام آسمانیست.

 

گروکافسکی می گوید: «به منظور مشخص کردن سن اجرام یافت شده، دانشمندان باید زمان شکل‌گیری قطعه در فضا، زمان جدا شدنش از شهاب آسمانی، و مدت زمانی که روی زمین سپری کرده را درنظر بگیرند.» اجرام آسمانی هم سن منظومه‌ی شمسی ما هستند، یعنی حدوداً ۴٫۵ میلیارد سال. گروکافسکی همچنین از مشارکت و همکاری دانشجویان ایرانی در مطالعه‌ی این نمونه‌ها با همکاران روس خود ابراز امیدواری کرد.

 

کشف شهاب سنگ 13 کیلویی, تصاویر شهاب سنگ ها

کشف ۱۳ کیلوگرم شهاب سنگ در کویر لوت ایران

 

سرمایه گذاری مالی این کاوش کاملاً توسط آزمایشگاه علمی کنسرسیوم اکترا ترا که بخشی از دانشگاه فدرال یورال می باشد، تأمین شده بود. گروکافسکی در آخر افزود: «از این رو، ما تمرکز خود را روی مدت زمانی که این اجرام آسمانی روی زمین سپری کرده‌اند معطوف می کنیم. براساس ایزوتوپ‌ها میتوان در مورد سن کازموگونیستی، که مدت زمانیست که شهاب سنگ به فرم یک شهاب آسمانی بوده می باشد، اظهار نظر کرد.»

 

شروع شکل گیری این برنامه‌ی کاوشگری از نوامبر سال قبل بوده است. دانشمندان تأکید کردند که شرایط جغرافیایی و دمایی کویر لوت، به حفظ مواد خاص شهاب سنگی کمک میکند. پیش از این، دانشمندان شهر یکاترینبورگ روسیه به جست‌وجوی شهاب سنگ‌های مشابهی رفته‌اند. گروهی از دانشمندان نیز سال گذشته به جنوبگان رفتند و موفق به کشف ۱۰۳ نمونه اجرام آسمانی مرموز شدند.

 

منبع: bigbangpage.com - spacedaily.com

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بجنورد، روستای درکش در فاصله 30 کیلومتری جنوب غربی شهر آشخانه از توابع شهرستان مانه و سملقان قرار دارد و رودخانه دركش از ميان آن می‌گذرد.

این روستا دارای طبيعتی جنگلی و كوهستانی با چشمه‌سارهای بسيار و تنها جنگل بلوط منطقه شرق كشور با باغ‌های ميوه متنوع و فراوان،انواع گياهان دارويی، حيات وحش منحصر به فرد، آثار و تپه‌های تاريخی متعدد و محيط زيبا و فرح‌بخش است و همه ساله عده زیادی از دوستداران طبيعت از شهرها و روستاهای اطراف به این مکان سفر می‌كنند.

وجود آبشارها و رودخانه‌ها از ديگر جاذبه‌های كم نظير این منطقه محسوب می‌شود و تنها جنگل بلوط شرق كشور در اطراف این روستا قرار دارد.

همچنین در جنوب روستای دركش، كوه آلاداغ با ارتفاع 2455 متر و دره كنداب قرار دارد.

بعلاوه در کوهسارها و دره­های مجاور باغات میوه، انواع گیاهان دارویی و گونه­ های مختلف جانوری وجود دارد.

از توليدات محلي اين روستا مي توان گردو، بادام، انواع محصولات باغي شامل گيلاس، گلابي و عسل ... را نام برد.

این منطقه زیبا در دامنه‌ رشته کوه آلاداغ، مشهور به کوه یامان داغی قرار گرفته و به دلیل قرارگرفتن در طول دره، به دره‌کش یا درکش معروف شده است.

رودخانه‌ پرآبِ درکش که در این منطقه در جریان است که از کوه یامان‌داغی سرچشمه می‌گیرد و پس از سیراب‌کردن زمین‌های کشاورزی درکش و باغات اطراف، به روستاهای پایین دست می‌رسد.

درکش دارای مراتع و جنگل‌های انبوه است که یکی از متنوع‌ترین پوشش‌های گیاهی و درختی در خراسان شمالی محسوب می‌شود و در آن می‌توان گونه‌های انبوه گیاهی همچون درختان بلوط را مشاهده کرد.

این جنگل به‌ صورت کمربندی به عرض 3 الی5 کیلومتر و طول20 کیلومتر در دامنه‌ شمالی رشته‌کوه آلاداغ در محلی به نام کوه یامان داغی قرار دارد.

منطقه درکش دارای باغ‌های فراوانی همچون گیلاس، هلو و سیب است که شکوفا شدن شکوفه‌های این درختان در فصل بهار زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است.

رویش گیاهان دارویی در فصل بهار همچون آویشن، کاکوتی و گون موجب می‌شود تا تعداد زیادی از افراد ساکن در این استان برای جمع‌آوری این گیاهان به کوه، تپه، جنگل و مراتع این منطقه سفر کنند.

 

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

روستای درکش جاذبه گردشگری در خراسان شمالی

پارک جنگلی گیسوم

27 ارديبهشت, 1397

برای رسیدن به یکی از زیباترین پارک های جنگلی ایران کافیست از رشت به سمت آستارا حرکت و از منطقه پره سر عبور کنیم. کم کم به گیسوم می رسیم؛ جایی که محل قرار عاشقانه ساحل دریای خزر و جنگل است و تو را به دنیایی پر از آرامش می برد. کمی پس از ورود به این پارک به نقطه ای می رسی که بیشتر در رویاهایت دیده ای؛ درختان سر به فلک کشیده دالانی را بر فراز سر رهگذران ایجاد کرده اند و تو می توانی از میان آنها بگذری در حالی که پرتوهای خورشید از لا به لای شاخه ها راه شان را برای تابیدن به زمین باز می کنند و تو می توانی در سایه روشن به راهت ادامه دهی....

کم کم سرعتت کم می شود و حیفت می آید به سرعت از این دالان بگذری. این جادوی گیسوم است؛ هر چه قدر هم که آدم عجولی باشی باز هم در این نقطه دست و پایت برای سرعت گرفتن می لرزد دوست داری بایستی و ذره ذره این همه زیبایی را سر بکشی.

هر چه قدر هم که دلت نیاید باز هم باید از این تونل خداحافظی کنی و مسیرت را ادامه دهی. شاید جایی را برای پیک نیک و خوشگذرانی برگزینی؛ اما باید بدانی که در انتهای این جاده رویایی به ساحل می رسی تا طعم تماشای درختان سبز و امواج دریا را یک جا بچشی. گیسوم حدود ۸۰ هکتار مساحت دارد و در جایی واقع است که دریا و جنگل در فاصله کمی از هم قرار دارند. اگر از جنگل های سرسبز دل بکنی و جاده جنگلی را ادامه دهی تا روستای دیناچال را پشت سر بگذاری، در آخر ساحل دریای خزر را پیش روی خود خواهی دید. در گیسوم دست بازی برای تفریح و خوشگذرانی داری و می توانی خوش ترین خاطره ات را در همین جا و در کنار جنگل و ساحل بسازی.

 بد نیست بدانید که نام این پارک جنگلی از روستایی به همین نام در منطقه می آید. گیسوم، روستایی از توابع بخش اسالم شهرستان تالش در استان گیلان است که در 18 کیلومتری جاده تالش به انزلی قرار دارد. منطقه‌ای که امروزه با عنوان پارک جنگلی گیسوم شناخته می شود در حدود پانزده سال پیش با سرمایه‌گذاری شهرداری تالش به یک مقصد جذاب تبدیل شد و امروزه به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان گیلان از آن یاد می شود. بخشی از پارک جنگلی دکتر درستکار به مساحت 1071 هکتار نیز قسمتی از جنگل های گیسوم محسوب می شود و طبیعتی بسیار زیبا دارد.

 

دیدنی ها و تفریحات در گیسوم

گیسوم جنگلی است که به شما فرصت دیدن موزه ای طبیعی از گل و گیاهان را می دهد؛ اما همه چیز به دیدن درختان و زیبایی آنها ختم نمی شود. فرصت های خوبی برای خوشگذرانی در گیسوم وجود دارند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم تا از هیچ تجربه لذت بخشی جا نمانید:

1- رانندگی در جاده ای رویایی

خوشگذرانی در گیسوم در همان بدو ورود و طی جاده رویایی این پارک جنگلی آغاز می شود؛ جاده ای که شما را به دالانی از درخت راهنمایی می کند و چهره ای متفاوت از طبیعت را نشان تان می دهد. بسیاری از عاشقان جاده و رانندگی راهی گیسوم می شوند تا برای لحظاتی از بودن در تونل درختان لذت ببرند و روحی تازه کنند.

پارک جنگلی گیسوم
 
پارک جنگلی گیسوم
 

2- پیک نیک و عکاسی

پارک جنگلی گیسوم با داشتن آلاچیق و مکان های مناسب بهترین گزینه برای یک پیک نیک خانوادگی و دوستانه است. می توانید بساط خوشگذرانی تان را در این پارک یا در نزدیکی ساحل برپا کنید و خاطره ای خوش بیافرینید. 

محال است که قدم به گیسوم بگذارید و دست به دوربین نشوید. فرقی نمی کند که عکاس حرفه ای باشید یا اینکه بخواهید تنها چند عکس یادگاری معمولی ثبت کنید؛ در گیسوم سوژه برای همه هست و آن قدر تصویر دیدنی در گوشه و کنار این طبیعت وجود دارد که دست خالی بر نگردید. تصاویر بهترین یادگاری شما از این سفر خواهند بود.

ساحل گیسوم
 
 

3- پیاده روی و دوچرخه سواری

بسیاری از ساکنان گیلان و مسافران این خطه از کشورمان، گیسوم را برای یک پیاده روی دلچسب انتخاب می کنند. آنها در این منطقه هم می توانند در میان درختان سرسبز به گشت و گذار بپردازند و هم در کنار ساحل راه رفتن بر روی شن های گرم و نرم را تجربه کنند. 

علاقه مندان به دوچرخه سواری در طبیعت نیز گیسوم را مقصدی جذاب برای تجربه این ورزش می دانند. آنها با دوچرخه به جاده این پارک جنگلی می زنند و به هنگام گذر از دالان درختی، وزش نسیم بر صورت شان را با تمام وجود حس می کنند. اگر دوچرخه دارید بهتر است آن را به همراه ببرید وگرنه می توانید از امکان اجاره دوچرخه در این مکان استفاده کنید.

ساحل گیسوم
 

4- تفریحات آبی و ساحلی

کمی که از قسمت جنگلی گیسوم فاصله بگیرید به ساحل می رسید و می توانید در آن به سراغ تفریحات آبی بروید. این تفریحات عبارتند از:

شنا: پلاژ گیسوم این امکان را فراهم آورده تا همه بتوانند به راحتی در آب های خزر به شنا بپردازند و تنی به آب بزنند.

جت اسکی: جت اسکی وسیله ای پرطرفدار برای تجربه هیجان در آب است. این وسیله انفرادی موتوری را می توانید در ساحل گیسوم سوار شوید و گشتی در دریای خزر بزنید.

شاتل: یکی از وسایل دیگری که می توانید با آن هیجان را تجربه کنید شاتل است؛ تیوبی که آن را با بندهای مخصوص به قایق می بندند و روی آب می کشند. به دلیل سرعت بالای قایق، شاتل تکان بسیاری دارد و همین امر هیجان را برای شما به ارمغان می آورد.

پاراگلایدر: چتربال سواری یا پاراگلایدینگ ورزشی تفریحی و هیجان انگیز است که شما را به پروازی در آسمان می برد و از آن بالا می توانید شاهد زیبایی های گیسوم باشید.

قایق سواری: اگر دل تان می خواهد به دل آب بزنید و کمی از ساحل دور شوید به سراغ قایق های ساحل گیسوم بروید و گشتی را در میان آب ها تجربه کنید.

پاراسل: پاراسل در واقع نوعی چتربازی است با این تفاوت که شما را به قایق وصل می کنند و به این سو و آن سو می برند. پرواز بر فراز دریا چیزی نیست که به این راحتی ها بتوانید از آن بگذرید.

موتورچهارچرخ: اگر به دنبال هیجان در ساحل هستید به سراغ موتور چهارچرخ ها بروید و به وسیله آنها گشتی در ساحل بزنید. این وسیله مدتی است که به پای ثابت تفریحات ساحلی و کویری تبدیل شده است.

ساحل گیسوم
 
 

5- تماشای اسب ها و اسب سواری

تا به حال به لذت اسب سواری در طبیعت فکر کرده اید؟ حتا اگر اسب سواری هم بلد نباشید می توانید در گیسوم برای لحظاتی این لذت را تجربه کنید. در بخش هایی از پارک جنگلی و در ساحل گیسوم افراد محلی با دریافت هزینه به شما اجازه می دهند که سوار بر اسب های شان شوید و بر لذت سفرتان بیافزایید.

جالب آنکه در جنگل گیسوم تعداد قابل توجهی اسب وجود دارد که متعلق به محلی ها هستند و چهره خاصی به این مکان بخشیده اند.

اسب سواری در گیسوم
 

6- لذت بردن از آسمان شب

تصور کنید در حالی که ستاره ها در آسمان چشمک می زنند می توانید به رقص امواج نیز خیره شوید و شاید هم در همین حال یک نوشیدنی گرم بنوشید. بد نیست بدانید که در برخی نقاط گیسوم که آلودگی نوری وجود ندارد می توان به تماشای کهکشان راه شیری نیز نشست. 

 

7- آفرود

مسیر دسترسی به گیسوم آسفالت است؛ اما در این منطقه جنگلی بزرگ، هنوز هم نقاط مناسب آفرود و تجربه ماشین سواری هیجان انگیز پیدا می شود. بسیاری از علاقه مندان به این فعالیت راهی گیسوم می شوند و به این نقاط می روند. البته آنها در قالب گروه و با راهنمای آشنا به مسیر به این منطقه می روند و هیجانی امن را تجربه می کنند.

جنگل گیسوم
 

8- ترامبولین و پارک بادی کودکان

اگر کودکی به همراه تان هست می توانید برای او هم لحظات خوشی را بیافرینید. دست او را بگیرید و با خود به پارک بادی و ترامبولین در ساحل ببرید و دقایقی او را برای بپر بپر و شیطنت در فضایی امن رها کنید. می توانید از دور شاهد خوشی هایش باشید و کمی به استراحت بپردازید.

9- بازارچه

در ساحل گیسوم و در کنار شنیدن صدای امواج می توانید از بازار کوچکی که برپاست نیز دیدن کنید و سوغاتی های رنگارنگی را برای عزیزان تان بخرید. آلوچه ها و مرباها و دیگر خوشمزه های این بازارچه چیزی نیستند که بتوانید به راحتی بی خیال شان شوید. در این میان صنایع دستی همچون وسایل حصیری و چوبی نیز می توانند در سبد خرید شما جای گیرند. در میان جاده گیسوم دست فروشانی را نیز خواهید دید که کالاهای متنوعی از جمله لباس ها و روسری های رنگارنگ را عرضه می کنند و تجربه ای متفاوت از خرید به شما هدیه می دهند.

ساحل گیسوم
 
گیسوم
 

10- خوشمزه گردی

در اطراف ساحل و در جاده جنگلی می توانید در فصول مختلف بلال، لبو، چاقاله بادوم، باقالی، آش، فالوده و خوشمزه هایی از این دست را بیابید؛ اما یکی از پرطرفدارترین خوشمزه ها در گیسوم ماهی کبابی ست؛ مغازه های اطراف ساحل، ماهی های قزل آلای تازه دارند که آنها را برای تان کبابی می کنند.

ساحل گیسوم
 

امکانات گیسوم

یکی از دلایلی که گیسوم را به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده، امکانات آن است. تفرجگاه ساحلی گیسوم امکاناتی از قبیل بوفه، رستوران، امکانات اقامتی و پذیرایی از قبیل ویلا، سوییت، پلاژ، محل کمپینگ، آلاچیق، نانوایی، بازار روز و سرویس بهداشتی را در اختیارتان قرار می دهد. 

یکی از مهم ترین امکانات گیسوم پاسگاه پلیس امنیت آن است که باعث شده مسافران در مورد امنیت دچار دغدغه نشوند.

پارک جنگلی گیسوم
 

اقامت در گیسوم

در سفر به گیسوم اصلا نگران اقامت نباشید. می توانید یکی از شهرهای نزدیک را برای اقامت انتخاب کنید و بازدیدی یک روزه را از این جاذبه زیبا ترتیب دهید. اگر هوس کردید که شب را در این منطقه بگذرانید می توانید بر روی خانه های روستایی در  روستاهای گتگسر و لاهارود، در بالا و پایین این پارک زیبا حساب باز کنید یا یکی از سوییت ها و واحدهای اقامتی در خود تفرجگاه گیسوم را برگزینید. البته چادر زدن و کمپینگ هم در گیسوم مرسوم است و با توجه به امکانات خوب این منطقه می توانید بدون دغدغه آن را تجربه کنید.

 

 

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای سفر به گیسوم نيمه اول سال است؛ اما این دلیل نمی شود که زیبایی های 4 فصل این منطقه را ندیده بگیریم و از آنها غافل شویم.

بسیاری بهترین زمان سفر به گیسوم را اردیبهشت، مهر و آبان می دانند و معتقدند در این ایام طبیعت گیسوم به زیباترین شکل خود است.

بهار: جوانه های کوچک بر تنه درختان خودنمایی می کنند و به هنگام عبور از دالان درختی بوی نم خاک به مشام تان می رسد. در بهار می توانید تولد طبیعت را به خوبی در این جنگل لمس کنید؛ البته باران های گاه و بیگاه بهاری را فراموش نکنید؛ ممکن است مجبور شوید به خاطر آنها برنامه سفرتان را تغییر دهید.

تابستان: اگر به دنبال جایی برای فرار از تابش سوزان خورشید می گردید به گیسوم بروید و در پناه درختان آن جای گیرید. این درختان بالای سر شما قرار می گیرند و سایه ساری را برای تان فراهم می کنند.

پاییز: اگر مهر و آبان را برای سفر به گیسوم انتخاب کنید شاهد شاهکار دست نقاش طبیعت و رومانتیک ترین صحنه ها خواهید بود. بسیاری از دوچرخه سواران نیز این فصل را پیشنهاد می کنند به شرطی که با کمی بارش و سرما مشکلی نداشته باشید.

زمستان: چه کسی گفته که گیسوم فقط در روزهای سبز قشنگ به نظر می رسد؟ احتمالا تصوری از درختان سپید پوش این جنگل و طاقی که بر جاده درست می کنند نداشته است. این جنگل در زیر برف هم زیبایی خاص خودش را دارد. 

بیشتردوستی‌ها آن‌قدر طبیعی ایجاد می‌شوند که نمی‌فهمید کی و چگونه شروع شدند. با این حال، گاهی می‌خواهید با شخص جدیدی طرح دوستی بریزید یا برای رفقای کنونی‌تان دوست بهتری باشید. برای آن‌که به شما از این نظر کمک کنیم، تحقیقات روانشناسی را گشتیم تا راهبردهایی علمی بیابیم مردم را به دوست داشتن‌تان وادارید. ادامه مطلب را بخوانید تا دریابید چگونه با سرعت بیش‌تری رابطه‌ی بهتری ایجاد کنید.

این به روزرسانی مقاله‌ای است که نسخه‌ی اولیه‌ی آن توسط مگی ژانگ نوشته شده است. در ادامه با ۱۷ ترفند روانشناسی آشنا خواهید شد که با استفاده از آن های می توانید فورا دیگران را به خودتان علاقه مند کنید.

ترفند روانشناسی ۱: از آنها تقلید کنید

george-clooney-tilda-swinton

این ترفند روانشناسی راهبرد منعکس کردن نامیده می‌شود، و شامل تقلید ماهرانه‌ی رفتار شخص دیگر است. هنگام صحبت کردن با یک نفر سعی کنید زبان بدن، ژست‌ها، و حالات چهره‌ی او را تقلید کنید.

در ۱۹۹۹ محققان دانشگاه نیویورک، اثر ” آفتاب‌پرست ” را ثبت کردند که وقتی رخ می‌دهد که آدم‌ها به صورت ناخودآگاه رفتار یکدیگر را تقلید می‌کنند، و این تقلید دوست داشتن را تسهیل می‌کند.

محققان ۷۸ مرد و زن را با یک شریک که در واقع همکار محققان بود، به کار روی وظیفه‌ای گماشتند. در حالی که محققان تعاملات را به صورت پنهانی روی نوار ضبط می‌کردند، شرکا در سطوح متفاوتی از تقلید درگیر شدند. محققان در پایان تعامل شرکت‌کنندگان را بر آن داشتند نشان دهند چقدر از آن شرکا خوششان آمده است.

مطمئنا، زمانی که شریکشان حرکات آنها را تقلید می‌کرد احتمال بیشتری داشت که شرکت‌کنندگان بگویند شریکشان را دوست داشتند.

مطلب مرتبط: ۱۰ ترفند  روانشناختی برای آسان تر کردن زندگی تان

ترفند روانشناسی ۲: زمان بیش‌تری را اطراف آنها سپری کنید

طبق تاثیر صرف قرارگیری، افراد تمایل دارند چیزهایی را دوست بدارند که با آنها آشنا هستند.

علم این پدیده به دهه‌ی ۱۹۵۰ برمی‌گردد، زمانی‌که محققان ام‌آی‌تی کشف کردند دانشجویانی که در پروژه‌های مسکن نزدیک‌تر به هم زندگی می‌کردند نسبت به دانشجویانی که دورتر از آنها زندگی می‌کردند بیش‌تر احتمال داشت با هم دوست شوند.

دلیل این امر می‌تواند آن باشد که دانشجویانی که نزدیک هم زندگی می‌کنند می‌توانند تعاملات روزانه‌ی انفعالی بیش‌تری، مانند احوالپرسی با یکدیگر در اتاقی مشترک یا آشپزخانه، را با یکدیگر تجربه کنند. تحت شرایط خاصی این تعاملات می‌توانند به دوستی‌های کاملی تبدیل شوند.

در تحقیقی جدیدتر، روانشناسان دانشگاه پتیزبورگ از چهار زن خواستند در یک کلاس روانشناسی دانشگاهی به عنوان دانشجو ظاهر شوند. هر زن به تعداد دفعات متفاوتی در کلاس ظاهر شد. وقتی آزمایشگران عکس‌هایی از آن چهار زن را به دانشجویان مذکر نشان دادند، مردان به زنانی که بیش‌تر در کلاس دیده بودند احساس نزدیکی بیش‌تری می‌کردند – اگرچه با یکدیگر تعاملی نداشتند.

در مجموع، این یافته‌ها نشان می‌دهد وقت‌گذراندن صرف با آدم‌ها می‌تواند باعث شود شما را بیش‌تر دوست داشته باشند. حتی اگر نزدیک دوستان‌تان زندگی نمی‌کنید، سعی کنید طبق روالی ثابت با آنها باشید، مانند بیرون رفتن روزانه برای صرف قهوه یا گرفتن یک کلاس با یکدیگر.

مطلب مرتبط: ۹ روش آسان برای ساده کردن زندگی

ترفند روانشناسی ۳: از آدم‌های دیگر تعریف کنید

آدم‌ها با صفاتی ارتباط برقرار می‌کنند که برای توصیف افراد دیگری با شخصیت خودتان به کار می‌برید. این پدیده انتقال ناگهانی خصیصه نامیده می‌شود.

مطالعه‌ای نشان داد که این اثر حتی زمانی اتفاق می‌افتاد ‌که افراد می‌دانستند خصیصه‌های خاصی آدم‌هایی را که راجع‌ بهشان حرف زده بودند توصیف نمی‌کرد.

بنا به گفته‌ی گرچن روبین، نویسنده‌ی کتاب “پروژه‌ی خوشبختی “، ” هر چه راجع به دیگران می‌گویید شیوه‌ی نگرش دیگران راجع به شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ”

اگر شخصی دیگر را نابغه و مهربان توصیف کنید، آدم‌ها آن‌ویژگی‌ها را به شما نیز ارتباط می‌دهند.

بر عکس آن هم صادق است: اگر مدام پشت سر دیگران بدگویی کنید، دوستان‌تان ویژگی‌های منفی را به شما ارتباط خواهند داد.

مطلب مرتبط : ۱۰ جالب‌ترین ترفندهای روانشناسی که بر آدم‌ها نفوذ کنید

ترفند روانشناسی ۴: خلق‌وخوی خوبی داشته باشید

Kate-Hudson

سرایت عاطفی چیزی را توصیف می‌کند که وقتی افراد به شدت تحت تاثیر خلق‌وخوی دیگران قرار می‌گیرند رخ می‌دهد. طبق یک مقاله‌ی پژوهشی از دانشگاه اوهایو و دانشگاه هاوایی، آدم‌ها می‌توانند به صورت ناخودآگاه عواطف آدم‌های اطراف‌شان را حس کنند.

اگر می‌خواهید کاری کنید دیگران هنگام بودن کنارشان احساس شادی کنند، تمام سعیتان را بکنید عواطف مثبت منتقل کنید.

ترفند روانشناسی ۵: با دوستان‌ آنها دوست شوید

تئوری شبکه‌ی اجتماعی پشت این اثر بست سه‌گانه نام دارد، یعنی وقتی دونفر دوست مشترکی دارند بیش‌تر احتمال دارد با هم دوست شوند.

برای نشان دادن این اثر، دانشجویان دانشگاه بریتیش کلمبیا برنامه‌ای طراحی کردند که افراد را به صورت تصادفی در فیسبوک با هم دوست می‌کند. آنها دریافتند همان‌طور که تعداد دوستان مشترک‌ افراد افزایش می‌یافت، احتمال بیش‌تری داشت درخواست دوستی آنها را بپذیرند– از ۲۰٪ برای افراد بدون دوست مشترک تا نزدیک به ۸۰٪ درصد برای افراد دارای بیش از ۱۱ دوست مشترک.

مطلب مرتبط : روانشناسی رنگها در برندسازی و بازاریابی

ترفند روانشناسی ۶: همیشه تعریف و تملق نکنید

تئوری سود-زیان کشش بین فردی می‌گوید نظرات مثبت شما تاثیر بیشتری می‌گذارند اگر آنها را گاه و بیگاه استفاده کنید.

مطالعه‌ای که در ۱۹۶۵ توسط محققان دانشگاه مینه‌سوتا انجام گرفته است نشان می‌دهد این تئوری در عمل چگونه کار می‌کند. محققان ۸۰ دانشجوی مونث را به کار به صورت دونفره روی یک وظیفه گماشتند و سپس به آن دانشجویان اجازه دادند شریک‌شان را در هنگام صحبت درباره‌ی آنها ” استراق سمع ” کنند. در واقع محققان به شرکای آنها گفته بودند که چه بگویند.

در یک سناریو، تمام نظرات مثبت بود؛ در سناریوی دوم، نظرات همه منفی بود؛ در سناریوی سوم، نظرات از مثبت به منفی می‌رفت؛ و در سناریوی چهارم نظرات همه از منفی به مثبت می‌رفت.

چنان که مشخص شد، دانشجویان زمانی شریک‌شان را بیش‌تر دوست داشتند که نظرات از مثبت به منفی می‌رفت. که نشان می‌دهد آدم‌ها دوست دارند احساس کنند تا حدودی دل شما را برده‌اند.

نتیجه: اگرچه متناقض به نظر می‌رسد، اما سعی کنید کم تر از دوستان‌تان تعریف کنید.

ترفند روانشناسی ۷: گرم و شایسته باشید

روانشناس اجتماعی سوزان فیسک مدل محتوای کلیشه‌ای را پیشنهاد کرد، تئوری آن که آدم‌ها دیگران را براساس گرمی و مهارت‌شان قضاوت می‌کنند.

طبق این مدل، اگر بتوانید خودتان را گرم نشان دهید – یعنی غیررقابتی و دوستانه – آدم‌ها احساس خواهند کرد می‌توانند به شما اعتماد کنند. اگر شایسته به نظر برسید – برای مثال اگر موقعیت اقتصادی یا تحصیلی بالایی داشته باشید – تمایل بیش‌تری دارند به شما احترام بگذارند.

روان‌شناس هاروارد، امی کادی می‌گوید، به ویزه در محیط‌های کسب‌وکاری، مهم است اول گرمی و بعد شایستگی‌تان را نشان دهید.

او در کتابش به نام” حضور ” می‌گوید: ” از منظر تکاملی، برای بقای‌مان ضروری‌تر است که بدانیم آیا یک فرد شایسته‌ی اعتماد هست. ”

مطلب مرتبط : موفقیت در مصاحبه شغلی با ۱۹ ترفند  روانشناسی

ترفند روانشناسی ۸ : گاه به گاه عیب‌هایتان را نشان دهید

طبق اثر زمین‌خوردن، پس از آن‌که دچار اشتباه می‌شوید آدم‌ها شما را بیش‌تر دوست خواهند داشت– اما فقط در صورتی‌که معتقد باشند فرد شایسته‌ای هستید. آشکار کردن آن‌که بی‌نقص نیستید، شما را برای آدم‌های اطرافتان قابل ‌ارتباط‌تر و آسیب‌پذیرتر می‌کند.

محقق الیوت آرونسون، زمانی‌که بررسی می‌کرد اشتباهات ساده چگونه می‌توانند جذابیت برداشت شده را تحت تاثیر قرار دهند، برای نخستین بار این پدیده را کشف کرد. او از دانشجویان مذکر دانشگاه مینه‌سوتا خواست به نوار ضبط شده‌ی افرادی در هنگام انجام یک آزمون گوش کنند.

وقتی افراد امتحان را خوب دادند اما در پایان مصاحبه قهوه را ریختند، دانشجویان آنها را دوست‌داشتنی تر از زمانی رده‌بندی کردند که امتحان را خوب دادند اما قهوه را نریختند یا امتحان را خوب ندادند و قهوه را ریختند.

ترفند روانشناسی ۹: روی ارزش‌های مشترک‌تان تاکید کنید

 

طبق یک مطالعه‌ی کلاسیک توسط تئودور نیوکامب، آدم‌ها بیش‌تر جذب کسانی می‌شوند که شبیه خودشان هستند. این امر اثر جاذبه‌ی شباهت نامیده می‌شود. در این آزمایش، نیوکامب نگرش‌های نمونه‌هایش را درمورد موضوعات بحث‌برانگیز، مانند روابط جنسی و سیاست، اندازه‌گیری کرد و بعد آنها را با یکدیگر در خانه‌ای متعلق به دانشگاه میشیگان تنها گذاشت. در پایان اقامت‌شان، زمانی‌که نمونه‌ها با هم‌خانه‌‌هایشان نگرش‌های مشابهی درباره‌ی موضوعات اندازه‌گیری شده داشتند، آنها را بیش‌تر دوست داشتند.

اگر امیدوارید با کسی دوست شوید، سعی کنید نقطه‌ی مشترکی بین هردویتان بیابید و بر آن تاکید کنید.

ترفند روانشناسی ۱۰: گاهی آنها را لمس کنید

این امر لمس نیمه‌خودآگاه نامیده می‌شود، که وقتی شخصی را آن‌قدر ماهرانه لمس می‌کنید که به سختی متوجه می‌شود رخ می‌دهد. مثال‌های معمول آن شامل ضربه‌ی آهسته زدن به پشت یا لمس بازوی آنها است که باعث می‌شود نسبت به شما احساس گرمی بیشتری کنند.

لئونارد ملودینو در ” نیمه‌خودآگاه: چگونه ذهن ناخودآگا‌هتان بر رفتارتان حکمرانی می‌کند” مطالعه‌ای را در فرانسه ذکر می‌کند که در آن مردان جوانی در گوشه‌های خیابان‌ها ایستاده و با زنانی که عبور می‌کردند حرف می‌زدند. وقتی به جای آن‌که کاری نکنند به آرامی دست زنانی را که مورد خطاب قرار می‌دادند لمس می‌کردند، میزان موفقیت بیش‌تری در شروع یک مکالمه داشتند.

در آزمایشی انجام‌شده توسط دانشگاه می‌سی‌سی‌پی و کالج رودز که تاثیرات لمس بین‌فردی را بر روی انعام‌دهی در رستوران بررسی کرد، پیشخدمت‌ها هنگام برگرداندن باقیمانده‌ی پول، مختصرا دست یا شانه‌ی مشتری‌ها را لمس کردند. آن‌گونه که مشخص شد، این پیشخدمت‌ها نسبت به پیشخدمت‌های دیگر که مشتریان را لمس نکرده بودند، به طرز چشم‌گیری انعام‌های هنگفت‌تری دریافت کردند.

ترفند روانشناسی ۱۱: لبخند بزنید

smile-getty

در یک مطالعه، حدود ۱۰۰ زن دانشجوی دوره‌ی لیسانس به عکس‌های زن دیگری در یکی از چهار حالت زیر نگاه کردند: لبخند زدن در یک وضعیت بدنی باز، لبخند زدن در یک وضعیت بدنی بسته، لبخند نزدن در یک وضعیت بدنی باز یا لبخند نزدن در یک وضعیت بدنی بسته. نتایج نشان داد وقتی زن درون عکس لبخند می‌زد، صرف نظر از حالت بدنی‌اش، بیشتر دوست داشته می‌شد.

امتیاز: مطالعه‌ی دیگری نشان داد لبخند زدن هنگام ملاقات کسی برای نخستین بار، به تضمین به خاطر آوردن شما از سوی او کمک می‌کند.

ترفند روانشناسی ۱۲: ببینید شخص مقابل دوست دارد چگونه دیده شود

مردم دوست دارند به شیوه‌ای درک شوند که با باورهایشان درباره‌ی خودشان هماهنگ باشد.

این پدیده توسط تئوری خود تاییدگری توصیف می‌شود. همه‌ی ما به دنبال تایید دیدگاه‌های خودمان هستیم، چه منفی و چه مثبت.

برای تعدادی مطالعه در دانشگاه استنفورد و دانشگاه آریزونا، از شرکت‌کنندگانی که دارای برداشت مثبت و منفی از خود بودند، سوال شد آیا می‌خواهند با افرادی تعامل داشته باشند که برداشت‌های مثبتی از آنها دارند یا برداشت‌های منفی.

شرکت‌کنندگان با نگرش‌های مثبت درباره‌ی خود، آدم‌هایی را ترجیح می‌دادند که آنها را دست بالا گرفته‌ بودند، در حالیکه کسانی که نگرش منفی از خود داشتند منتقدان را ترجیح می‌دادند. ممکن است به این خاطر باشد که آدم‌ها دوست دارند با کسانی تعامل کنند که بازخوردی سازگار با هویت شناخته‌شده‌ی آنها ارائه می‌کنند.

تحقیقات دیگر نشان می‌دهد وقتی باورهای افراد درباره‌ی ما با باورهای خودمان در یک ردیف قرار دارند، رابطه‌‌ی ما با آنها جریانی روان‌تر خواهد داشت. احتمالا به خاطر أن است که احساس می‌کنیم درک می‌شویم، که خود جزء مهمی از صمیمیت است.

مطلب مرتبط : ۷ ترفند  روانشناسی برای جلب اعتماد آدم‌ها

ترفند روانشناسی ۱۳: به آنها یک راز بگویید

خودافشاگری ممکن است یکی از بهترین تکنیک‌های رابطه‌سازی باشد.

در مطالعه‌ای که توسط آرتور آرون در دانشگاه استونی بروک انجام شد، دانشجویان با یکدیگر جفت شدند و به آنها گفته شد باید ۴۵ دقیقه را برای شناخت بهتر یکدیگر باهم سپری کنند.

آزمایشگران تعدادی سوال در اختیار برخی از این گروه‌های دونفره قرار دادند که به شدت عمیق و شخصی بودند. برای مثال یکی از سوالات میانجی این بود که “در مورد رابطه‌‌ی خود با مادرتان چه حسی دارید؟” و به سایر گروه‌ها سوالاتی برای بحث‌های کوتاه داده شد. برای مثال، یک سوال این بود که “تعطیلات مورد علاقه‌تان کدام است؟چرا؟”

در انتهای آزمایش، دانشجویانی که به طور فزاینده‌ای سوالات شخصی پرسیده بودند نسبت به دانشجویانی که در گفت‌وگوهای کوتاه شرکت داشتند، بیش‌تر با یکدیگر احساس صمیمیت می‌کردند.

می‌توانید این تکنیک را وقتی در حال آشنا شدن با کسی هستید، خودتان انجام دهید. برای مثال، می‌توانید با پرسیدن از دفعه‌ی قبلی که به سینما رفتند یه تدریج پی ببرید چه کسانی بیش از همه برایشان عزیز هستند. وقتی اطلاعات صمیمانه‌ای درباره‌ی شخص مقابل می‌فهمید، احتمالا به شما احساس نزدیکی بیش‌تری می‌کند و در آینده می‌خواهد به شما اعتماد کند.

ترفند روانشناسی ۱۴: از مردم چیزهای خوبی انتظار داشته باشید

طبق اثر پیگمالیون، آدم‌ها به گونه‌ای با دیگران برخورد می‌کنند که با انتظاراتشان از آنها مطابقت داشته باشد و از این رو باعث می‌شود آن شخص به گونه‌ای رفتار کند که آن انتظارات را تایید کند.

در یکی از مقالات مجله‌ی هاروارد، کادی می‌گوید “اگر فکر می‌کنید یک شخص احمق است، با او به گونه‌ای رفتار خواهید کرد که رفتارهای احمقانه را برمی‌انگیزاند می‌کند.”

از سوی دیگر، اگر انتظار دارید کسی با شما دوستانه برخورد کند، بیشتر احتمال دارد با شما به شیوه‌ای دوستانه رفتار کند.

ترفند روانشناسی ۱۵: جوری رفتار کنید که گویی دوستشان دارید

روانشناسان مدتی است پدیده‌ای را شناخته‌اند که “دوسویگی دوست داشتن” نامیده می‌شود: وقتی فکر می‌کنیم شخصی دوستمان دارد ما نیز تمایل داریم او را دوست بداریم.

برای مثال، در یک مطالعه به شرکت‌کنندگان گفته شد احتمالا اعضای خاصی در یک بحث گروهی آنها را دوست دارند. این اعضای گروه توسط آزمایشگر به صورت تصادفی انتخاب شده بودند.

پس از بحث، شرکت‌کنندگان نشان دادند افرادی که بیش از همه دوست داشتند همان کسانی بودند که تصور کرده بودند دوستشان دارند.

ترفند روانشناسی ۱۶: حس شوخ‌طبعی‌تان را نشان دهید

 

تحقیقی توسط دانشگاه ایالت ایلینویز و دانشگاه ایالت کالیفرنیا در لس‌آنجلس دریافت، صرف نظر از آن‌که آدم‌ها به دوست ایده‌آل یا شریک احساسی‌شان بیندیشند، داشتن حس شوخ‌طبعی واقعا اهمیت دارد.

در همین حال، نداشتن حس شوخ‌طبعی به ویزه در دفتر کار می‌تواند نتیجه‌ی عکس بدهد. مطالعه‌ی ۱۴۰ کارگر چینی بین سنین ۲۶ و ۳۵ سال نشان داد اگر افراد “اخلاق‌مدار” باشند در میان همکارانشان کم‌تر محبوب و دوست داشتنی هستند.

اخلاق‌مداری یعنی ارزش بالایی برای نشان دادن همدلی، انصاف و سایر ویژگی‌های اخلاقی قائل باشند. محققان گفتند دلیل این امر آن بوده است که افراد اخلاق‌مدار از سوی همکارانشان جدی‌تر به نظر می‌رسیدند.

ترفند روانشناسی ۱۷: بگذارید از خودشان بگویند

محققان هاروارد اخیرا کشف کرده‌اند که حرف زدن درباره‌ی خودتان می‌تواند، مانند غذا، ‌پول، و رابطه‌ی جنسی به طور ذاتی مفید باشد.

محققان طی مطالعه‌ای، شرکت‌کنندگان را بر آن داشتند که در یک دستگاه اف‌ام‌آر‌آی بنشینند و به سوالاتی درباره‌ی‌ خودشان یا شخص دیگری پاسخ دهند. از شرکت‌کنندگان خواسته شده بود یک دوست یا یکی از اعضای خانواده‌شان را با خود به آزمایش ببرد، که بیرون از دستگاه اف‌ام‌آر‌آی نشسته بود. در برخی موارد، به شرکت‌کنندگان گفته شده بود که پاسخ‌های آنها با دوست یا خانوده‌شان در میان گذاشته خواهد؛ در سایر موارد پاسخ‌هایشان محرمانه حفظ می‌شد.

نتایج نشان داد که نواحی مغزی مرتبط با انگیزه‌ و پاداش زمانی بیش‌ترین فعالیت را داشتند که شرکت‌کنندگان اطلاعات را به صورت عمومی به اشتراک می‌گذاشتند – همین‌طور زمانی‌که درمورد خودشان صحبت می‌کردند، حتی اگر هیچ کسی در حال گوش کردن نبود.

به عبارت دیگر وقتی به جای وراجی کردن درباره‌ی زندگیتان اجازه دهید شخصی یک یا دو ماجرا از زندگی‌اش را با شما شریک شود، خاطره‌های مثبت‌تری از تعامل با شما به جا می‌گذارد.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_اسما حسنی

منبع: بیزنس اینسایدر

نویسنده: شانا لبوویتز

 ۱۷ ترفند روانشناسی که آدم‌ها بلافاصله دوست‌تان بدارند

ترفند روانشناسی

روانشناسی


 

 

 خط متداول آنزمان که نزدیک دو قرن قبل از اسلام شکل گرفته بود خط کوفی و نسخ قدیم بودکه از دو خط قبطی و سریانی اخذ شده بود در اوایل قرن چهارم سال 310 هجری قمری ابن مقله بیضاوی شیرازی خطوطی را بوجود آورد که به خطوط اصول معروف شد که عبارتند از محقق – ریحان – ثلث – نسخ – رقاع و توقیع که وجه تمایز آنها اختلاف در شکل حروف و کلمات و نسبت سطح و دور در هر کدام می باشد و برای این خطوط قواعدی وضع کرد و 12 اصل نوشت :ترکیب کرسی نسبت ضعف قوت سطح دور صعود مجازی نزول مجازی اصول صفا و شأن بعد از ابن مقله ( حدود یک قرن) علی ابن هلال مشهور به ابن بواب برای خط نسخ قواعد جدیدی بوجود آورد و آنرا کامل تر کرد و بعد در قرن هفتم جمال الدین یاقوت مستعصمی به خطوط ششگانه یاد شده غنا و تکامل بخشید .
مقارن پیشرفت خطوط فوق، حسن فارسی کاتب، خط تعلیق را از خطوط نسخ و رقاع بوجود آورد که به نام ترسل نیز نامیده می شد
در قرن هشتم میرعلی تبریزی (850 هجری قمری) ار ترکیب و ادغام دو خط نسخ و تعلیق خطی بنام نسختعلیق بوجود آورد که بسیار مورد اقبال واقع شد و موجب تحول عظیمی در هنر خوشنویسی گردید خطی که حدود یک دانگ سطح و مابقی آن دور است و نام آن در اثر کثرت استعمال به نستعلیق تغییر پیدا کرد. 
 پس از میرعلی تبریزی پسرش میرعبدالله و بعد از او میرزا جعفر تبریزی و اظهار تبریزی در تکامل خط نستعلیق کوششها کردند تا نوبت به سلطانعلی مشهدی رسید که خدمات شایانی به این هنر اصیل نمود .
اساتید زیادی بعد از سلطانعلی مشهدی در تکامل خط مذکور زحمات فراوانی کشیدند که بعد از حدود یک قرن، خشنویس نامی و آشنای همه، میرعمادالحسنی ( 1024 هجری قمری) معاصر شاه عباس صفوی پا به عرصه ظهور نهاد که با نبوغ خود تغیرات و سبکی در خط نستعلیق بوجود آورد که هنوز از گذشت قریب 400 سال مورد استفاده و الهام بخش خشنویسان است او پایه خط را به جائی نهاد که از زمان پیدایش خط نستعلیق تا کنون هنرمندی خشنویس را یارای برابری با او نبوده است و همزمان او هنرمند بزرگ دیگری چون علیرضا عباسی رقیبی برای او بشمار می رفت که علاوه بر خط نستعلیق خفی و جلی در خط ثلث نیز استاد بود بطوری که قالب کتیبهه های مساجد و بناهای تاریخی اصفهان به خط ثلث و یا به سرپرستی او انجام شده است .
بطور کل قرنهای نهم ، دهم و یازدهم هجری قمری را میتوان قرنهای درخشان در هنر خوشنویسی دانست .
در اواسط قرن یازدهم سومین خط خالص ایرانی یعنی شکسته نستعلیق به دست مرتضی قلی خان شاملو حاکم هرات از خط نستعلیق احداث گردید علت پیدایش آن تند نویسی و راحت نویسی و دیگر، ذوق و خلاقیت ایرانی می توانست باشد همانطوری که بعد از پیدایش خط تعلیق ، ایرانیان به خاطر سرعت در کتابت، شکسته تعلیق آنرا نیز بوجود آوردند .
خط شکسته نستعلیق به دست میرزا شفیعا هراتی کاملتر شد و درویش عبدالمجید طالقانی قواعد جدیدی وضع نمود و آنرا به کمال نوشت چهار تن ازخوشنویسان نامی که در چهار خط ثلث، نسخ، نستعلیق و شکسته نستعلیق به ارکان اربعه هنر خوشنویسی مشهور گشته اند عبارتند از :
▪ در خط ثلث : جمال الدین یاقوت ( 698 هجری قمری)
▪ در خط نسخ : میرزا احمد نیریزی (اواسط قرن 12)
▪ در خط نستعلیق : میرعماد الحسنی (1024 هجری قمری)
▪ در خط شکسته نستعلیق : درویش عبدالمجید طالقانی ( 1185 هجری قمری)
در قرن 13 در دوره قاجاریه خطاطان بزرگی پا به عرصه میدان نستعلیق و دیگر اقلام نهادند و سختیهای این هنر ظریف را بجان خریدند و در توسعه آن کوشیدند که اسامی معروفترین آنها از آن زمان تاکنون به شرح ذیل می باشد :
عباس نوری وصال شیرازی احمد شاملو مشهدی – فتحعلی حجاب – میرحسینی خوشنویس اسداله شیرازی – میرزا آقا خمسه ای – ابوالفضل ساوجی – عبدالرحیم افسر – محمدحسین شیرازی – عبدالحمید ملک الکلامی – علی نقی شیرازی – میرزا محمد ابراهیم تهرانی (میرزا عمو) – میرزا غلامرضا اصفهانی – میرزا محمدرضا کلهر محمدحسین عمادالکتاب – مرتضی نجم آبادی – سیدحسن میرخانی – سیدحسین میرخانی – علی اکبر کاوه – ابراهیم بوذری – حسن زرین خط – غلامحسین امیرخانی – عباس اخوین – یداله کابلی خوانساری – کیخسرو خروش و ...

حمید فرخ نژاد

26 ارديبهشت, 1397

حمید فرخ نژاد بازیگر ایرانی زاده سال 1348 درشهر آبادان است. او بازیگر فیلمنامه نویس و کارگردان سینما و تلویزیون ایران است. حمید فرخ نژاد مدرک کارگردانی تئاتر را از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران دارد. خمید فرخ نژاد در ابتدای فعالیتش به عنوان دستیار کارگدان فعالیت کرد.

او در سال 1369 در فیلم کوچه های عشق ساخته خسرو سینایی بازیگری را در سینما آغاز کرد.  او در سال 87 در فیلم عروس آتش بازی کرد که باعث شد او بسیار معروف شود و این شروع کار او در سینما بود که باعث شد مشهور شود که دومین همکاری او با خسرو سینایی نیز محسوب می شود. بازی در فیلم آتش بس باعث شد که سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد را در دوره 18 این جشنواره به دست آورد.  فیلمنامه فیلم آتش بس توسط او و سینایی نوشته شده بود که سیمرغ بلورین بهترین فیلمنامه را نیز دریافت کرد. بازی وی مورد توجه منتقدان قرار گرفت و باعث شد که گوی بلورین بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کارلووی واری 200 را نیز بدست آورد.

فیلم ارتفاع پست و به رنگ ارغون دو اثر دیگر وی است که با ابراهیم حاتمی کیا همکاری کرد.

طبل بزرگ زیر پای چپ هم فیلم بعدی او بود که باز هم بازی حرفه ای او در این فیلم مورد توجه منتقدان قرار گرفت و جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را در جشنواره بین المللی فیلم مسکو 20066 را دریافت کرد.

در سال 1395 هم در فیلم خوب، بد و جلف ایفای نقش کرد که دیپلم افتخار بهترین فیلم از نگاه تماشاگران را در دوره 35 جشنواره فیلم فجر دریافت کرد.

 

اما حمید فرخ نژاد با کارگردان مشهور م محبوب ایرانی اصغر فرهادی هم در فیلم چهارشنبه سوری همکاری داشته است. فیلم آتشکار به کارگردانی امیر یوسفی یکی از کارهای متفاوت این بازیگر است. فرخ نژاد در شب واقعه بازی حرفه ای و قابل توجه ای را از خود ارائه داد. او در سال 1390 در فیلم استرداد بازی کرد که برای او سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره فیلم فجر را به همراه داشت.

فیلم دموکراسی تو روز روشن، زندگی خصوصی آقا و خانم میم، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو، گشت ارشاد و حریم از دیگر اثرهای قابل توجه او در دهه نود بوده‌اند.

حمید فرخ نژاد

کارنامه حمید فرخ نژاد

بازیگری

 • ۱۳۶۹ در کوچه‌های عشق (خسرو سینایی)
 • ۱۳۷۸ عروس آتش (خسرو سینایی)
 • ۱۳۸۰ ارتفاع پست (ابراهیم حاتمی‌کیا)
 • ۱۳۸۱ تب (رضا کریمی)
 • ۱۳۸۳ به رنگ ارغوان (ابراهیم حاتمی‌کیا)
 • ۱۳۸۳ طبل بزرگ زیر پای چپ (کاظم معصومی)
 • ۱۳۸۴ صحنه جرم، ورود ممنوع (ابراهیم شیبانی)
 • ۱۳۸۴ چهارشنبه سوری (اصغر فرهادی)
 • ۱۳۸۶ حقیقت گمشده (محمد احمدی)
 • ۱۳۸۶ آتشکار (محسن امیریوسفی)
 • ۱۳۸۷ پوسته (مصطفی آل احمد)
 • ۱۳۸۷ پوست موز (علی عطشانی)
 • ۱۳۸۷ حریم (سیدرضا خطیبی سرابی)
 • ۱۳۸۸ همبازی (غلامرضا رمضانی)
 • ۱۳۸۸ شب واقعه (شهرام اسدی)
 • ۱۳۸۸ بیداری رؤیاها (محمدعلی باشه آهنگر)
 • ۱۳۸۸ دموکراسی تو روز روشن (علی عطشانی)
 • ۱۳۸۸ شکلات داغ (حامد کلاهداری)
 • ۱۳۸۸ در انتظار معجزه (رسول صدرعاملی)
 • ۱۳۸۹ چرخ و فلک (بهرام بهرامیان)
 • ۱۳۹۰ گشت ارشاد (سعید سهیلی)
 • ۱۳۹۰ روزهای زندگی (پرویز شیخ‌طادی)
 • ۱۳۹۰ دوباره با هم (روزبه حیدری)
 • ۱۳۹۰ زندگی خصوصی آقا و خانم میم (روح‌الله حجازی)
 • ۱۳۹۱ استرداد (علی غفاری)
 • ۱۳۹۱ زندگی مشترک آقای محمودی و بانو (روح‌الله حجازی)
 • ۱۳۹۱ بشارت به یک شهروند هزاره سوم (محمدهادی کریمی)
 • ۱۳۹۲ مردن به وقت شهریور (هاتف علیمردانی)
 • ۱۳۹۲ پرواز زنبورها (حامد امرایی)
 • ۱۳۹۴ یاسین (حامد امرایی)
 • ۱۳۹۴ مشکل گیتی (بهرام کاظمی)
 • ۱۳۹۴ خوب، بد، جلف (پیمان قاسم خانی)
 • ۱۳۹۵ گشت ارشاد ۲ (سعید سهیلی)
 • ۱۳۹۵ بی حساب (مصطفی احمدی)

حمید فرخ نژاد

نویسندگی، کارگردانی و تولید حمید فرخ نژاد

 • ۱۳۷۶ کوچه پاییز (خسرو سینایی) – مدیر تولید
 • ۱۳۷۸ عروس آتش (خسرو سینایی) – فیلمنامه‌نویس
 • ۱۳۷۹ سفر سرخ – فیلمنامه‌نویس و کارگردان

مجموعه‌های تلویزیونی حمید فرخ نژاد

 • ۱۳۸۹ گمشده – – بازیگر مهمان
 • ۱۳۸۹ حبیب – (داریوش یاری) – تله فیلم
 • ۱۳۸۹ قلب یخی (اولین سریال بخش خصوصی ایرانی شامل سه فصل ۱۲ قسمتی) – (محمدحسین لطیفی) – بازیگر
 • ۱۳۸۶ حلقه سبز – (ابراهیم حاتمی‌کیا) – بازیگر
 • ۱۳۷۸ آغوشهای خالی – (وحید نیکخواه آزاد) – بازیگر

حمید فرخ نژاد

تئاتر حمید فرخ نژاد

 • ۱۳۸۳ شب هزار و یکم (بهرام بیضایی) – بازیگر

جوایز حمید فرخ نژاد

 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد و بهترین فیلمنامه هجدهمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم عروس آتش – (۱۳۷۸)
 • جایزه تندیس زرین جشن خانه سینما بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر مرد برای فیلم عروس آتش – (۱۳۷۹)
 • جایزه بهترین بازیگر جشنواره سینمای خانواده برای بازی در فیلم ارتفاع پست – (۱۳۸۱)
 • جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره فیلم کارلووی واری برای فیلم عروس آتش – (۲۰۰۰)
 • جایزه بهترین بازیگر سال به انتخاب منتقدان مجله فیلم (۱۳۸۰ و ۱۳۸۱)
 • جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد جشنواره بین‌المللی فیلم مسکو برای فیلم طبل بزرگ زیر پای چپ – (۲۰۰۶)
 • جایزه بهترین بازیگر مرد پنجاه و چهارمین جشنواره فیلم آسیا و اقیانوسیه برای فیلم شب واقعه – (۲۰۱۰)
 • جایزه تندیس حافظ بهترین بازیگر مرد به طور مشترک برای فیلم به رنگ ارغوان – (۱۳۸۹)
 • جایزه بهترین بازیگر مرد یازدهمین دوره جشنواره فیلم دفاع مقدس برای فیلم‌های دموکراسی تو روز روشن و شب واقعه – (۱۳۸۹)
 • جایزه بهترین بازیگر مرد اولین دوره جشنواره جام جم برای فیلم حبیب – (۱۳۹۰)
 • سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد سی و یکمین جشنواره فیلم فجر برای فیلم استرداد – (۱۳۹۱)
 • حمید فرخ نژاد

   

  حمید فرخ نژاد