خواص سلامتی بخش آجیل ها

مصرف آجيلها خطر ابتلا به بسياري از بيماريها را کاهش ميدهد. بسياري از نهادهاي مرتبط با سلامت در سطح جهان مصرف روزانه آجيلها را براي ارتقاي سلامت جامعه و داشتن رژيم غذايي سالم توصيه ميکنند. تحقيقات نشان ميدهد که خطر ابتلا به بيماريهاي قلبي و ديابت با افزايش مصرف آجيلها کاهش مييابد. افرادي که هفتهاي يکبار از آجيلها در رژيم غذايي خود استفاده ميکنند، در معرض مخاطرات کمتري نسبت به افرادي هستند که تنها ماهي يکبار آجيل ميخورند و اين مخاطرات در افرادي که پنج وعده در هفته از آجيلها استفاده ميکنند، کمتر است.

اما اينکه چرا آجيلها تأثير مثبت بر سلامت دارند، به ساختار اسيدهاي چرب موجود در آنها و حضور ساير ريزمغذيها و درشتمغذيها برميگردد. آجيلها حاوي مقادير کم اسيد چرب اشباع هستند و مقادير بالايي اسيدهاي چرب مفيد، آنتياکسيدانها، ويتامينها و فيبر دارند که هريک نقش بسزايي در تأمين سلامت بدن ايفا ميکنند.
آجیل ها و اسید های چرب
اين روزها عنوان اسيدهاي چرب، اسيدهاي چرب اشباع، ترانس، امگا 3 و ... را زياد ميشنويم، اما اين اسيدهاي چرب چه هستند و چه نقشي در بدن ايفا ميکنند؟ همه روغنها و چربيهاي موجود در طبيعت از واحدهاي کوچکي به نام اسيدهاي چرب تشکيل شدهاند. ساختارهاي زنجيرمانند متشکل از پيوند کربن و هيدروژن که اين پيوندها ميتوانند اشباع يا غيراشباع باشند. هرچه ميزان اسيدهاي چرب غيراشباع در روغن يا ماده غذايي مورد مصرف بيشتر باشد، عوارض منفي آن بر سلامت کمتر است و حتي ميتواند مفيد نيز باشد. اسيدهاي چرب امگا 3 و امگا 6 اسيدهاي چرب غيراشباعي هستند که برحسب اختلاف در محل پيوند غيراشباع در زنجيره به اين نامها خوانده ميشوند. همگي ما بهخوبي ميدانيم که مصرف گوشت و فرآوردههاي گوشتي سبب افزايش ميزان کلسترول خون، افزايش خطر فشار خون بالا، ديابت و بيماريهاي قلبيعروقي ميشود که اين عوارض بهطور مستقيم به علت مقادير بالاي اسيدهاي چرب اشباع در اين گروه از موادغذايي است. برعکس استفاده از موادغذايي که مقادير بالايي اسيدهاي چرب غيراشباع دارند، مثل روغنهاي گياهي، ماهيهاي پرچرب و آجيلها سبب کاهش احتمال ابتلا به تصلب شرايين و بيماريهاي قلبيعروقي ميشود. شواهد زيادي مبني بر نقش مثبت اسيدهاي چرب غيراشباع در کاهش کلسترول خون، التهاب و احتمال تشکيل لخته خون وجود دارد. آجيلها منبع غني اسيدهاي چرب غيراشباع هستند.
آجیل ها و سایر ترکیبات مغذی
آجيلها علاوه بر اسيد چربهاي مفيد، حاوي درشتمغذيهايي مثل پروتئين و فيبر و ريزمغذيهايي مثل پتاسيم، کلسيم، منيزيم و آنتياکسيدانها هستند که تأثير بسزايي در سلامت و جلوگيري از بيماريهاي مختلف از جمله سرطان دارد. همچنين اين ترکيبات مفيد با ايجاد سيري و کمک به افزايش سوختوساز در بدن ميتوانند سبب موفقيت رژيمهاي کاهش وزن شوند و به همين دليل در بيشتر رژيمهاي غذايي استاندارد آجيلهايي مثل مغز بادام، پسته، گردو و ... ديده ميشوند.
آجیل ها و بیماری های قلبی عروقی
در گروههايي که مصرف آجيل فراواني داشتند، ميزان ابتلا به بيماريهاي قلبي چهار برابر کمتر از افراد عادي است. حضور مقادير بالاي اسيدهاي چرب غيراشياع سبب کاهش کلسترول و چربي نوع بد در خون ميشود. ترکيبات مفيد موجود در آجيلها از خطر افزايش فشار خون و تشکيل لختههاي خوني جلوگيري ميکنند؛ همچنين التهاب و احتمال سکتههاي قلبي و گرفتگي عروق را کاهش ميدهند.
آجیل ها و دیابت
تحقيقات نشان ميدهد که آجيلها نقش مؤثري در پيشگيري از ابتلا و کنترل بيماري ديابت دارند. در آزمايشي که گروهي از بيماران به مدت چهار ماه روزي 57 گرم پسته مصرف کردند، نتايج شگفتانگيزي در ارتباط با کنترل قند خون و انسولين اين بيماران مشاهده شد و نشان داد که مصرف مرتب پسته ميتواند باعث جلوگيري از ابتلا به بيماري قند خون شود. در تحقيقي ديگر مشاهده شد که مصرف روزانه 30گرم آجيل خطر ابتلا به ديابت را در گروه سني 55 تا 80سال به ميزان 52درصد کاهش داده است.
البته بايد توجه داشت که ميزان چربي در آجيلها زياد است و چربيها چه مفيد و چه غيرمفيد ميزان کالري يکساني را وارد بدن ميکنند که بهطور تقريبي دو برابر ساير ترکيبات غذايي است؛ بنابراين بايد با مصرف کنترلشده آجيلها ضمن برخورداري از اثرات مفيد آنها از چاقي و اضافهوزن ناشي از کالري بالاي آنها جلوگيري کرد. نکته ديگري که بايد مدنظر قرار داد، فرآوري (بودادن) و اضافهکردن انواع طعمها و رنگها به آجيلهاست که خود ميتواند اثرات منفي بر سلامت مصرفکنندگان داشته باشد؛ بنابراين مصرف آجيلها بهصورت خام يا با کمترين ميزان مواد افزودني توصيه ميشود.

Admin

There are many variations of passages of Lorem Ipsum available, but the majority have suffered alteration in some form, by injected humour, or randomised words which don't look even slightly believable

Website: joomlaux.com Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید