جنگل جهان نما؛ بام استان گلستان

منطقه حفاظت شده جهان‌نما، جنوبی‌ترین جنگل انبوه گلستان  است که به دلیل ارتفاعش به بام استان گلستان هم معروف است. بازدید از این منطقه کم‌نظیر را از دست ندهید.از تهران كه به سمت شمال شرقی راه بیفتید و از مرز استان گلستان عبور كنید، آنچه پیش روی شما است، تنها سرسبزی و درخت و رطوبت است. هنوز هم در بسیاری از مناطق ییلاقی استان گلستان می‌شود در كلبه‌های روستایی سکنی گزید، در كنار بخاری هیزمی نشست و  چشم‌انداز زیبای جنگل‌های نیمه انبوه و دشت‌های وسیع را نگاه كرد.

منطقه حفاظت شده جهان‌نما یكی از همین مناطق است؛ این منطقه جنگلی انبوه است به مساحت ۳۰ هزار و ۶۵۰ هكتار كه در شرقی‌ترین قسمت رشته كوه البرز قرار دارد. ارتفاع آن در حدود ۳ هزار و ۸۶ متر است و از فراز مرتفع‌ترین قسمتهایش می‌توان چشم‌اندازهای زیبای كردكوی، گرگان و بندر تركمن را تماشا كرد. دهكده ییلاقی جهان‌نما در مرکز این جنگل مرتفع قرار دارد؛ روستانشینان منطقه از اواسط بهار تا اوایل پاییز برای چراندن گوسفندان و بر پا كردن كندوهای عسلشان به آنجا می‌روند و در كلبه‌های چوبی خود سکنی می‌گیرند.

جهان نما

از آثار تاریخی به جا مانده در نزدیکی دهکده جهان‌نما می‌توان به جاده شاه عباسی، شهر باستانی تمیشه، امامزاده روشن‌آباد، ابراهیم و چهار كوه، دهكده‌ ییلاقی درازنو، پارك جنگلی امام رضا، گورستان قدیمی کمرسرک و جلینگ بلینگ ... اشاره کرد.

به علت کوهستانی بودن منطقه، چشمه‌های بسیاری چون نخود چشمه، سرخ چشمه، پیرزن چشمه، شربت، تول بنه، سوته، مازوكش، والدیگاه، امام وردی، چهارسرا در این منطقه وجود دارند که چشم‌اندازی تماشایی به آن بخشیده‌اند. کوه‌های دوكالی، شاه‌پسند، كالت و چلستان، زبله، تلمبار و لنده كوه از دیگر جاذبه‌های جهان‌نما است که میزبان کوهنوردان بسیاری از اقصی نقاط ایران زمین است.

جهان نما

برای رفتن به این منطقه  بهترین مسیر، جاده ماشین‌رویی است كه از رادكان می‌گذرد، اگر از این مسیر راهی شوید می‌توانید برج تاریخی رادكانرا هم ببینید، و چه بهتر كه پس از جهان‌نما به سمت جنوب و دامغان برانید و  سری هم به آنجا بزنید. برای رفتن به این منطقه باید لوازم و تجهیزات مناسب به همراه داشته باشید تا بتوانید شب را در جهان‌نما سپری کنید، و دیدن سحر را در این منطقه زیبا از دست ندهید.

جهان نما

اگر از تهران عزم سفر به جهان‌نما را کرده‌اید، هم جاده هراز و هم فیروز كوه می‌تواند شما را به مقصدتان برساند. به دلیل زیبایی راه و  كوتاه‌تر بودن آن، توصیه می‌شود جاده هراز را انتخاب کنید. پس از حركت از شهر تهران و پشت سر گذاشتن شهرهای آمل، بابل، قائم شهر، نكا و بهشهربه كردكوی می‌رسید كه سرآغاز مسیر حركت شما به سمت منطقه جهان‌نما است. بهتر است باك بنزین خود را در پمپ بنزین كردكوی پر كنید چون تا مقصد و نزدیکی‌های دامغان هیچ پمپ بنزینی در راه وجود ندارد. رایجترین راه برای رسیدن به جنگل جهان‌نما مسیر كردكوی- پارك جنگلی كردكوی- روستای درازنو، رادكان، حاجی آباد و در آخر دهكده ییلاقی جهان‌نما است. كل این مسیر  چیزی حدود ۷۰ كیلومتر است كه ۳۰ كیلومتر آخر راه، جاده شن ریزی شده و خاكی است و گذر از آن ممکن است قدری سخت باشد. حتماً در ماشین بطری آب با خود داشته باشید. از كردكوی سراغ جاده جهان‌نما را می‌توان از  مردم محلی منطقه گرفت. از ورودی غربی كردكوی، اولین میدان، فلكه شهرداری است. باید از همین فلكه به سمت جنوب یا سمت راست جاده حركت كنید.  مسیر کاملاً مشخصی به سمت روستای دراز نو وجود دارد كه شما را از داخل پارك جنگلی كردكوی گذر خواهد داد. این مسیر حدود ۳۵ كیلومتر است و به دلیل كوهستانی و باریك بودن جاده، عبور از آن حدود یك ساعتی طول خواهد کشید. بعد از این روستا، به روستای رادكان می‌رسید و بعد هم از برج رادكان عبور خواهید كرد. پس از پشت سر گذاشتن برج به یك سه راهی می‌رسید اگر نگاهی به  سمت چپ جاده بیندازید، تابلوی كوچكی  را خواهید دید که راه رسیدن به جهان‌نما را نشانتان می‌دهد. پس از حدود نیم ساعت رانندگی در جاده خاكی و با رفتن به ارتفاعات بالاتر  به حاجی آباد می‌رسید.

جهان نما

از حاجی آباد تا جهان‌نما مسیر سفر  سخت‌تر می‌شود چون هم پیچ‌ها تندتر شده و هم شیب جاده بیشتر است.  چند كیلومتر بعد از روستای رادكان، در جاده‌ای كه به حاجی آباد می‌رسد، روی تپه‌ای در كنار راه، برج ۳۵ متری رادكان که به میل رادکان هم مشهور است، دیده می‌شود. ظاهر آن  تا حدودی به  برج «گنبد قابوس» شباهت دارد كه در شهر گنبد واقع است و به همین دلیل گفته می‌شود این برج به تقلید از میل گنبد ساخته شده است. این برج یکی از سه برج منطقه مازندران و گلستان است که علاوه بر کتیبه كوفی، كتیبه پهلوی هم داشته اما این كتیبه که در مدخل ورودی قرار داشته  است به دست روس‌های تزاری از بین رفته است. اما كتیبه كوفی‌ای كه بر لبه آبریز گنبد مخروطی قرار دارد و با «بسم الله الرحمن الرحیم» آغاز می‌شود، هنوز سالم و دست نخورده است.

جهان نما

برای رسیدن به جهان‌نما توصیه می‌شود با خودروهای دو دیفرانسیل و شاسی بلند سفر کنید. اگر در روزهای بارانی جهان‌نما را برای سفر انتخاب كرده‌اید، بدون ماشین شاسی بلند ممكن است حتی در جاده گلی هم گیر کنید؛ به خصوص كه صندوق عقب ماشین هم با زیر انداز و كیسه خواب، گاز پیك نیك و گالن‌های آب سنگین شده باشد. توصیه می‌شود حتماً زنجیر چرخ هم به همراه داشته باشید. اگر در فصل گرم وارد این جاده می‌شوید از سالم بودن چرخ‌ها و برف پاكن‌ها مطمئن باشید چون ارتفاع منطقه زیاد است، و در هر ماهی از سال امكان باریدن باران‌های شدید و ناگهانی وجود دارد.

 

جهان نما

درازنو آخرین روستای منطقه است كه مغازه بقالی و نانوایی هم در آن وجود دارد؛ هر چه لازم دارید از همین جا تهیه كنید. چون در دهكده كوچك ییلاقی جهان‌نما  از مغازه‌ خبری نیست، در آنجا نه برق هست، نه آنتن موبایل، نه تلفن، نه آب لوله كشی و نه حتی سرویس بهداشتی. پس پیش از رسیدن به مقصد آب یا مواد غذایی ضروری خود را بخرید و اگر می‌خواهید از تلفن همراه خود تماس بگیرید، چون پس از ترك درازنو تا رسیدن به ارتفاعات به تدریج تلفن همراه آنتن نخواهد داشت. زیرانداز و چادرهای ضد آب، كیسه خواب، لباس مناسب، كفش كوهپیمایی، گاز سبك كوهنوردی، چراغ قوه یا فانوس و حتماً بطری آب به همراه داشته باشید.

جهان نما

پس از رسیدن به جهان‌نما می‌توانید از روستاییان كلبه‌ها و اتاقك‌های خالی‌ای را كه خودشان استفاده نمی‌كنند، اجاره كنید. البته این كلبه‌ها معمولاً به جز یك بخاری هیزمی امكانات دیگری ندارند. اگر قصد دارید چادر بزنید بهتر است برای دور ماندن از خطر احتمالی حیوانات وحشی، چادر خود را در نزدیكی خانه‌های روستایی بر پا كنید.

ممكن است برای بسیاری مقصد همین دهكده باشد؛ اما  بعضی دیگر ترجیح بدهند در ارتفاعات محلی مثل شاه پسند و آتشان پیاده روی و جنگل نوردی کنند یا  به قهوه‌خانه مش اكبر، تخت میرزا  بروند و شاید هم دوست داشته باشند  تا شصت كلاته جنگل ‌نوردی کنند. مش اكبر  چند سالی است كه از دنیا رفته است اما هنوز هم  ییلاق نشین‌های منطقه به درستكاری و مهمان دوستی از او یاد می‌کنند و قهوه‌خانه‌اش كه حالا پسرش آن را اداره می‌کند، هنوز هم محلی است پر رفت و آمدی  و پاتوقی است برای گپ زدن‌های روستاییان و كوهنوردانی كه پیاده به سمت  جهان‌نما حرکت می‌کنند. قهوه‌خانه و تخت میرزا در ارتفاعی پایین‌تر از خود دهكده قرار دارند بنابراین اگر محل اتراق شما خانه‌های روستایی است، برای رسیدن به قهوه خانه و تخت میرزا، باید یك ساعتی به سمت پایین حركت كنید. مراقب باشید در میان دیگر كوره راه‌های جنگلی گم شوید.

جهان نما

در روزهای گرممراقب باشید پوست بدنتان با گزنه‌هایی كه در كنار این رودخانه‌ها و چشمه‌ها می‌رویند تماس پیدا نکند؛  گزنه میتواند باعث خارش و سوزش  شدیدی شود. البته گیاه پِلم، که پادزهر  گزنه است و سوزش آن را برطرف می‌کند همیشه در كنار گزنه می‌روید. در صورت تماس با برگ‌های گزنه از برگ‌های این گیاه به محل تماس بمالید. پلم، بوته كوچكی است به اندازه گزنه با برگ‌هایی كشیده و روشن و پرزدار.

 در صورت بارندگی، سطح زمین‌های منطقه به شدت لیز می‌شوند، بهتر است كفش كوهنوردی و لژدار بپوشید. در فصل بهار معمولاً در محل دهكده  گله‌های گوسفند، دسته‌های گاومیش و كندوهای عسل دیده میشوند. معمولاً ییلاق نشینهاشیر گوسفندانشان را به مسافران نمی‌فروشند؛ اما می‌توانید از آن‌ها پنیر گوسفندی بخرید.

جهان نما

گاومیش‌ها با وجود هیبت و جثه بزرگشان حیوانات بی‌خطری هستند و با دیدن  آدم دور می‌شوند اما هیچ وقت در كوهستان به گله گوسفندهانزدیك نشوید؛ سگ‌های گله ییلاق نشینان بسیار خطرناك هستند؛ به خصوص در فصل بهار كه بره‌های زیادی در گله وجود دارد. آن‌ها اگر کوچکترین احساس خطری بکنند ممكن است همراه با دیگر سگ‌های گله به شما حمله كنند. 

جهان‌نما یکی از بهشت‌های ایرانی زیست‌شناس‌ها است. چون به دلیل آب و هوای سرد و مرطوب منطقه، گونه‌های گیاهی انبوه پستانداران و پرنده‌های مختلف در آنجا زندگی می‌کنند.

جهان‌نما یکی از بهشت‌های ایرانی زیست‌شناس‌ها است. چون به دلیل آب و هوای سرد و مرطوب منطقه، گونه‌های گیاهی انبوه، پستانداران و پرنده‌های مختلف در آنجا زندگی می‌کنند. شاید بتوانید در جهان‌نما خرس قهوه‌ای، پلنگ، گراز، گرگ، روباه، شغال، خارپشت، كل، بز، خرگوش، عقاب طلایی، كبك دری، جغد و هما هم  ببینید. البته مسافرانی كه به این منطقه می‌آیند بیشتر در این جنگل كل و بز و خرگوش و روباه دیده‌اند. با وجود آنكه شكار در این منطقه حفاظت شده هم ممنوع است اما با شكار غیرقانونی بعضی مسافران، تعداد پستانداران منطقه در چند سال اخیر كاهش پیدا كرده است.

جهان نما

 حركت جنگل‌نوردان و ییلاق نشین‌ها در مسیرهایی غیر از مسیر اصلی موجب از بین رفتن تعدادی از زیستگاه‌های این جانوران شده و به همین دلیل به کوه‌پیمایان توصیه می‌شود در زمان حركت در جنگل فقط از مسیرها و كوره راه‌های اصلی حركت كنند.  تا امروز هیچ گزارشی مبنی بر اینكه حیواناتی مثل خرس و پلنگ، گراز یا گرگ به گردشگران حمله كرده باشد، وجود نداشته است. اما توصیه می‌شود مسافران تا قبل از رسیدن به خود جهان‌نما در صورت نیاز به استراحت در نزدیكی جاده استراحت كنند و برای حفظ سلامت خود وارد جنگل نشوند.

 
 
 
Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید