پارک جنگلی گیسوم

برای رسیدن به یکی از زیباترین پارک های جنگلی ایران کافیست از رشت به سمت آستارا حرکت و از منطقه پره سر عبور کنیم. کم کم به گیسوم می رسیم؛ جایی که محل قرار عاشقانه ساحل دریای خزر و جنگل است و تو را به دنیایی پر از آرامش می برد. کمی پس از ورود به این پارک به نقطه ای می رسی که بیشتر در رویاهایت دیده ای؛ درختان سر به فلک کشیده دالانی را بر فراز سر رهگذران ایجاد کرده اند و تو می توانی از میان آنها بگذری در حالی که پرتوهای خورشید از لا به لای شاخه ها راه شان را برای تابیدن به زمین باز می کنند و تو می توانی در سایه روشن به راهت ادامه دهی....

کم کم سرعتت کم می شود و حیفت می آید به سرعت از این دالان بگذری. این جادوی گیسوم است؛ هر چه قدر هم که آدم عجولی باشی باز هم در این نقطه دست و پایت برای سرعت گرفتن می لرزد دوست داری بایستی و ذره ذره این همه زیبایی را سر بکشی.

هر چه قدر هم که دلت نیاید باز هم باید از این تونل خداحافظی کنی و مسیرت را ادامه دهی. شاید جایی را برای پیک نیک و خوشگذرانی برگزینی؛ اما باید بدانی که در انتهای این جاده رویایی به ساحل می رسی تا طعم تماشای درختان سبز و امواج دریا را یک جا بچشی. گیسوم حدود ۸۰ هکتار مساحت دارد و در جایی واقع است که دریا و جنگل در فاصله کمی از هم قرار دارند. اگر از جنگل های سرسبز دل بکنی و جاده جنگلی را ادامه دهی تا روستای دیناچال را پشت سر بگذاری، در آخر ساحل دریای خزر را پیش روی خود خواهی دید. در گیسوم دست بازی برای تفریح و خوشگذرانی داری و می توانی خوش ترین خاطره ات را در همین جا و در کنار جنگل و ساحل بسازی.

 بد نیست بدانید که نام این پارک جنگلی از روستایی به همین نام در منطقه می آید. گیسوم، روستایی از توابع بخش اسالم شهرستان تالش در استان گیلان است که در 18 کیلومتری جاده تالش به انزلی قرار دارد. منطقه‌ای که امروزه با عنوان پارک جنگلی گیسوم شناخته می شود در حدود پانزده سال پیش با سرمایه‌گذاری شهرداری تالش به یک مقصد جذاب تبدیل شد و امروزه به عنوان یکی از قطب‌های گردشگری استان گیلان از آن یاد می شود. بخشی از پارک جنگلی دکتر درستکار به مساحت 1071 هکتار نیز قسمتی از جنگل های گیسوم محسوب می شود و طبیعتی بسیار زیبا دارد.

 

دیدنی ها و تفریحات در گیسوم

گیسوم جنگلی است که به شما فرصت دیدن موزه ای طبیعی از گل و گیاهان را می دهد؛ اما همه چیز به دیدن درختان و زیبایی آنها ختم نمی شود. فرصت های خوبی برای خوشگذرانی در گیسوم وجود دارند که در اینجا به آنها اشاره می کنیم تا از هیچ تجربه لذت بخشی جا نمانید:

1- رانندگی در جاده ای رویایی

خوشگذرانی در گیسوم در همان بدو ورود و طی جاده رویایی این پارک جنگلی آغاز می شود؛ جاده ای که شما را به دالانی از درخت راهنمایی می کند و چهره ای متفاوت از طبیعت را نشان تان می دهد. بسیاری از عاشقان جاده و رانندگی راهی گیسوم می شوند تا برای لحظاتی از بودن در تونل درختان لذت ببرند و روحی تازه کنند.

پارک جنگلی گیسوم
 
پارک جنگلی گیسوم
 

2- پیک نیک و عکاسی

پارک جنگلی گیسوم با داشتن آلاچیق و مکان های مناسب بهترین گزینه برای یک پیک نیک خانوادگی و دوستانه است. می توانید بساط خوشگذرانی تان را در این پارک یا در نزدیکی ساحل برپا کنید و خاطره ای خوش بیافرینید. 

محال است که قدم به گیسوم بگذارید و دست به دوربین نشوید. فرقی نمی کند که عکاس حرفه ای باشید یا اینکه بخواهید تنها چند عکس یادگاری معمولی ثبت کنید؛ در گیسوم سوژه برای همه هست و آن قدر تصویر دیدنی در گوشه و کنار این طبیعت وجود دارد که دست خالی بر نگردید. تصاویر بهترین یادگاری شما از این سفر خواهند بود.

ساحل گیسوم
 
 

3- پیاده روی و دوچرخه سواری

بسیاری از ساکنان گیلان و مسافران این خطه از کشورمان، گیسوم را برای یک پیاده روی دلچسب انتخاب می کنند. آنها در این منطقه هم می توانند در میان درختان سرسبز به گشت و گذار بپردازند و هم در کنار ساحل راه رفتن بر روی شن های گرم و نرم را تجربه کنند. 

علاقه مندان به دوچرخه سواری در طبیعت نیز گیسوم را مقصدی جذاب برای تجربه این ورزش می دانند. آنها با دوچرخه به جاده این پارک جنگلی می زنند و به هنگام گذر از دالان درختی، وزش نسیم بر صورت شان را با تمام وجود حس می کنند. اگر دوچرخه دارید بهتر است آن را به همراه ببرید وگرنه می توانید از امکان اجاره دوچرخه در این مکان استفاده کنید.

ساحل گیسوم
 

4- تفریحات آبی و ساحلی

کمی که از قسمت جنگلی گیسوم فاصله بگیرید به ساحل می رسید و می توانید در آن به سراغ تفریحات آبی بروید. این تفریحات عبارتند از:

شنا: پلاژ گیسوم این امکان را فراهم آورده تا همه بتوانند به راحتی در آب های خزر به شنا بپردازند و تنی به آب بزنند.

جت اسکی: جت اسکی وسیله ای پرطرفدار برای تجربه هیجان در آب است. این وسیله انفرادی موتوری را می توانید در ساحل گیسوم سوار شوید و گشتی در دریای خزر بزنید.

شاتل: یکی از وسایل دیگری که می توانید با آن هیجان را تجربه کنید شاتل است؛ تیوبی که آن را با بندهای مخصوص به قایق می بندند و روی آب می کشند. به دلیل سرعت بالای قایق، شاتل تکان بسیاری دارد و همین امر هیجان را برای شما به ارمغان می آورد.

پاراگلایدر: چتربال سواری یا پاراگلایدینگ ورزشی تفریحی و هیجان انگیز است که شما را به پروازی در آسمان می برد و از آن بالا می توانید شاهد زیبایی های گیسوم باشید.

قایق سواری: اگر دل تان می خواهد به دل آب بزنید و کمی از ساحل دور شوید به سراغ قایق های ساحل گیسوم بروید و گشتی را در میان آب ها تجربه کنید.

پاراسل: پاراسل در واقع نوعی چتربازی است با این تفاوت که شما را به قایق وصل می کنند و به این سو و آن سو می برند. پرواز بر فراز دریا چیزی نیست که به این راحتی ها بتوانید از آن بگذرید.

موتورچهارچرخ: اگر به دنبال هیجان در ساحل هستید به سراغ موتور چهارچرخ ها بروید و به وسیله آنها گشتی در ساحل بزنید. این وسیله مدتی است که به پای ثابت تفریحات ساحلی و کویری تبدیل شده است.

ساحل گیسوم
 
 

5- تماشای اسب ها و اسب سواری

تا به حال به لذت اسب سواری در طبیعت فکر کرده اید؟ حتا اگر اسب سواری هم بلد نباشید می توانید در گیسوم برای لحظاتی این لذت را تجربه کنید. در بخش هایی از پارک جنگلی و در ساحل گیسوم افراد محلی با دریافت هزینه به شما اجازه می دهند که سوار بر اسب های شان شوید و بر لذت سفرتان بیافزایید.

جالب آنکه در جنگل گیسوم تعداد قابل توجهی اسب وجود دارد که متعلق به محلی ها هستند و چهره خاصی به این مکان بخشیده اند.

اسب سواری در گیسوم
 

6- لذت بردن از آسمان شب

تصور کنید در حالی که ستاره ها در آسمان چشمک می زنند می توانید به رقص امواج نیز خیره شوید و شاید هم در همین حال یک نوشیدنی گرم بنوشید. بد نیست بدانید که در برخی نقاط گیسوم که آلودگی نوری وجود ندارد می توان به تماشای کهکشان راه شیری نیز نشست. 

 

7- آفرود

مسیر دسترسی به گیسوم آسفالت است؛ اما در این منطقه جنگلی بزرگ، هنوز هم نقاط مناسب آفرود و تجربه ماشین سواری هیجان انگیز پیدا می شود. بسیاری از علاقه مندان به این فعالیت راهی گیسوم می شوند و به این نقاط می روند. البته آنها در قالب گروه و با راهنمای آشنا به مسیر به این منطقه می روند و هیجانی امن را تجربه می کنند.

جنگل گیسوم
 

8- ترامبولین و پارک بادی کودکان

اگر کودکی به همراه تان هست می توانید برای او هم لحظات خوشی را بیافرینید. دست او را بگیرید و با خود به پارک بادی و ترامبولین در ساحل ببرید و دقایقی او را برای بپر بپر و شیطنت در فضایی امن رها کنید. می توانید از دور شاهد خوشی هایش باشید و کمی به استراحت بپردازید.

9- بازارچه

در ساحل گیسوم و در کنار شنیدن صدای امواج می توانید از بازار کوچکی که برپاست نیز دیدن کنید و سوغاتی های رنگارنگی را برای عزیزان تان بخرید. آلوچه ها و مرباها و دیگر خوشمزه های این بازارچه چیزی نیستند که بتوانید به راحتی بی خیال شان شوید. در این میان صنایع دستی همچون وسایل حصیری و چوبی نیز می توانند در سبد خرید شما جای گیرند. در میان جاده گیسوم دست فروشانی را نیز خواهید دید که کالاهای متنوعی از جمله لباس ها و روسری های رنگارنگ را عرضه می کنند و تجربه ای متفاوت از خرید به شما هدیه می دهند.

ساحل گیسوم
 
گیسوم
 

10- خوشمزه گردی

در اطراف ساحل و در جاده جنگلی می توانید در فصول مختلف بلال، لبو، چاقاله بادوم، باقالی، آش، فالوده و خوشمزه هایی از این دست را بیابید؛ اما یکی از پرطرفدارترین خوشمزه ها در گیسوم ماهی کبابی ست؛ مغازه های اطراف ساحل، ماهی های قزل آلای تازه دارند که آنها را برای تان کبابی می کنند.

ساحل گیسوم
 

امکانات گیسوم

یکی از دلایلی که گیسوم را به مقصدی محبوب برای گردشگران تبدیل کرده، امکانات آن است. تفرجگاه ساحلی گیسوم امکاناتی از قبیل بوفه، رستوران، امکانات اقامتی و پذیرایی از قبیل ویلا، سوییت، پلاژ، محل کمپینگ، آلاچیق، نانوایی، بازار روز و سرویس بهداشتی را در اختیارتان قرار می دهد. 

یکی از مهم ترین امکانات گیسوم پاسگاه پلیس امنیت آن است که باعث شده مسافران در مورد امنیت دچار دغدغه نشوند.

پارک جنگلی گیسوم
 

اقامت در گیسوم

در سفر به گیسوم اصلا نگران اقامت نباشید. می توانید یکی از شهرهای نزدیک را برای اقامت انتخاب کنید و بازدیدی یک روزه را از این جاذبه زیبا ترتیب دهید. اگر هوس کردید که شب را در این منطقه بگذرانید می توانید بر روی خانه های روستایی در  روستاهای گتگسر و لاهارود، در بالا و پایین این پارک زیبا حساب باز کنید یا یکی از سوییت ها و واحدهای اقامتی در خود تفرجگاه گیسوم را برگزینید. البته چادر زدن و کمپینگ هم در گیسوم مرسوم است و با توجه به امکانات خوب این منطقه می توانید بدون دغدغه آن را تجربه کنید.

 

 

بهترین فصل سفر

بهترین زمان برای سفر به گیسوم نيمه اول سال است؛ اما این دلیل نمی شود که زیبایی های 4 فصل این منطقه را ندیده بگیریم و از آنها غافل شویم.

بسیاری بهترین زمان سفر به گیسوم را اردیبهشت، مهر و آبان می دانند و معتقدند در این ایام طبیعت گیسوم به زیباترین شکل خود است.

بهار: جوانه های کوچک بر تنه درختان خودنمایی می کنند و به هنگام عبور از دالان درختی بوی نم خاک به مشام تان می رسد. در بهار می توانید تولد طبیعت را به خوبی در این جنگل لمس کنید؛ البته باران های گاه و بیگاه بهاری را فراموش نکنید؛ ممکن است مجبور شوید به خاطر آنها برنامه سفرتان را تغییر دهید.

تابستان: اگر به دنبال جایی برای فرار از تابش سوزان خورشید می گردید به گیسوم بروید و در پناه درختان آن جای گیرید. این درختان بالای سر شما قرار می گیرند و سایه ساری را برای تان فراهم می کنند.

پاییز: اگر مهر و آبان را برای سفر به گیسوم انتخاب کنید شاهد شاهکار دست نقاش طبیعت و رومانتیک ترین صحنه ها خواهید بود. بسیاری از دوچرخه سواران نیز این فصل را پیشنهاد می کنند به شرطی که با کمی بارش و سرما مشکلی نداشته باشید.

زمستان: چه کسی گفته که گیسوم فقط در روزهای سبز قشنگ به نظر می رسد؟ احتمالا تصوری از درختان سپید پوش این جنگل و طاقی که بر جاده درست می کنند نداشته است. این جنگل در زیر برف هم زیبایی خاص خودش را دارد. 

Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید