لاپاراسکوپی و بارداری

جراحی لاپاراسکوپی به منظور حذف فیبروئید‌ها، برداشتن ضایعات آندومتریوز یا باز کردن لوله‌های رحمی انجام می‌شود. در واقع جراحی لاپاراسکوپی شانس بارداری بعد از لاپاراسکوپی را افزایش می‌دهد. اگرچه در بعضی از موارد لاپاراسکوپی می‌تواند بر روی بارداری فرد تاثیر بگذارد چرا که هر گونه جراحی شکم یا لگن ممکن است سبب ایجاد زخم و چسبندگی در حفره لگنی شود هر چند در جراحی لاپاراسکوپی نسبت به جراحی باز این مسئله کمتر دیده می‌شود. زخم ایجاد شده در بافت (برای مثال اگر لوله رحمی در فرد آسیب دیده باشد) می‌تواند در بارداری بعد از لاپاراسکوپی خلل ایجاد کند.

 

بارداری بعد از لاپاراسکوپی چگونه امکان پذیر است؟

  • بهبودی کامل بعد از لاپاراسکوپی. فرد باید تا چند مدت استراحت کند تا زخم ناشی از جراحی کاملا التیام پیدا کند.
  • داشتن تغذیه مناسب. بعد از جراحی لاپاراسکوپی تا چند روز غذای سبک مصرف کنید. نان تُست، مایعات، ژله و آبمیوه برای درد‌های شکمی مناسب هستند. بعد از آن می‌توانید به رژیم غذایی معمول خود بازگردید.
  • نداشتن رابطه جنسی تا چند روز. معمولا توصیه می‌شود تا بهبودی کامل زخم حداقل تا سه روز فعالیت جنسی نداشته باشید. اگر فرد در حین رابطه جنسی درد داشته باشد باید استراحت بیشتری داشته باشد. فعالیت جنسی خود را با مشورت پزشک آغاز کنید. در صورت داشتن هر گونه درد و خونریزی واژینال فورا پزشک خود را مطلع سازید.
  • ردیابی چرخه قاعدگی. بعد از لاپاراسکوپی فرد باید چرخه قاعدگی خود را ردیابی کند. این کار به او کمک می‌کند تا بهترین زمان را برای داشتن رابطه جنسی انتخاب کند. بدین ترتیب احتمال بارداری بعد از لاپاراسکوپی بیشتر می‌شود.
  • داشتن رابطه جنسی در زمان تخمک‌گذاری. بهترین زمان برای برقراری رابطه جنسی یک تا دو روز قبل از تخمک‌گذاری و روز تخمک‌گذاری است. با این روش به احتمال بیشتر یک اسپرم سالم در لوله‌های فالوپ منتظر آزاد شدن تخمک است و احتمال بارداری بعد از لاپاراسکوپی بیشتر است.
  • منبع :http://soheilaarefi.com
Ertebat Bartar

Email این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید