تبلیغات

هر نوع متغیری می‌تواند ما را در موقعیت‌های استرس‌ زا قرار دهد. بعضی از آنها خلق می‌شوند و بعضی همینطور اتفاق می‌افتند. در هر دو حالت، هیچ فایده‌ای ندارد که کنترلمان را از دست بدهیم و در جایی که تنها چیزی که به آن نیاز داریم آرام، منطقی و مفید بودن است، پر از وحشت و نگرانی شویم. در زیر به سه موضوع استرس‌زای ممکن اشاره می‌کنیم و ۱۰ نکته برای کمک به شما برای حفظ آرامش در چنین موقعیت‌هایی پیشنهاد می‌دهیم.

 

موضوع اول: بحران‌های غیرمنتظره

گاهی‌اوقات وقتی یک اتفاق ناخوشایند می‌افتد، یک روز عادی بوده است که شما مشغول زندگیتان بوده‌اید. مثلاً، مردی که در تصویر بالا می‌بینید در یک اتوبان در کوستاریکا یکدفعه کامیونش چپ می‌کند. او می‌توانست فریاد زده و بترسد اما درعوض، تصمیم می‌گیرد که از این فرصت برای خوردن صبحانه استفاده کند. خیلی آرام، خونسرد و مطمئن. رویکرد او این بوده است:

 1. موقعیت را بپذیرید: زندگی همین است که هست. وقتی اتفاقی برایتان می‌افتد که برای آن برنامه‌ریزی نکرده بودید، باید با آن کنار بیایید. ترس، وحشت و عصبانیت شما را از آن موقعیت بیرون نمی‌کشد. فقط باید آرام باشید.
 2. اقدام به یک راه‌حل کنید: لحظه‌ای وقت گذاشته و به ارزیابی اتفاقی که افتاده است بپردازید و تصمیم بگیرید که بهترین اقدامی که می‌توانید انجام بدهید چیست. چند تماس تلفنی گرفته و کمک موردنیازتان را خبر کنید، و به این ترتیب فرایند حل مشکل را آغاز کنید.
 3. راحت باشید: وقتی مرحله ۱ و ۲ را انجام دادید، تنها کاری که می‌توانید بکنید این است که خودتان را در موقعیت آرام و راحتی قرار دهید تا فرایند حل مشکل انجام شود. زمانی می‌رسد که تنها کاری که می‌توانید انجام دهید صبر کردن است. وقتی این اتفاق می‌افتد، سعی کنید کمی از آن زمان لذت ببرید (درست مثل این راننده کامیون)!

 

موضوع دوم: برنامه‌های پرمشغله

زمان‌های دیگری هم هست که شما مستقیماً مسئول مشغله زندگیتان هستید. در این مواقع، به نظر می‌رسد که تنها کاری که انجام می‌دهید این است که از یک کار به سراغ کاری دیگر می‌روید اما لیست کارهایی که باید انجام دهید همینطور رشد می‌کند. چنین استرس‌هایی می‌تواند واقعاً عذاب‌آور و ناسالم باشد. در زیر راه‌هایی برای مقابله با این موقعیت‌ها اشاره می‌کنیم:

 1. یاد بگیرید “نه” بگویید: این کلمه کوچک چه فایده‌هایی که نمی‌تواند داشته باشد! اگر در نظر بگیرید که بیشتر آدم‌هایی که با آنها در زندگی برخورد دارید هم دچار استرس هستند، جای تعجب نیست که چرا مداوم سعی دارند با اضافه کردن به کارهای شما از کارهای خودشان کم کنند. چند چیز هست که نمی‌توان برای آن “نه” گفت اما برای خیلی از کارها می‌توان از این کلمه استفاده کرد و آن را به دیگری سپرد بدون اینکه آسمان به زمین برسد. باید این کارها را پیدا کنید و خودتان را از شر آنها خلاص کنید.
 2. همه چیز را متوقف کنید: من در پرمشغله‌ترین روزهایم که چون حجم زیادی کار دارم نمی‌توانم درست برای انجام آنها تمرکز کنم، ۳۰ تا ۶۰ دقیقه همه چیز را کنار می‌گذارم. در این مدت، همراه پسرم در اتاق نشیمن می‌نشینیم و درمورد هر موضوعی که پیش بیاید حرف می‌زنیم. اگر قرار بود که منتظر وقت استراحت بین کارم می‌ماندم ممکن بود هیچوقت پیش نیاید. کار پشت کار می‌آید و یکدفعه می‌بینید که یک روز، یک هفته یا یک سال را گذرانده‌اید. زندگی سلسله‌ای از لحظات است و باید بتوانید لحظاتی را هم در آرامش و استراحت سپری کنید.

“استرس قطع رابطه با زمین است، فراموش کردن یک نفس. استرس وضعیتی خودخواه است. باور دارد که همه چیز اورژانسی است. اما هیچ چیز به آن اندازه اهمیت ندارد. راحت دراز بکشید.” – ناتالی گدبرگ (Natalie Goldberg)

 

 1. خوردن و خوابیدن را فراموش نکنید: آشکار به نظر می‌رسد اما خیلی وقت‌ها وقتی کارهای زیادی برای انجام دادن داریم، اصلی‌ترین نیازهای زندگیمان را هم فراموش می‌کنیم. مشکل اینجاست که اگر به اندازه کافی نخوابیم یا به اندازه کافی غذا نخوریم، اصل و پایه سازنده بدنمان را برای مفید و پربازده بودن، از آن دریغ می‌کنیم. مثل این می‌ماند که بخواهید بدون سوخت یا بنزین ماشینی را راه ببرید. چطور می‌توانید از بدنتان توقع داشته باشید که بیشتر از آنچه در توانش هست کار انجام دهد بدون اینکه نیازهایش را برآورده کنید؟

 

موضوع سوم: تصمیمات ضعیف

سومین موضوع استرس‌زا زمانی اتفاق می‌افتد که انتخاب‌های ضعیف می‌کنیم، تصمیمات ابلهانه می‌گیریم و اشتباهات احمقانه مرتکب می‌شویم. متوجه منظور شدید. وقتی راه اشتباهی را شروع می‌کنیم، برگرداندن خود به مسیر درست خیلی سخت است و ممکن است حتی اوضاع را بدتر کند چون احساس گناه آرامش درونیتان را برهم خواهد زد. یکدفعه می‌بینید که احساس خیلی بدی نسبت به خودتان پیدا می‌کنید و افسرده می‌شوید و باعث می‌شود به انتخاب‌های بدتان ادامه دهید. می‌توانید
درعوض این سه راهکار را امتحان کنید:

 1. نگاهتان به تصویر بزرگ باشد: مطمئن باشید که از عهده این دوره هم برمی‌آیید. همیشه که انتخاب‌هایتان اینطور ضعیف نبوده‌اند؛ می‌توانید دوباره به مسیر درست برگردید. حتی اگر معمولاً انتخاب‌های بد و ضعیفی دارید، یک عالمه روز دیگر از زندگیتان باقی مانده و پیش رویتان است. هیچوقت برای درست کردن اشتباهات دیر نیست.
 2. خونریزی را متوقف کنید: نمی‌توانید بدون اینکه جلوی خونریزی را بگیرید، زخم را خوب کنید. وقتی فهمیدید که مرتکب اشتباه شده‌اید، نباید آن را ادامه دهید! انرژیتان را صرف شروع‌های تازه کنید. دیگر به پشت سرتان نگاه نکتید و روی راه مقابل رویتان تمرکز کنید تا بتوانید عاقلانه انتخاب کنید.
 3. اول روی مهمترین کارها تمرکز کنید: هرچه اشتباه بزرگتر باشد، مسیر بهبودیتان طولانی‌تر خواهد شد. گاهی‌اوقات ممکن است طاقت‌فرسا شود چون به نظر می‌رسد برای اینکه به مسیر درست برگردید کارهای زیادی را باید انجام دهید. سعی کنید مهمترین کارها را اول پیدا کنید و روی آنها متمرکز شوید. وقتی دوباره روی غلطک افتادید، روند پیشرفت برایتان ساده‌تر خواهد شد.

یک استراتژی هم هست که در همه موقعیت‌های استرس‌زا کاربرد دارد:

 1. عمیق….نفس بکشید: وقتی سرمان شلوغ است، استرس داریم، نگران هستیم، مضطربیم و عذاب وجدان گرفته‌ایم، خیلی کوتاه و بد نفس می‌کشیم و معمولاً فقط از ۲۰ درصد از ظرفیت ریه‌مان استفاده می‌کنیم. این یعنی مغز و بدنتان فقط ۲۰ درصد از اکسیژن موردنیاز خود را به دست می‌آورند. اگر کارهای زیادی برای انجام دادن دارید و چیزی که نیاز دارید انرژی، استقامت و تفکر باز است، یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کمک به خودتان این است که ۱۰۰ درصد از اکسیژن موردنیاز
  بدتان را تامین کنید. درست مثل یک بچه نفس بکشید: بگذارید شکمتان وقتی هوا را به داخل ریه می‌کشید باد کند، بعد به طور کامل ریه‌ها را خالی کنید.

 

 

مصرف صحیح کلم بروکلی

دوشنبه, 27 فروردين 1397 05:57

کلم بروکلی یکی از سبزیجات پرخاصیت برای بدن است. اما سوالی که مطرح می شود این است که کلم بروکلی را چگونه مصرف کنیم تا خاوای بیشتری برای بدن مان داشته باشد.

 

بهترین روش مصرف کلم بروکلی

کلم بروکلی جزو محبوب‌ترین سبزیجات است و اگر درست پخته شود، برای سلامتی‌مان مفید است. از روش‌های معمول آب ‌پز کردن آن است. این روش ویتامین‌های محلول همچون C  و B در سبزیجات را از بین می‌برد. ولی مساله به همین‌جا ختم نمی‌شود و محققان تازه شروع به انجام تحقیقاتی کرده‌اند. معلوم شده که مضرات آب‌پز کردن به از بین رفتن مواد مغذی محلول محدود نمی‌شود، بلکه مانعی‌ست برای جذب ترکیباتی مثل گلوکوزینولات. (گلوکوزینولات نقش موثری در کاهش احتمال ابتلا به سرطان ریه و روده بزرگ دارد.)

در مقاله‌ای از سال ۲۰۱۱، محققان سطح گلوکوزینولات ضد سرطان را در بدن افرادی که کلم بروکلی خورده‌اند را با اشخاصی که مکمل‌هایی از جوانه‌اش میخورند را مقایسه کردند. آنها متوجه شدند که این سبزیجات پروتئینی کلیدی را شامل می‌شود که به بدن کمک می‌کند تا گلوکوزینولات را جذب کند و این درحالی‌ست که مکمل‌ها این خاصیت را ندارند. در واقع کسانی که از مکمل‌ها استفاده می‌کنند ۸ برابر گلوکوزینولات کمتری در خونشان نسبت به کسانی که کلم بروکلی خام خورده‌اند، دیده می شود.

علاوه بر این، پختن بیش از حد، مثل آب‌پز کردن این آنزیم را به شدت در کلم بروکلی کم می‌کند. پس از کلم بروکلی آب‌پز همان مقدار مواد مغذی به دست می‌آید که از مکمل‌ها.خوشبختانه، راهی برای مقابله با مضرات آب‌پز کردن بروکلی وجود دارد : آب به دست آمده از آب‌پز کردن را برای مصرف نگه دارید.
آب به دست آمده از کلم بروکلی مفهوم جدیدی نیست. در واقع در سال ۱۹۹۹ میلادی Harvard Medical School Family Health Guide پیشنهاد کرده بود که از آب کلم بروکلی در سوپ، سس و گریوی استفاده کنید.

بهترین روش مصرف کلم بروکلی بخارپز کردن آن است

به عقیده کروسبی استفاده از آب گرفته شده از کلم بروکلی غیر ارگانیک کمی مشکل است چرا که برخی از سم‌زداها در آب حل می‌شوند و فایده استفاده از مواد مغذی آن را کم می‌کنند. در دراز مدت بهترین نتیجه را بخارپز کردن کلم بروکلی به ارمغان می‌آورد.
کروسبی و همکارش فابری Adriana D.T. Fabbri در هاروارد، در مقاله‌ای که در نوامبر گذشته چاپ شد به بررسی روش‌های مختلف پخت و پز و تاثیرشان بر سبزیجات اعم از کلم بروکلی، پرداختند. گفته شد که: بخارپز کردن کلم بروکلی، میزان گلوکوزینولات آن افزایش می یابد و بهترین روش برای بهره بردن از مواد مغذی آن است. پس کلم بروکلی را بخارپز کنید تا بیشترین فایده را از آن ببرید.


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ

منبع : rezonemag.com

روشهای پاکسازی بدن از انگل ها

برای بهینه کردن دفاع بدن در برابر انگل‌ها و خلاص شدن از شر آن ها در سریع‌ترین زمان ممکن، تغذیه می‌تواند نقش مهمی داشته باشد. بعضی از بهترین عادت‌هایی که می‌توانید در پیش بگیرید، شستن صحیح تمام میوه‌ها، سبزی‌ها و حبوبات است تا از هر گونه آلودگی احتمالی پاک شود . نکته بعدی پختن گوشت در دمای مناسب است.
خوردن فیبر فراوان نیز به روند گوارش سرعت می بخشد و باعث می‌شود در نهایت از شر کرم‌ها خلاص شوید.  مصرف غذاهای سرشار از فیبر می‌تواند باکتری‌های خوب را تغذیه کند تا در نبرد با عفونت‌های انگلی بهتر عمل کند. چغندر، خربزه درختی ( پاپایا) ، سیر، تخم کدو و هویج را وارد رژیم غذایی‌تان کنید و آب فراوان بنوشید تا از بدن سم زدایی شود. در ادامه مطلب یک دستورالعمل بسیار خوب برای برطرف کردن انگل‌های روده ارائه می شود.

سالاد چغندر با تخم کدو برشته برای پاکسازی بدن از انگل ها

* یک چغندر متوسط و کمی برگ آن   
* سه قاشق غذاخوری روغن زیتون
* یک قاشق چای خوری نمک
* یک قاشق غذاخوری سرکه بالزامیک
* سه چهارم قاشق چای خوری خردل
* یک چهارم قاشق چای خوری فلفل تازه
* یک تا دو حبه سیر خرد شده
* یک چهارم فنجان تخم کدوی برشته
 * فر را با دمای 150 درجه گرم کنید.
 * برگ‌های چغندر را جدا کنید و کنار بگذارید.
* چغندر را بشویید و آن را در ظرف مخصوص فر قرار دهید.
* کمی آب در ته ظرف بریزید و روی آن را بپوشانید.
* چغندر را برشته کنید تا کمی نرم شود. 
* آن را از فر خارج کنید و بگذارید تا خنک شود و بعد آن را خرد کنید.
* برگ‌های چغندر را با آب سرد بشویید، سپس آن را خشک و خرد کنید.
* در کاسه‌ای روغن زیتون، سرکه، خردل و فلفل و سیر را ترکیب کنید و کنار بگذارید.
* چغندرهای برشته و برگ‌های آن را در کاسه مخلوط کنید و با سسی که درست کرده‌اید روی آن را بپوشانید، تخم کدوی برشته را اضافه و سرو کنید.

گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : khorasannnews.com

 کافئین

خوردن کافئین در هنگام شب ، تنها برای افرادی مناسب است که شب کار هستند و

می خواهند شب را بیدار بمانند،

برای داشتن خوابی آرام از خوردن هر غذا یی که حاوی کافئین است دور بمانید.

چای، قهوه و حتی نوشابه های کولا، همه کافئین دار هستند. بر اساس اینکه چگونه بدن شما به کافئین

واکنش نشان می دهد،

از چند ساعت قبل از خواب مصرف چای و قهوه را به تدریج کاهش دهید.

مواد غذا یی تند و چرب

از خوردنغذا های تند و چرب در شام اجتناب کنید زیرا آنها می توانند به طور جدی خواب شما را مختل کنند.

 

با مجله خبری ایشومر در سبک زندگی و تازه ها همراه باشید:

 شکلات تیره

خوردن شکلات تیره نیز عمدتا خواب را از افراد می گیرد، زیرا حاوی کافئین است.

تقریبا تمام شکلات ها دارای مقدار مشخصی از کافئین هستند بخصوص انواعی از آن ها که بسیار شیرینند باعث می شوند

که خواب شما را مختل کند.

شکلات همچنین حاوی Theobromine، محرک است که باعث بی خوابی می شود.

اگر بخواهید شکلات را هنگام شب مصرف کنید بهتر است از انواع سفید آن استفاده نمایید.

 

 گریپ فروت

خوب است بدانید که گریپ فروت و دیگر میوه های مرکبات می تواند خواب شما را مختل کنند. خوردن گریپ فروت قبل از خوابیدن،

می تواند اسیدیته معده را افزایش دهد و همچنین باعث سوزش معده شود که به اندازه کافی دلیلی برای بیدار نگه داشتن

شما در شب است.

شما هم حتما می خواهید ثروت آفرینی کنید و ثروتمند شوید. این اشتیاق رایجی در بین مردم است، اما اگر یک سری از عادات تجربه شده و امتحان شده را دنبال کنید رسیدن به آن، هدفی چندان دور از دسترس نخواهد بود.