آبشار آب سفید، آبشاری از دل صخره‌های الیگودرز

آبشار «آب سفید» نیز آبشاری زیبا و دیدنی در منطقه ذلقی الیگودرز و به فاصله حدود ۵۰ کیلومتری از این شهر است. ارتفاع این آبشار حدود ۶۵ تا ۷۰ متر و عرض تاج آبشار آن در فصل پرآبی حدود هشت متر است. آب این آبشار از دل تونلی در دل یک کوه سنگی بیرون می‌آید و بسیار خنک است.

این آبشار به رود رودبار لرستان می‌پیوندد و سرانجام به دز می‌ریزد. می‌توان گفت به علت اینکه آب آن به صورت مخلوط با هوا بر اثر برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید به آب سفید معروف شده است.

 
 
 
 

امتداد مسیر دسترسی به این آبشار، زیارتگاه «مومد حسن» قرار دارد که در میان ساکنان مناطق بختیاری نشین از جایگاه بالا و قابل احترامی برخوردار است. مسیر دسترسی به آبشار آب سفید از روستاهای کاکلستان و قلیان است که با کوه های سربه فلک کشیده و درختان زیبای بلوط و گردو شما را همراهی می کند.

مسیر شهر الیگودرز تا آبشار آب سفید اتومبیل‌رو است.

قطرات خنک آب؛ اینجا همیشه بهار است

یکی از گردشگران آبشار آب سفید در گفت‌وگو با خبرنگار مهر می‌گوید: فکر نمی‌کردم بعد از سپری کردن جاده و آب‌وهوای گرم درنهایت به منطقه‌ای برسم که این‌قدر آب‌وهوای خنک و تازه‌ای دارد.

وی ادامه می‌دهد: اگر نزدیک آبشار بایستید و قطرات خنک آب به پوستتان بخورد احساس می‌کنید تازه اوایل بهار است.

این گردشگر با اشاره به اینکه از اصفهان به لرستان سفرکرده و می‌خواهد از مناظر طبیعی استان دیدن کند، گفت: طبیعت بکر و آب‌وهوای خنک این منطقه آن‌قدر شگفت‌زده‌ام کرده که قصد دارم سال‌های بعد همراه خانواده و دوستان دوباره به این منطقه سفر کنم.

نزدیکی شهرستان الیگودرز به استان اصفهان باعث شده تا اکثر گردشگران این آبشار طبیعی از استان اصفهان باشند.

از یکی دیگر از گردشگران حاضر در آبشار پیرامون زیرساخت‌های گردشگری موجود در منطقه می‌پرسم که می‌گوید: در ورودی آبشار یک فضای باز و بزرگ برای پارک ماشین وجود دارد که این موضوع موجب رضایت گردشگران شده است.

 
 وی بابیان اینکه مغازه‌های فروش خوراکی، سوغاتی و نوشیدنی نیز در دسترس است، تصریح می‌کند: در بین مسیر دسترسی به آبشار نیز سکوهای اسکان و آلاچیق وجود دارد و ما روی یکی از این سکوها چادر زده‌ایم و قصد داریم شب را در اینجا بگذرانیم.
 
 

این گردشگر ادامه می‌دهد: سرویس بهداشتی و روشنایی نیز در محل وجود دارد و مردم می‌توانند با اطمینان خاطر به آبشار آب سفید سفر کنند.

آبشار نوژیان، مرتفع‌ترین آبشار لرستان

آبشار نوژیان نیز در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد (بخش پاپی) واقع‌شده است و دارای ارتفاع ۹۵ متر و عرض تاج پنج‌متر است. این آبشار یکی از زیبایی‌های طبیعت لرستان است که هرساله، بسیاری از گردشگران و مسافران را به‌سوی خود جذب می‌کند.

گردشگاه جنگلی نوژیان بالای کوه تاف قرار دارد؛ در کوه تاف انواع گیاهان دارویی می‌رویند که طبیعت بکر این منطقه و همچنین وجود آبشار زیبای نوژیان آن را به محلی زیبا و دیدنی بدل کرده است.

 
 

در طول سال و به‌ویژه فصل پرآبی آبشار نوژیان بسیاری از مردم برای تماشای این آبشار زیبا و همچنین برای جمع‌آوری گیاهان دارویی به این ناحیه می‌روند و اوقات فراغت خود را در آنجا سپری می‌کنند.

راه ارتباطی آبشار زیبای نوژیان از طریق خرم‌آباد به گردنه نوژیان است؛ جاده دسترسی به این آبشار جاده آسفالته بوده و همچنین می‌توان از طریق راه‌آهن و باکمی پیاده‌روی به دیدار این آبشار زیبا رفت.

تابناک

Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید