قله یامان داغی

معرفي قله يامانداغي :

واژه ی یامانداغ در زبان ترکی معادل  کوه ســــــــخت است. ارتفاع این قله  حدود 2500 متر و يكي از بلندترين ارتفاعات بجنورد و آشخانه می باشد.

مسيــرهاي صعود :

يكي از مسيرهاي صعود اين قله از روستاي زيباي دركش است كه در کیلومتر 65 جاده بجنورد-گرگان واقع شده. مسیر دیگر معمول برای صعود از جوزک در محدوده ی همین جاده و کمی بالاتر است.

معرفي دركــش :

درکش درواقع نگین سرسبز خراسان شمالی است. این منطقه زیبا در دامنه رشته کوه آلاداغ قرار گرفته وبدلیل قرار گرفتن در طول دره ای سرسبز ، به درکش یا دره کش معروف است .

پوشش گياهي منطقه :

منطقه يامانداغي داراي جنگلهای بسيار زیبا و پوشش گیاهی گستره از آخرین جنگلهای بلوط شرق ایران میباشد . جنگلهای این منطقه از لحاظ تنوع گیاهی در خراسان  مــقام اول را داراست و شامل جنگلهای تنک ، نیمه انبوه و انبوه است.گونه های غالب در پوشش  گیاهـــی آن شامل : بوته های یاس وحشی –درختهای گلابی وحشی – آق باش- آویشن- افرا-زرشک –ارسهای کهنسال- بلوط- کرامیته- زالزالک-بید- باریجه - اناروحشی- گردو- انجیر- گوجه وحشی – گون- درمنه- کرکو و غیره ... میباشد.

چشــــمه ها ي در مسيـــر قله :

چشــمه گلك كوچك كه فصلي است و چشــمه گلك بزرگ . چشمه نرگــــس لو  هم از چشمه هاي ديگر مسير تا قله است كه در مسير قله تا جوزك است و آب بسيار گوارايي دارد .

Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید